[Intervju] Mag. Uroš Urbanija o sporu s STA: “Mislim, da je Veselinović tudi namenoma želel ta konflikt”

Datum:

O delovanju Urada Vlade Republike Slovenije za komuniciranje (UKOM) in dogajanju, povezanem s Slovensko tiskovno agencijo (STA), smo se pogovarjali z direktorjem urada mag. Urošem Urbanijo, ki opozarja: “V pogodbi, ki jo je prav Veselinović podpisal z nekdanjo direktorico UKOM, je jasno zapisano, da mora dati vso dokumentacijo, kar je tudi logično, če se mu plačuje približno 165.000 evrov na mesec. In če ne da dokumentov, se mu lahko ustavijo izplačila, ali še več – lahko terjamo celo vračilo že plačanih zneskov.”

Uroš Urbanija se je rodil leta 1975 v Ljubljani. Po izobrazbi je univ. dipl. slovenist in novinar. Leta 2005 je opravil znanstveni magisterij iz starejše slovenske književnosti. V letih 2002–2007 je delal kot lektor za slovenski jezik na univerzi La Sapienza v Rimu, od koder je poročal za tednik Družina. V letih od 2007 do 2010 je bil urednik notranjepolitične redakcije in namestnik odgovornega urednika Slovenske tiskovne agencije, nato pa do leta 2012 odgovorni urednik Multimedijskega centra RTV Slovenija. Med letoma 2012 in 2014 je bil urednik informativne oddaje Danes na Planet TV. Pozneje je kot odgovorni urednik pomagal pri vzpostavitvi portala in televizije Nova24TV, ustanovil in vodil pa je tudi turistično podjetje za trženje planšarskih koč na Veliki planini.

DEMOKRACIJA: Gospod Urbanija, za začetek bi vas vprašal, kaj vse je delo urada, ki ga vodite. S čim vse se ukvarja? Katera področja pokriva?

URBANIJA: V osnovi urad deluje na več področjih: zelo pomembno področje se nanaša na predstavljanje vladnih ukrepov. V osnovi aktivnosti predstavljamo novinarjem, v zadnjem času pa vedno bolj neposredno državljanom prek družbenih omrežij. Urad skrbi tudi za komunikacijo različnih vladnih projektov, navsezadnje pa tudi za promocijske aktivnosti tako v Sloveniji kot tujini.

DEMOKRACIJA: Že od prisege vlade 13. marca 2020 smo priča izrednim razmeram, ki jih povzroča epidemija oziroma pandemija novega koronavirusa. Kaj to pomeni za vaš urad?

URBANIJA: Delo urada se je v zadnjem letu praktično popolnoma spremenilo deloma zaradi same epidemije, deloma pa tudi zaradi modernejšega pristopa h komuniciranju.

Spomnite se samo, kako so se v marcu in aprilu v javnosti pojavljali lažnivi očitki, da želimo z novinarskih konferenc izločiti novinarje, ker jim zaradi epidemije in njihove lastne varnosti nismo omogočali fizične navzočnosti. Spomnim se, kako je v javnosti glede tega lagal prof. Milosavljević, češ da novinarji ne morejo postavljati vprašanj in podvprašanj. Pa že tedaj to ni bilo res, kar so natančno vedeli tudi vsi novinarji, pa profesorja žal niso soočili z resnico. Prek studia na RTV SLO so spremljali novinarske konference na daljavo in lahko neposredno postavljali vprašanja in podvprašanja.

Marko Milosavljević (Foto: STA)

Še več – izkazalo se je, da smo tako novinarske konference odprli tudi za številne lokalne medije in novinarje, ki se prej zaradi fizične oddaljenosti niso mogli udeleževati novinarskih konferenc.

Že kmalu pa je sledil naslednji korak – na uradu smo postavili svoj studio, novinarji novinarske konference lahko spremljajo prek aplikacije zoom, državljani in državljanke pa neposredno prek različnih televizijskih kanalov ali naše spletne strani, lahko pa tudi prek Facebooka ali Twitterja.

DEMOKRACIJA: V zadnjih mesecih iz leve opozicije veliko poslušamo, da vladno komuniciranje v času epidemije ni ustrezno. Če nekoliko cinično poenostavim, bi po njihovo pravilno komuniciranje rešilo vse težave, ki jih ima vlada, tudi epidemijo, verjetno tudi vse težave tega sveta …

URBANIJA: Načeloma ni problem, da se kritizira, bil bi pa vesel, če bi lahko iz opozicijskih vrst slišal kakšen predlog, kako bi oni to bolje naredili, saj je bilo tudi na tem področju ob nastopu naše vlade porazno stanje.

