Starmer pripravljen v Ukrajino napotiti britanske vojake

Datum:

Po napovedi Trumpove administracije, da bosta EU in Ukrajina predvidoma izključeni iz mirovnih pogajanj, bo v Parizu potekalo izredno neformalno srečanje voditeljev več držav članic EU, vključno s predstavniki EU in britanskim premierjem Starmerjem. Tema pogovorov bosta evropska varnost in vojna v Ukrajini. 

Natančneje, pogovori bodo osrediščeni okoli vprašanja, kako lahko Evropa prispeva k trajnemu miru v Ukrajini in ob tem poskrbi za lastno varnost, poroča STA. Po navedbah Evropske komisije se bodo izrednega srečanja udeležili predsedniki vlad Nemčije, Poljske, Italije, Španije, Nizozemske, Danske in Velike Britanije. Na pogovorih bodo tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte.

Pogajanje bo evidentno potekalo v omejenem formatu, brez polne zasedbe vseh predstavnikov držav članic Evropske unije.

Britanski premier Starmer je srečanje v Parizu označil kot trenutek s področja nacionalne varnosti, do katerega pride zgolj enkrat v generaciji, poroča CNN. Daily Telegraf po drugi strani povzema njegovo izjavo, da je “pripravljen in voljan” napotiti britanske vojake v Ukrajino, da bi pomagali vzdrževati mir po koncu spopadov.

Vladi smo zastavili novinarska vprašanja o današnjem srečanju v Parizu. Tako so nam odgovorili: “Današnje neformalno srečanje nekaterih evropskih voditeljev v Parizu vidimo predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze NATO. O tem sem danes govoril tudi s predsednikom Evropskega sveta Antónijem Costo. Slednji je zagotovil, da nas bo po srečanju v Parizu seznanil z nadaljnjimi koraki, tudi o možnem sklicu izrednega zasedanja Evropskega sveta. Slovenija zagovarja čimprejšnje premirje in začetek pogajanj o trajnem in pravičnem miru.”

Kasneje je na novinarski konferenci državni sekretar za nacionalno varnost Vojko Volk dodal, da srečanje vidijo kot nekakšno pripravo pred vrhom Evropskega sveta, ki bo potekal šele 20. marca.

Natančna vsebina pogovorov, ki bodo tekli na srečanju, še ni znana. V javnosti krožijo ugibanja, da bodo zbrani voditelji skušali najti odgovor na pogajalsko strategijo ZDA, da EU izključi iz pogajanj. Spomnimo: Posebni odposlanec za Ukrajino je v zvezi s tem dejal, da so prejšnji mirovni sporazumi propadli zaradi prevelikega števila pogajalskih deležnikov oz. zaradi “prevelike pogajalske mize”. Na mizi naj bi bil tudi predlog, da se celotna Evropska komisija kmalu odpravi v Kijev, verjetno pa bo tudi govor o nizu vprašanj, ki naj bi ZDA poslala voditeljem evropskih držav.

Ta se nanašajo na pripravljenost evropskih držav, da prevzamejo nase levji delež bremena varnostnih zagotovil Ukrajini po končanju konflikta. Vprašanja so se med drugim nanašala tudi na dilemo, ali so evropske države pripravljene v Ukrajino napotiti pripadnike svojih vojsk, ki bi zagotavljali stabilnost miru. V zvezi z nizom vprašanj smo na vlado poslali novinarska vprašanja, a nanje še nismo prejeli odgovora. Kot pravi Volk, bo vprašalnik usklajen doma kot tudi z drugimi državami.

Se je pa vprašanja napotitve vojakov v Ukrajino danes na novinarski konferenci dotaknil državni sekretar Vojko Volk. “Razprava o napotitvi vojakov v Ukrajino je lahko ta hip samo načelna in je vsekakor prezgodnja, dokler ni jasno, s kom in kako bo izpogajan mir,” je povedal.

Kmalu pogajanja v Savdski Arabiji
Medtem dobivajo zagon pogajanja o končanju vojne v Ukrajini. Do prvega sestanka naj bi prišlo že ta teden v Savdski Arabiji, kjer naj bi se sestali ameriški državni sekretar Marco Rubio in visoki predstavniki ruske strani. Tam naj bi stekle priprave na srečanje med Trumpom in Putinom. Rubio je po pogovoru z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom dejal, da je namen prvih pogovorov ugotoviti, ali je Rusija resnično pripravljena na končanje vojne v Ukrajini. Namignil je tudi, da bosta v primeru, da bodo preliminarni pogovori uspešni, v pogajalski proces vključeni tudi Ukrajina in Evropa.

Volk: Brez Ukrajine ne bo šlo
“Brez Ukrajine vsekakor ne bo šlo v nobenem primeru. Mir, ki bi bil vsiljen, pa ne more biti ne trajen in ne pravičen,” je perspektivo pogajanj, ki ne vključujejo Ukrajine, danes za medije komentiral slovenski državni sekretar Volk. Možnost, da bi ZDA same izpogajale mir z Rusijo in bi nato EU prepustile napotitev vojske, je ocenil kot “nerealno”. Izpostavil je, da ob odsotnosti ameriških sil na terenu ne bi bilo povsem jasno, kakšne bi bile varnostne garancije za evropske sile v primeru ruskega napada.

Francoski predsednik je včeraj govoril s savdskim prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom, ki je bil mnenja, da bi morala biti Evropa v središču mirovnega procesa, poroča CNN.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Golobova fiskalna iluzija: Delež dolga v BDP res pada, a absolutni dolg narašča

Premier Robert Golob je v državnem zboru v povedal,...

Trump in Putin na pogovorih: Možnosti za konec vojne v Ukrajini

Ameriški predsednik Donald Trump se bo v torek pogovarjal...

Podjetje, ki se je znašlo sredi afere Spirit, sprožilo upravni spor

Podjetje VonPharma SI, ki se je na začetku leta...