Slovenski proračun za jugoslovansko identiteto: Ministrstvo za kulturo objavilo razpis, ki financira dediščino SFRJ

Datum:

Ministrstvo za kulturo je pod taktirko Levice in ministrice Aste Vrečko objavilo razpis za financiranje kulturnih projektov, ki ohranjajo dediščino nekdanje socialistične Jugoslavije. Razpis je namreč namenjen izključno pripadnikom narodnih skupnosti narodov nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije (SFRJ). To pomeni, da bodo dodatne finančne ugodnosti in posebne pravice po novem dobili Albanci, Bošnjaki, Črnogorci, Hrvati, Makedonci in Srbi.

Zakon, ki omogoča takšno financiranje, je koalicija Levice, Svobode in SD sprejela leta 2024. Gre za t. i. zakon o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ, ki je pravzaprav legaliziral privilegiran status narodov bivše Jugoslavije v Sloveniji.

Pri tem je pomembno poudariti, da za takšno urejanje posebnih pravic teh skupnosti ni nobene ustavne podlage. To je jasno opozorila tudi zakonodajno-pravna služba državnega zbora. Že večkrat so na to pravniki v državnem zboru opozorili poslance na levici.

Fotomontaža: Demokracija

Ministrstvo za kulturo je po sprejetju zakona prevzelo financiranja tovrstnih projektov iz rok Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in dodatno povečalo sredstva — in to za 85.600 evrov v primerjavi z letom 2024.

Vprašanje diskriminacije Slovencev?
Ob tem se upravičeno postavlja vprašanje: ali niso Slovenci zaradi tovrstnih odločitev znova potisnjeni v drugorazredni položaj v lastni državi? Zakaj so sredstva iz proračuna – torej denar vseh davkoplačevalcev – namenjena izključno projektom narodov nekdanje SFRJ? Kje so podobni razpisi za slovenske kulturne projekte, za krepitev slovenske identitete, jezika in zgodovine? Cilji javnega razpisa so namreč “uresničevanje kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ, ohranjanje, razvoj in promocija narodnostnih identitet, kultur, jezikov in pisav pripadnikov narodov nekdanje SFRJ”

Še več – razpis ministrstva za kulturo med drugim kot cilj izpostavlja “utrjevanje zavesti vseh prebivalcev Republike Slovenije o prisotnosti in delovanju narodov nekdanje SFRJ v družbi.” Skratka – gre za promocijo in krepitev jugoslovanske identitete v Sloveniji.

Veterani vojne za Slovenijo ogorčeni
Na objavljeni razpis so se ostro odzvali tudi veterani vojne za Slovenijo. Na družbenih omrežjih so zapisali, da je takšno delovanje vlade pljunek v obraz vsem, ki so se leta 1991 borili za samostojno Slovenijo. “Če to pokažem možu, veteranu vojne za Slovenijo, se mu bo snelo … Ministrici Asti Vrečko naj bo jasno, da se veterani vojne za Slovenijo niso za to borili,” je zapisala ena izmed uporabnic in dodala, da je Hrvaška iz iste SFRJ kot Slovenija, ampak ima popolnoma drugačen odnos do svoje domovine. Tam takšne norosti nihče ne bi predlagal. Drug veteran je zapisal: “Jaz sem tudi veteran vojne za Slovenijo. In proti SFRJ Yugoslaviji, ker je bila socialističen konclager”. 

Ob takšnih ukrepih Levice in trenutne oblasti je jasno, da nas želijo vrniti v čase propadle socialistične Jugoslavije. Kdo pa brani slovensko identiteto, kulturo in jezik?

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Proces Trenta: Najbolj zaskrbljujoča je sistemska odsotnost odgovornosti

Včeraj je bil prvak opozicije Janša oproščen na prvi...

Nov za izbrance prirejen razpis “Hanovega” podjetniškega sklada?

V Sloveniji smo se skozi desetletja naučili, da vsako...

Gen-I Sarajevo z dvema zaposlenima zaslužil kar 331 milijonov mark

Podjetje GEN-I, d. o. o., Sarajevo, ki zaposluje le...

Globalna normalnost spet trka na vrata slovenske politične čudaškosti

Vsakih nekaj let Evropa in svet dobita vpogled v...