Številke so namreč neizprosne in kažejo, da nam državljani in državljanke zaupajo, nam sledijo in nas spremljajo. Na uradnem vladnem profilu Facebooka se je tako število sledilcev od marca do danes povečalo s slabih 10.000 na več kot 70.000, vzpostavili smo profil na Instagramu, ki ima več kot 12.000 sledilcev, še posebej pa bi izpostavil novo skupino na Viberju, v kateri je več kot 111.000 oseb, ki prek tega kanala dnevno dobivajo informacije o najnovejših ukrepih.

DEMOKRACIJA: No, tudi komunikolog dr. Dejan Verčič v intervjuju za našo revijo pravi, da je krizno komuniciranje od poletja naprej zgrešeno … Hkrati pa doda: “Prav rad bi videl pametne kritike, ki so o vsem najbolj pametni, v čevljih sedanjega predsednika vlade.” Vsekakor ni lahko, saj smo v situaciji, v kakršni še nismo bili …

URBANIJA: Problem je, da epidemija ni nekaj statičnega, ampak se stvari dnevno spreminjajo in temu se seveda prilagaja tako vlada kot tudi komuniciranje posameznih tem oz. ukrepov. Dejstvo pa je, da nikoli ne bodo vsi zadovoljni s tistim, kar je povedano, ali pa s tem, kako je povedano.

Dr. Dejan Verčič (foto: Demokracija)

Kar se mi zdi pomembno, pa je, da imajo državljani možnost biti dobro obveščeni. Že prej sem omenil uporabo družbenih medijev, pa navsezadnje v povprečju skoraj dve novinarski konferenci na dan.

Drugo pa je seveda vprašanje, kako te tematike, ki jih predstavljamo, prek novinarjev in medijev pridejo do ljudi. Ampak to je že drugi del zgodbe …

DEMOKRACIJA: No, naj preideva k zapletom, povezanim s Slovensko tiskovno agencijo. Vlada Republike Slovenije je na 134. dopisni seji 30. novembra 2020 sprejela informacijo Urada Vlade RS za komuniciranje (UKOM) o nezmožnosti izvajanja Pogodbe št. 81/2019 o opravljanju javne službe v letu 2020, sklenjene s Slovensko tiskovno konferenco d. o. o., Ljubljana, in nezmožnosti sklenitve pogodbe o opravljanju javne službe v letu 2021. Se pravi, da takrat vlada ni sprejela nobenega sklepa o prekinitvi financiranja STA, kot so takrat politično motivirano napačno poročali nekateri levi tajkunski mediji?

URBANIJA: Ne, UKOM je vlado samo informiral, da direktor STA Bojan Veselinović ne izpolnjuje pogodbenih obveznosti – nam ne pošilja dokumentacije, za katero smo zaprosili, posledično pa mi nimamo orodij, da bi preverili upravičenost zahtevkov za izplačilo računov.

DEMOKRACIJA: In zakaj je pravzaprav prišlo, če lahko tako rečem, do “kratkega stika” med UKOM in STA? Se pravi med vami in direktorjem STA Bojanom Veselinovićem?

URBANIJA: V pogodbi, ki jo je prav Veselinović podpisal z nekdanjo direktorico UKOM, je jasno zapisano, da mora dati vso dokumentacijo, kar je tudi logično, če se mu plačuje približno 165.000 evrov na mesec. In če ne da dokumentov, se mu lahko ustavijo izplačila, ali še več – lahko terjamo celo vračilo že plačanih zneskov.

Direktor STA Bojan Veselinovič (Foto: RTV Slovenija)

Zakaj Veselinović to dela, je izjemno nenavadno. Veselinović sicer pravi, da dokumentov ne sme dati, četudi je to podpisal v pogodbi. Moje logično vprašanje seveda je, zakaj je to podpisal, saj ga agencija plačuje s kar 8.500 evri na mesec, da bi jo dobro vodil, ne pa da podpisuje pogodbe, za katere potem trdi, da ni tako mislil, kot je podpisal.

DEMOKRACIJA: Vi se pri tem izrecno sklicujete na 6. člen pogodbe med UKOM in STA …

URBANIJA: Prav 6. člen pogodbe je jasen in ne pušča nobenega dvoma, kaj mora direktor Veselinović UKOM predložiti.

