
Jernej Sekolec (Foto: STA)
Nekdanja agentka v arbitražnem sporazumu Simona Drenik je na včerajšnji Tarči priznala, da je arbiter Jernej Sekolec tisti, ki jo je poklical na njen telefon in s tem povzročil afero prisluhov, v katero so nas ujele tuje tajne službe. Damir Črnčec, vodja skupine za implementacijo arbitraže, je ob izbruhu afere na Twitterju zapisal, da je Sekolec izdal Slovenijo, škandalozna hrvaška objava arbitražnih prisluhov pa bi se morala popolnoma razčistiti. Bo Črnčec sedaj, ko je tudi svetovalec premierja Marjana Šarca za varnost in ima na voljo vse vzvode, držal besedo in razčistil vpletenost Sekolca v mednarodni škandal?
Potem ko je komisija državnega zbora za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb (Knovs) v sredo, 29. maja 2019, v zvezi s prisluhi, ki so torpedirali arbitražni postopek med Slovenijo in Hrvaško, zaslišala agentko zunanjega ministrstva Drenikovo, slovenskega arbitra Sekolca in nekdanjega direktorja Sove Rupnika, so ugotovili, da se pričanja nekdanjih direktorjev Sove ne ujemajo s pričanjem Drenikove. Predsednik Knovsa Matej Tonin je iz tega razloga napovedal podrobnejšo preiskavo in dodatno zaslišanje drugih vpletenih, med njimi tudi nekdanjega zunanjega ministra Karla Erjavca, ki je Tonina označil za “notoričnega lažnivca” in povedal, da predsednik NSi s svojim ravnanjem škodi slovenskim interesom.
Včeraj smo poročali, da je slovenski arbiter, sodnik Jernej Sekolec za svoj del odgovornosti pri torpediranju arbitražnega postopka izrazil obžalovanje. Kot gostja v Tarči na javni televiziji pa je odgovornost za svoj del prevzela tudi nekdanja uslužbenka zunanjega ministrstva Simona Drenik, ki so jo ujeli v prisluhih, kako daje arbitru navodila. A ob tem ne gre pozabiti, da je bil Sekolec tisti, ki je izsilil pogovor z Drenikovo, ob tem pa je zanemaril vse varnostne standarde.
1.Prvi je poklical #Sekolec, ki je izsilil pogovor z Drenikovo.
2. Sekolec je bil od l1975 agent #SDV nekdanje YU, že zaradi tega, ga ne bi smeli imenovati za arbitra.
3.Bil je okužen že od samega začetka in plen svojih nekdanjih udbovskih sodelavcev v YU prostoru.#arbitraža pic.twitter.com/Es7LgzXAne— franc breznik (@FrancBreznikSDS) May 30, 2019
Že v preteklosti je ravno državni sekretar premierja Marjana Šarca Damir Črnčec trdil, da je Sekolec za sodelovanje v arbitraži od Slovenije prejel pol milijona evrov in “nas nato izdal Hrvaški”. Kakor je takrat zapisal Črnčec, je v slovenskem nacionalnem interesu, da se “škandalozna hrvaška objava arbitražnih prisluhov popolnoma razčisti”.
Spomnimo, kaj so nedolgo nazaj o slovenskem arbitru, ki včeraj povedal najmanj eno dokazljivo neresnico, povedali ljudje iz @vladaRS #arbitraža @TarcaRTVSLO pic.twitter.com/PbUcX9b9dM
— Janez Janša (@JJansaSDS) May 30, 2019
Štiri leta pozneje se to tudi dogaja. Kar pa številnim vpletenim očitno ne ustreza. Sekolec, ki ga je Roman Leljak v svoji knjigi “Naruči ubojstvo u Ljubljani” identificiral kot nekdanjega sodelavca Udbe, se je zavil v molk. Njegove izjave so skromne, ponavadi pa ne daje komentarjev. A dovolj zgovorno je že dejstvo, da Sekolec ob izbruhu afere ni želel prostovoljno izročiti svojih mobilnih naprav v pregled slovenskim varnostnim organom, temveč so ti morali pridobiti sodnikovo dovoljenje. Kakor je tedaj pojasnil Sekolec, je imel na telefonih še druga elektronska sporočila, za katera ni želel, da pridejo v javnost. “Imel sem raznorazne maile in nisem hotel, da pridejo v javnost,” je povedal Sekolec Knovsu.
