Sodelavci razkrivajo, zakaj je umrla kustosinja policijskega muzeja

Datum:

Šikaniranje, mobing in čiščenje kadrov v zadnjih dveh letih na policiji intenzivno izvajajo trenutni vladajoči. Če Golobovim kadrom nekdo preprosto ni všeč, ga označijo za “janšista” in se ga s svojimi zlonamernimi taktikami poskušajo znebiti. Podobno se je dogajalo kustosinji Darinki Kolar Osvald, ki je bila s srcem in dušo predana policijskemu muzeju. Ozadje tragičnega dogodka je za Žurnal24 razkril njen sodelavec Anton Bukovnik.

V torek, 7. novembra lani, je v Muzeju slovenske policije na Policijski akademiji v Tacnu prišlo do pretresljivega dogodka. Darinka Kolar Osvald, 53-letna vodja in kustosinja muzeja je s službeno pištolo pred eno izmed muzejskih vitrin storila samomor. Razlog za tragično dejanje ter izbiro prav tega mesta je brez dlake na jeziku povedal njen sodelavec Antona Bukovnika. Bukovnik, ki je univerzitetno diplomiral iz obramboslovja in je soustanovitelj Zveze društev policijskih veteranov Slovenije Sever, je delal z njo tri leta.

Golob je večkrat pred volitvami povedal, da bo policijo in ostale državne institucije očistil janšistov in janšizma. Obljubo tudi izpolnjuje, saj si v ozadju gradi svojo paradržavo. Vendar je s čistkami domnevnih janšistov dejansko mislil, da bodo vladajoči počistili vse, ki niso “njihovi” kadri.

Muzej policije je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja dobil prostore v novem policijskem izobraževalnem centru v Tacnu. Razen za študente, strokovnjake in uslužbence policije ter pravosodja ni bil odprt za širšo javnost do leta 2022, ko je bil sistematiziran kot organizacijska enota policijske akademije. Zato so tudi v policiji objavili razpis za dve delovni mesti, za vodjo muzeja in enega uslužbenca.

“Bila je mirna, preudarna ter z vsem srcem in dušo predana muzeju. Vsi so jo imeli radi. Je pa res, da je bila po eni strani nekonformistična, za vsako odločitev nadrejenih je pričakovala trdne argumente, po drugi pa je kljub poklicnemu uspehu, doseženi izobrazbi, – bila je tik pred doktoratom – in družini, ki si jo je ustvarila, hlepela po priznanju okolice, da je dobra delavka. Ob tem je bila še – kot vsak nepokvarjen človek – malo naivna. Če so ji kaj obljubili, recimo sredstva za obnovitev muzejskih prostorov, je pričakovala, da bodo besedo držali. Denarja pa potem ni bilo,” je v začetku svoje izpovedi za Žurnal24 povedal sodelavec Anton Bukovnik.

Na razpisu za delovna mesta jima ni uspelo
Na razpis za delovni mesti v muzeju sta se prijavila Bukovnik in Darinka Kolar Osvald, ki  do je nedavnega vodila muzej in je pričakovala, da ga bo še naprej.

Bukovnik je še povedal, da se na razpis teh delovnih mest ni mogel prijaviti noben karierni policist, saj po njegovem mnenju to ni bilo po volji izobraževalnega centra v Tacnu. “Tudi za druga delovna mesta so bili predvideni policisti brez civilnih znanj,” še poudarja. Pravi tudi, da na razpisu nista uspela, kar je šlo za njeno osebno in strokovno degradacijo. “Rekel sem ji, da jo mečejo iz službe in naj si poišče drugo.”

Za izliv formalina je nadrejeni poskušal obtožiti Darinko
Med fotografiranjem razstavljenih predmetov je Bukovniku, ki je bil zadolžen za virtualizacijo muzeja, postalo slabo, ne da bi vedel zakaj. Kot se je izkazalo, je iz ene od sodnomedicinskih posod muzejske zbirke začel iztekati formalin. Bukovnik še dodaja, da se je nadrejeni prestrašil in poklical gasilce, kriminalisti pa so za povzročitev splošne nevarnosti hoteli okriviti Darinko. Prejela naj bi celo grozilna SMS-sporočila od istega nadrejenega, vzel pa ji je tudi ključe muzeja, delovne naloge je dajal sodelavcu Bukovniku.

