Strokovnjaki iz UKC Ljubljana nasprotujejo deregulaciji konoplje

Datum:

V Centru za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana nasprotujejo širjenju uporabe konoplje. Kot piše v uradnem stališču, ima ta v medicini omejeno uporabo, rekreativna uporaba pa povzroča številne negativne učinke na zdravje. 

                   

“V Centru za klinično toksikologijo in farmakologijo Interne klinike UKC Ljubljana smo prepričani, da liberalizacija uporabe konoplje vodi v povečano pojavnost neželenih učinkov in zastrupitev. Poleg porasta zlorabe konoplje bi se znatno povečala tudi tvegana uporaba konoplje v prometu in na delovnih mestih. V Centru za klinično toksikologijo in farmakologijo Interne klinike UKC Ljubljana smo proti sprostitvi in večanju uporabe konoplje za medicinsko in osebno rabo,” so zapisali v stališču.

V omenjenem centru so objavili stališče pred evropskimi volitvami 9. junija, ki bodo pospremljene tudi s tremi referendumi, s katerimi želi vladajoča koalicija na volitve privabiti odtujene volivce, ki sicer ne bi glasovali. Eno od referendumskih vprašanj se bo nanašalo tudi na širjenje rabe in pridelavo konoplje.

V stališču najprej pojasnijo, da je bila marca 2017 marihuana prestavljena iz prve v drugo skupino prepovedanih drog, s čim je bila omogočena uporaba konoplje v medicinske namene.

“V zadnjih letih opažamo vse večji razkorak med laičnim prepričanjem o učinkovitosti in varnosti uporabe kanabinoidov v zdravstvene namene in stališči medicinske stroke, ki temeljijo na kliničnih raziskavah na tem področju,” so zapisali.

Raba marihuane v medicini ostaja ozko omejena na tri področja, in sicer:

    • V onkologiji za dopolnilno simptomatsko zdravljenje slabosti, bruhanja in bolečine pri terminalni rakavi bolezni.
    • V nevrologiji za dopolnilno simptomatsko zdravljenje spastičnosti in nevropatske bolečine pri multipli sklerozi.
    • V pediatriji za dopolnilno simptomatsko zdravljenje bolnikov z redkimi, hudimi oblikami epilepsije.

Poudarjajo, da gre v zgoraj omenjenih primerih zgolj za simptomatsko zdravljenje, z omejenim časom učinkovanja, ki pa ne more spremeniti poteka bolezni ali bolezni pozdraviti.

“Poudarjamo, da za zdravljenje drugih stanj (npr. bolezni prebavil – kronična vnetna črevesna bolezen; bolezni kože – atopijski dermatitis, aknavost, luskavica, kožni rak; bolezni modernega sveta – anksioznost, izgorelost, nespečnost; različnih avtoimunskih in revmatičnih bolezni,…) ni nikakršne strokovno utemeljene podlage, zato takšno uporabo kanabinoidov in konoplje zdravniki odsvetujemo,” zapišejo.

Slika je simbolična. (Vir: FotoBobo)

Deregulaciji sledi povečana poraba
Pišejo pa tudi o rekreativni rabi konoplje: “Na podlagi izkušenj držav, ki so se v preteklih letih odločile za deregulacijo konoplje, vemo, da se z večjo dostopnostjo veča njena uporaba, da poleg naraščajočega trajanja uporabe konoplje uporabniki prehajajo na izdelke z višjo vsebnostjo THC ter tudi, da ilegalni trg s konopljo na račun legalizacije konoplje ne izgine.”

V Centru za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana trdijo, da so zastrupitve s konopljo (namerne in nenamerne) v porastu. Te se pogosteje pojavijo pri ranljivih skupinah, kot so otroci, mladostniki, ostareli in kronično bolni.

“Še posebej opozarjamo na problematične vidike zlorabe konoplje za zadevanje in dolgotrajnega jemanja kanabinoidov z zgrešenim namenom samozdravljenja (kot npr. za kronično vnetno črevesno bolezen) in dokazano škodljivim vplivom konoplje na razvoj možganov otrok in mladostnikov,” so zapisali v centru. 

Znaki in simptomi zastrupitve s konopljo, zaradi katerih se uporabniki zatečejo po medicinsko pomoč, so lahko: motnja zavesti (od prekomerne zaspanosti do nezavesti), omotica, vrtoglavica in zanašanje pri hoji, slabost, bruhanje, huda vznemirjenost, tesnobnost in panični napad, pseudohalucinacije, psihotična epizoda, epileptični napad, pospešen srčni utrip, bolečine v prsnem košu, nihanje krvnega pritiska, motnje srčnega ritma, srčni infarkt. Opisani so bili primeri hude in nepopravljive okvare pljuč v povezavi z uporabo elektronskih uparjalnikov za uživanje (“vejpanje”) pripravkov iz konoplje.

Pri otrocih je klinična slika videti nekoliko drugače: “Zastrupitve potekajo z otopelostjo, mlahavostjo, hiperaktivnostjo, razdražljivostjo, lahko celo nezavestjo in epileptičnimi napadi. Otroci se nemalokrat zastrupijo z doma pripravljenimi kolački, piškoti (“kukiji”) iz derivatov konoplje s črnega trga.”

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Občina Šentjur: Na Kalobju bo zgrajena nova šola z vrtcem

Župan Občine Šentjur mag. Marko Diaci je v torek,...

Golob se norčuje iz “podivjane politične scene”

V dveh letih mandata trenutne vlade smo se naučili,...

Na RTV dežujejo hude kritike ob evropskem prvenstvu

Ne glede na to, ali bi “slovenski Maradona” (Zvezdan...

Sovražni napadi podpredsednice DZ nad Tomašičevo in Grimsa zreli za odstop

Podpredsednica državnega zbora, sicer poslanka Levice in LGBT aktivistka...