https://twitter.com/NeuroVirtu/status/1134154063946354689
Ko je @MatjaNemec zahteval sejo KNOVS v zvezi s hrvaškim prisluškovanjem, sem jo sklical. Na seji smo s koalicijskimi poslanci sprejeli sklep, da KNOVS pripravi posebno poročilo v zvezi z arbitražo. Danes pa očitki kako sem hotel šov, kako postaja KNOVS sodišče. #sprenevedanje
— Matej Tonin (@MatejTonin) May 30, 2019
Sekolec je po trditvah RTV Slovenija Knovsu tudi zanikal, da bi ga slovenske varnostne službe poučile o varni komunikaciji, in dodal, da “tudi Simona Drenik mi ni povedala, da se ne smeva pogovarjati”. Sekolec je zanikal, da bi kadarkoli komuniciral z ministrom Erjavcem. Na vprašanje, zakaj je klical Drenikovo, pa je odvrnil: “To je pač običajna praksa.” Ob tem je dodal, da jo je klical na svojo pobudo, in to “parkrat”.
.@ZanMahnic Ko sem na mednarodnih srečanjih, mi hrvaški poslanci glede #arbitraža velikokrat povedo: "Slovenci ste nam v postopku arbitraže dali dvojno darilo – najprej izjavo ministra Erjavca, da ve, da boste dobili stik z odprtim morjem, nato pa še prisluhe." #Tarča pic.twitter.com/EK2PHaBJhO
— SDS (@strankaSDS) May 30, 2019
Na podlagi Sekolčevih trditev se vsakršne odgovornosti želi otresti minister Erjavec, ki zanika, da bi karkoli vedel o dogajanju v zvezi s prisluhi. Ob tem vztrajno ponavlja, da ni mogel poskrbeti za večjo varnost v pogovoru med Drenikovo in Sekolcem, saj teh pogovorov ne bi smelo biti. Tu Erjavca na laž postavlja Drenikova, ki je v ujetih prisluhih povedala, da je o vsem obveščen tudi minister.
.@ZanMahnic Na podlagi tega, kar sem slišal na seji #KNOVS, je objektivna odgovornost ministra Erjavca v zvezi s #prisluhi absolutna, lahko pa govorimo tudi o njegovi subjektivni odgovornosti. V aferi #prisluhi se je zgodila šlamparija, do katere ne bi smelo priti. #Tarča pic.twitter.com/HnMriBiW75
— SDS (@strankaSDS) May 30, 2019
Na ministrstvu za zunanje zadeve trdijo, da so vsi uslužbenci, “ki so sodelovali pri pripravi arbitražne dokumentacije v času arbitražnega procesa o meji”, bili “predhodno tudi deležni posebnega usposabljanja o varnostnem ravnanju s podatki”.
Sem pozorno spremljal. Jasno je, da ga je Drenikova obveščala o dogajanju. Še bolj zanimiva pa je vloga Sekolca. Vemo, da ga je za arbitra predlagal predsednik Turk.
Ameriška novinarja sta podobno vohunsko afero Wattergate raziskovala na način, da sta sledila toku denarja. Ergo?— MŠtrtak (@MStrtak) May 30, 2019
Vseeno Erjavec o kakršnikoli objektivni odgovornosti ne želi niti slišati. Sam namreč vztraja, da pogovora med Sekolcem in Drenikovo ne bi smelo biti, da on ni bil o tem nikoli obveščen in tudi interpelacijo na to temo je že prestal v času vlade Mira Cerarja, ko je ponudi svoj odstop, a ga je ta zavrnil.
1. del pogovora med Sekolcem in Drenikovo
2. del pogovora med Sekolcem in Drenikovo
3. del pogovora med Sekolcem in Drenikovo
R. O.