Bukovnik je za medij tudi dejal, da sta po tem incidentu še vedno ostala v dobrih odnosih, pravi pa, da se je za samomor odločila dva dni po sestanku s svojim vodjo. Na dan samomora ga je Darinka prosila za ključ muzeja in je rekla, da dejanja nadrejenega niso lepa. Bukovnik jo je vprašal, kaj bo delala tako pozno v muzeju, odgovorila je, da ima še nekaj opravkov in mu zaželela lep vikend in čim bolj miren naslednji teden.

Tragični samomor v muzeju
“Šla je v muzej, izključila alarm, sklekla jakno in snela očala. Na petelina ni pritisnila doma, za Savo ali v svoji pisarni, ampak prav pred vitrino, v katerem je bila eksponta z iztekajočim formalinom. Dala je vedeti, zakaj si je skrajšala življenje. Mene še vedno preganja, da nisem pomislil, kaj bo storila, čeprav sta mi kasneje psihologinja in psihiater razložila, da česa takšnega ni mogoče predvideti,” je še za konec tragične in srhljive zgodbe povedal Bukovnik.

Policija je naknadno mediju Žurnal24 še poslala zahtevek za popravek članka:

ODGOVOR POLICIJE

Zaradi zagotavljanja javnega interesa po objektivni in vsestranski obveščenosti posredujemo odgovor Policije na danes, 7. aprila 2024, objavljen spletni članek z naslovom “Na policijski akademiji v Tacnu odjeknil strel, Darinka je umrla”.

V policiji ostro zavračamo vse navedbe tako v povezavi z delom v muzeju kot tudi namigovanja o vzroku smrti sodelavke, saj so obtožbe neresnične, avtor članka pa o njih, klub temu, da gre za hude obtožbe, ni poskušal pridobiti našega odziva, temveč je posredoval zgolj splošno vprašanje o dogodku, v tem okviru pa prejel tudi naš odgovor. Mediji dodatnih pojasnil kljub temu, da ima možnost to zahtevati, ni zahteval.

V policiji imamo namreč vzpostavljen sistem notranjevarnostnih postopkov, s katerimi vedno preverimo podatke, zbrana obvestila, prijave ali zaznave odklonskega pojava ali ravnanj ali tveganj, ki vplivajo na uslužbence policije. Policija odreagira na vsako odkrito ali prijavljeno nepravilnost in jo v okviru predpisanega postopka obravnava. Tako so bile vse očitane navedbe iz vašega prispevka tudi že vsestransko preverjene in v nobenem delu niso bile potrjene, s tem pa je bila seznanjena tudi dotična oseba. Dodajamo še, da če bo zaznana katera koli dodatna okoliščina, se bo postopek ponovno odprl, preverjanje okoliščin pa nadaljevalo.

Glede kadrovskih postopkov dodajamo, da se le-ti v policiji izvajajo skladno z zakonom in po postopkih, ki veljajo za izbor za posamezno delovno mesto. Prav tako ne drži, da bi kdorkoli izgubil službo.

Glede smrti spoštovane kolegice, ki je s svojim delom pustila izjemno velik strokovni in osebni pečat, pa zaradi tragičnosti dogodka ter spoštovanja pietete in svojcev, prosimo za obzirnost ter korektnost. Pravica do pietete posameznika sodi v okvir njegove pravice do duševne integritete. Človekova duševna celovitost in spoštovanje želja tudi njihovih svojcev sta del njene in njihove zasebnosti. Policija pri svojem delovanju v vseh primerih to tudi spoštuje.

Maja Ciperle Adlešič
Predstavnica Policije za odnose z javnostmi

T. R.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...