Stanovanjski program za poceni in dostopna stanovanja, s katerim naj desnica nastopi na volitvah

Datum:

Slovenska levičarska oblast bi gradila stanovanja po centralnem planu kot v Severni Koreji, nato pa se prišla slikat z gradbenimi varnostnimi čeladami, da se pohvalijo, kaj so zgradili z našim denarjem – pretežno za migrante in tisto peščico privilegiranih ljubljanskih socialnih problemov, nikakor pa ne za srednji razred. Strokovnjaki že leta opozarjajo, da tak cenen populizem ne bo reševal stanovanjskega problema, s katerim se soočajo mlade družine. Rešitev je ponudil znani libertarni aktivist in nekdanji politik Državljanske liste Tomaž Štih, bolj znan po spletnem vzdevku Libertarec, ki živi in dela v Londonu. 

                   

Kot pravi, desnica potrebuje verodostojen stanovanjski program za naslednje volitve, saj v zahodnih državah stanovanja postajajo ključna predvolilna tema, s katero stranke naslavljajo mlade volivke in volivce.

“Njihova dostopnost je najslabša v preteklem pol stoletju in ta pojav je precej univerzalen. V Sloveniji je to nišo prva zaznala in daleč najbolje izrabila Levica (kot stranka in kot politična usmeritev). Nedavni referendumski porazi so desnici demonstrirali nevarnost naslavljanja zgolj tradicionalnih volivcev in pokazali na nujnost širitve svoje baze med mlade,” opozarja Štih in dodaja, da nobena generacija ni popolnoma enaka prejšnji in stare generacije niso večne, zato je treba nasloviti tudi preference (in še bolj težave!) prihodnjih.

Stanovanjska politika desnice ni proaktivna

“Trenutna stanovanjska politika desnice ni proaktivna, ampak je reaktivna,” opozarja Štih, ki desnici očita tudi, da namesto koherentnega programa kritizira javna najemna stanovanja, ne da bi ponudila alternativo. Hkrati se mlade, ki se soočajo z dejansko največjo krizo dostopnosti stanovanj v pol stoletja, ponižuje s pobalinskimi očitki potovanja po svetu in bonvivanstva, ki sicer ugajajo tradicionalni bazi, vendar desnici hkrati odtujijo vse tiste, ki dejansko stojijo na robu stanovanjskega prepada in ne morejo čez z vsem trudom, s poštenim delom in krediti vred, zato bi morala desnica svojim bolj vročekrvnim volivcem pojasniti, da je danes stanovanje RES bistveno manj dostopno, kot takrat, ko so bili oni mladi.

Vlada je tik pred evropskimi volitvami obljubila milijardo evrov za gradnjo javnih stanovanj. (Vir: Fotomontaža Demokracija)

Za prihodnje volitve že danes nove stanovanjske politike in strategije

Štih zato desnici predlaga, naj za prihodnje volitve že danes začne s pripravo stanovanjskih politik in strategij, ki jih bo mogoče skomunicirati tako lucidno, kot to počne Levica, in bodo razburkale domišljijo ter dale upanje vsem prvim iskalcem, saj ima desnica veliko boljše ideje od levice.

Predstavil je osnove izvedljive stanovanjske politike in strategije, ki bi predstavljale realno alternativo megalomanskemu in neuresničljivemu (milijardnemu!) programu državne gradnje. In bi jih lahko desnica, ki bi temeljila na dveh stebrih, posvojila.

Prvi naslavlja vprašanje, kaj bi se gradilo. Gradnja novih stanovanj mora postati tako poceni, da si lahko vsak s povprečno plačo in z desetletnim kreditom kupi majhno hiško v primestju urbanega središča po lastni izbiri.

Drug naslavlja vprašanje, kako bi se gradilo. S spremembo prostorskih politik dovoliti zidati hiše na bistveno več zemljiščih kot danes; s poenostavitvijo predpisov o gradnji omogočiti manj prisil, več konkurence in posledično cenejše in hitrejše izvajanje kot danes; in preprogramirati vsa up-front plačila državi in lokalni skupnosti na daljše obdobje.

Minister za solidarno prihodnost Simona Maljevac ob ministru za delo Luki Mescu (Foto:Borut Živulović/Bobo)

Strukturna reforma, ne obliži

Štih meni, da lahko verodostojno rečemo, da gradimo Slovenijo komaj, ko imamo lastno prepričljivo stanovanjsko politiko, v kateri si bo vsak svoj dom lahko ustvaril sam.

“Če to rečemo brez resnega načrta, izpademo odtujenci, ki tudi približno ne razumejo razmer na trgu. Ta ne deluje, ker smo ga z regulacijo zadušili. Da bi začel delovati, pa je potrebna strukturna reforma in ne majhni in pregrešno dragi obliži na gnojno rano, brez da bi jo poprej očistili in kar je gangreničnega, tudi odrezali,” zaključi Štih.

I. K.

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Islamski skrajneži napadli izraelsko veleposlaništvo v Beogradu

Pred izraelskim veleposlaništvom v Beogradu je danes prišlo do...

Ruski in slovenski vladni aparat družno nad kritične medije

Rusija je pred dnevi izvedla obsežen kibernetski napad na...

Brutalno razkritje cenzure na RTV: O uspehih Janševe vlade in Türkovih obiskih se ni smelo poročati!

"Predsednik države Danilo Türk je odpotoval v Kazahstan ravno...

Demokrati pred tem, da Bidna nedemokratično zamenjajo

Vse glasnejši so politični komentatorji, ki menijo, da bodo...