DEMOKRACIJA: Pri tem je čudno, da direktor STA Veselinović vladnemu uradu za komuniciranje kot predstavniku ustanovitelja noče izročiti zahtevane dokumentacije, ki pa jo vi, če prav razumem, potrebujete, da zagotovite “primerno financiranje”

URBANIJA: To je že drugi del zgodbe. Treba bi bilo pripraviti pogodbo za naprej, zakon pa jasno določa, da je STA treba zagotoviti primerno financiranje. Več kot očitno so na tem področju delali zelo po domače, saj je tudi Veselinović pisal, naj mu sporočimo, koliko denarja imamo zanj, da bo vedel, kako naj naredi poslovni načrt, kar je v evidentnem nasprotju z zakonom – ni namreč vprašanje, koliko denarja imamo, ampak je zakonsko določeno, da je treba zagotoviti primerno financiranje. Tega pa se seveda ne da ugotoviti brez pregleda poslovanja.

DEMOKRACIJA: Veselinović pa UKOM kljub temu odreka pravico do vpogleda v dokumentacijo, češ da za to niste pristojni in da gre za dokumentacijo, ki ni vezana na STA kot javni servis, da gre za zadeve, ki so vezane na tržni del delovanja agencije …

URBANIJA: Ja, čudno, da nam ni nikoli te pravice odrekal, ko je pošiljal mesečno račune – denar je vedno vzel, nikoli ga ni zavrnil, češ da UKOM ni predstavnik vlade.

DEMOKRACIJA: Kot pravijo poznavalci, se Veselinović boji razkritij nepravilnosti v poslovanju STA, saj si je lansko leto menda kar sam izbral člane nadzornega sveta, Šarčeva vlada pa jih je samo potrdila … Ali to drži?

URBANIJA: Ja, kot je meni znano, so člani nadzornega sveta, ki so bili tedaj imenovani, in direktor Veselinović ena velika družina. Očitno namreč niti člani nadzornega sveta niso opravljali svojega dela in niso pregledali niti najpomembnejše pogodbe, ki jo je podpisoval Veselinović. Ali pa so jo in so mu samo pokimali … To pa ni nadzor, ki ga od njih terja zakon.

DEMOKRACIJA: Zaradi domnevne prekinitve financiranja javne službe STA vas je Sindikat novinarjev Slovenije ovadil na državnem tožilstvu.

URBANIJA: Sam se vprašam, zakaj tega ni naredil direktor Veselinovič, če bi že bilo kaj na tem. In še enkrat – plačuje ga agencija in ne sindikat, in to več kot 100.000 evrov letno, da bi branil njene interese, pa jih očitno ne.

DEMOKRACIJA: Na drugi strani pa je UKOM pod vašim vodstvom naznanil kaznivo dejanje zoper direktorja STA Bojana Veselinovića in prejšnjo direktorico UKOM Kristino Plavšak Kranjc ter nadzornike STA. Zakaj?

URBANIJA: V pogodbi je navedeno, da je UKOM “predstavnik ustanovitelja”, torej vlade. Očitno je Veselinović dobro vedel, da to ni res, saj se je prav na to skliceval in trdil, da UKOM nima nobenega dokumenta, ki bi to potrjeval, zaradi česar nam ne da dokumentov.

Nekdanja Direktorica Ukoma Kristina Plavšak Krajnc (foto: STA)

Ne glede na to pa še vedno ostaja 6. člen pogodbe, ki ga mora Veselinović izpolniti. Naj se odloči: stvari ne more reševati enostransko – dajte nam denar, jaz vam pa dokumentov ne bom dal. Lahko denar in dokumenti, ali pa ne denarja ne dokumentov.

DEMOKRACIJA: Konflikt med UKOM in STA se že od vsega začetka zlorablja za politično obračunavanje in napade na vlado, češ, glejte, kako vlada pritiska na “neodvisno in profesionalno STA”, kako skuša vplivati na uredniško politiko, “orbanizira medije” in podobno. Kako odgovarjate na te očitke?

URBANIJA: Mislim, da je Veselinović namenoma želel ta konflikt, sicer ni nobene logike, da ne bi dal dokumentov. Vse drugo je politikantstvo brez primere, direktor pa dela veliko sramoto medijski hiši, ki jo vodi. Ne moreš govoriti, da nekdo pritiska nate, potem pa ne poveš niti tega, kdo je kaj zahteval.

Sam sem bil priča izjemnim pritiskom, ki jih je direktor Veselinović izvajal nad nekdanjim odgovornim urednikom Borutom Meškom. Na smrt bolnega ga je vrgel na cesto, pred tem pa mesece izvajal najbolj brutalni mobing. Ja, to so pritiski, ki imajo imena in posledice.

DEMOKRACIJA: Pri tem je očitno, da ta konflikt maje vladno koalicijo v njenih temeljih, saj so v SMC ob sprejemanju sedmega protikoronskega svežnja vložili tudi dopolnilo, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona izplačajo vse zaostale obveznosti do STA in da se ne glede na to, ali bo za leto 2021 sklenjena pogodba s STA, financira upravljanje javne službe STA na podlagi sprejetega poslovnega načrta. No, predsednik vlade Janez Janša se je v torek na to vloženo dopolnilo SMC odzval na Twitterju. Naj ga citiram: “Vložili smo zakon, na podlagi katerega se lahko kršijo vsi ostali zakoni. Ko gre za prvorazredne, ki si izplačajo po 100.000 € na leto, ne sme biti ovir. Ni kaj, vrhunci vladavine prava #Zimbabve.” Smo priča dvojnim merilom?

URBANIJA: Prava pot je vedno pravna pot. V Sloveniji nekateri zelo radi poudarjajo vladavino prava, dokler gre za njihove interese, ko pa bi ta vladavina prava morala veljati za vse, niso več tako prepričani, da je pravna pot res edina prava pot.

DEMOKRACIJA: To dopolnilo je bilo tako kot PKP7 tudi sprejeto. Se pravi, da boste morali na uradu STA še naprej financirati …

URBANIJA: Kot sem že izpostavil: edina prava pot je pravna pot.

DEMOKRACIJA: Samo še nekaj me zanima. Ali gre pri tem konfliktu tudi za osebno zamero med vami in Bojanom Veselinovićem še iz preteklosti. Vemo, da je Veselinović, potem ko ga je aprila 2009 Pahorjeva vlada imenovala za direktorja STA, izvajal mobing nad takratnim urednikom STA Borutom Meškom, ki je bil skupaj z nama tudi med ustanovitelji desnosredinskega Združenja novinarjev in publicistov. Novembra istega leta ga je Veselinović razrešil s položaja odgovornega urednika in mu odpovedal delovno razmerje. Že pred tem je moral Meško zaradi nevzdržnih razmer v službi na daljši bolniški dopust. Prav v času, ko ga je Veselinović odpustil, je bil na pregledih na onkološkem inštitutu in tam je zvedel za hudo bolezen. Kot vemo, je Meško maja 2010 umrl. Vi ste bili v času tega mobinga Meškov namestnik …

URBANIJA: Kar se je dogajalo z Meškom, je res do skrajnosti umazana zgodba. Veselinović že zaradi tega ne bi smel biti nikoli direktor nobenega državnega podjetja, kaj šele medijske hiše. Poslušajte – kje ste videli direktorja, da bi na smrt bolnega človeka, ki je bil tako ali tako že dolgo časa na bolniški, vrgel na cesto? To lahko naredi samo do skrajnosti pokvarjena oseba.

Borut Meško (foto: STA/Domen Groegl)

Ampak to je drugo. Meni načeloma Veselinović ni naredil nič hudega. Res je sicer tudi od mene zahteval dnevna poročila in nešteto pojasnil, zakaj smo nekaj objavili, nečesa pa ne, in je s tem že tedaj kršil zakon, ki ga danes tako rad navaja. Prav čez praznike sem prebiral vsa ta dopisovanja, da jih pripravim za knjižno izdajo. Tako da je v vsaki stvari je lahko nekaj dobrega.

DEMOKRACIJA: In še za konec. Slovenijo v letu 2021 čaka predsedovanje Evropski uniji. Kaj to pomeni za Urad Vlade Republike Slovenije za komuniciranje? Se na to posebej pripravljate?

URBANIJA: Seveda. Na UKOM je posebna projektna skupina, saj se bo fokus dela v veliki meri preusmeril tudi na komuniciranje z evropsko javnostjo. Slovenijo bodo obiskali številni tuji novinarji, ki bodo, vsaj tako upam, lahko dobili lepšo, predvsem pa realno sliko o naši državi v nasprotju s številnimi lažnivimi navedbami, ki so jih tujim medijem prodajali nekateri naši novinarji pa celo politiki.

Metod Berlec, Demokracija

Sorodno

Zadnji prispevki

Policija prikriva še eno posilstvo s strani “treh temnopoltih moških”?

Poročali smo že o dveh posilstvih sredi Ljubljane, za...

Na školjčiščih bo dovoljen ribolov

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni...

Ukrajina v pričakovanju orožja, ki lahko znatno oslabi ruske sile

Po kongresni potrditvi svežnja pomoči za Ukrajino v vrednosti...