Švarc Pipanova trčila ob strankarskega kolega: spregledala kot Esmeralda

Datum:

Meni se zdi, da je ministrica kot Esmeralda, ki je po letu in pol ministrovanja spregledala. Ne vem, ali je prej sploh ni bilo na ministrstvu,” je ministrici Dominiki Švarc Pipan očital vodja poslanske skupine SD Jani Prednik.

Komisija DZ za nadzor javnih financ je danes razpravljala tudi o domnevno sporni porabi javnih sredstev za nakup stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, za katero je ministrstvo za pravosodje odštelo 7,7 milijona evrov. Zahtevo za sklic nujne seje komisije je podala NSi, glavni očitki pa so, da je bil nakup stavbe izpeljan brez cenitve s pogodbo po načelu videno-kupljeno, sestavljeno na treh straneh, protikorupcijska klavzula pa je edina varovalka, ki ščiti državo.

Ministrica Dominika Švarc Pipan, ki so ji in ji še danes nekateri očitajo preveliko mero samozavesti glede na situacijo, je  v uvodu dejala, da si tudi sama želi transparentnosti, da pa ne more mimo tega, da je morda šlo tudi za vplive zunaj ministrstva in vlade. Priznala je, da je “morda nekoliko pozno sprejela objektivno odgovornost” in ponudila predsedniku vlade svoj odstop, in da je želela znotraj ministrstva “sama raziskati” zadeve, kot je že večkrat poudarila. Ob tem, ko je naštevala svoje odgovornosti pri “raziskovanju”, je pozabila omeniti, da je prav prevzemanje odgovornosti prav tako ena od njenih odgovornosti.

Odgovornost dejanja uradnikov na ministrstvih nosijo ministri kot nosilci javnih funkcij, je dejala Vida Čadonič Špelič na današnji preiskovalni komisiji in poudarila, kako začudena je, da je ministrica za pravosodje “spregledala te, morda za javnost do zdaj skrite pritiske ali celo zavajanja, kot je rekla, in da je vendarle podpisala pogodbo, napisano na par straneh. Videti je, da bo pogodbo zelo težko izpodbijati, saj je kupljena po sistemu videno-kupljeno,” kar posledično pomeni, da se preplačanega denarja ne bo dalo povrniti. Dodala je, da je k sreči to le prišlo v javnost, zato bo treba ugotoviti, ali gre za zlorabo položaja in kdo v piramidi je odgovoren.

Foto: zajem zaslona

Švarc Pipanova trdi, da je bila prva cenitev verjetno napačna
“Jaz sem bila ves čas v popolnoma dobri veri, da je ministrstvo naročilo svojo cenitev,”
je dejala Švarc Pipanova in poudarila, da ima za to dokaze in priče. Izjavila je, da si “postavljamo napačno vprašanje, ko se sprašujemo, kako je ta stavba zrasla za 200 kvadratov”. Po njenem mnenju je bila namreč “napačna” cenitev narejena leta 2017. Kvadraturo bo v prihodnosti izmerila stroka. Švarc Pipanova trdi, da je bila zavedena tudi o domnevnih pogovorih s sodišči, ki naj bi se selila na drugo lokacijo. Glede na to, da je stavba kupljena po principu videno-kupljeno, meni, da je najbolje, da stavbo obdržijo in preverijo, ali se jo da izkoristiti kako drugače.

Po sedaj znanih okoliščinah imam zelo močan občutek, da gre za izjemno skrbno pripravljen plan, tako kadrovskih sprememb kot pri delovanju in pri skrbi teh, ki so bili v poslu udeleženi za omejevanje komunikacije med sekretariatom in ministrico,” je dejala Švarc Pipanova in dodala, da je treba počakati na strokovne službe, da opravijo svoje delo. Opozorila je, da je treba pozornost usmeriti tudi na preostala ministrstva, saj da aktualna situacija ni neka novost.

Foto: zajem zaslona

Pravosodna ministrica vztraja pri tem, da je bila “zavedena” in da so se v teh dneh pojavili močni indici, ki kažejo, da so znotraj in zunaj sekretariata poskušali prikriti informacije in dokaze, ki jih je želela zavarovati do prihoda kriminalistov. Na ministrstvu naj bi se dogajale domnevne kršitve delovnopravne zakonodaje, mobing, šikaniranje, prekoračitev pooblastil, a ministrica pravi, da za to doslej ni vedela.

Švarc Pipan Gojkoviću očita zavajanje
Ministrica vztraja, da je bila od vseh pristojnih služb “zavedena”, kar po njenih besedah kaže tudi menjava njenega generalnega sekretarja Uroša Gojkovića. Šele po njegovem odhodu ji je “uspelo pridobiti dodatno dokumentacijo sekretariata“, ki je doslej kljub pozivom ni dobila. Enako so o po njegovem odhodu spregovorile tudi določene uradnice, ki doslej po besedah ministrice “niso upale spregovoriti zaradi pritiskov“. Te naj bi namreč večkrat opozorile na nepravilnosti, a so jih ignorirali ali degradirali. Švarc Pipanova je ob tem dejala, da lahko pojasni tudi “kadrovsko rošado”, ki je potekala v ozadju, saj naj bi si skupina posameznikov postavljala lastno kadrovsko strukturo in omejevala dotok informacij, znova pa je poudarila, da je njo in sodelavke Gojković zavajal pisno in ustno.

Švarc Pipan: Zaveden je bil tudi elaborat
Ministrica je povzela celotno zgodbo nakupa, vse od razpisa za javno zbiranje ponudb lansko poletje. Nanj so se prijavili trije ponudniki, od katerih je bila ena zavrnjena takoj zaradi kvadraturne neprimernosti, ostali sta dve, a naj bi bila pozornost vedno pri eni – Litijski. Že julija naj bi bilo znano, da za investicije nimajo sredstev, kar je bilo po njenih besedah še bolj jasno po avgustovskih poplavah, zato se ji je zdelo “zanimivo, da je kljub temu Uroš Gojković vendarle že 17. avgusta poslal Vežnaverju dopis, s katerim ga je povabil k pogovoru o ponudbi in ga obvestil, da njegova ponudba ustreza pogojem ter k nadaljevanju pogovorov”, a da o tem ni bila obveščena niti ni bila obveščena o kateremkoli nadaljnjem sestanku.

Na to temo je bil po njenih besedah postavljen tudi elaborat za reševanje prostorske problematike ljubljanskih sodišč, ki pa je imel po zadnjih ugotovitvah “številne verzije prirejene tako, da so na koncu favorizirale enega ponudnika, to je Litijska cesta”, je dejala. Po predstavljeni zadnji verziji oktobra je bila ministrica “impresionirana”, a da je ta temeljila na prirejenih podatkih. Z ministrom o financah do 22. decembra o tej zadevi nista govorila, na podlagi teh priporočil pa je zadeva dobila zeleno luč. “Osemnajstega decembra sem vedela samo za tisti dopis, ki ga je Gojkovič poslal prek moje tajnice meni osebno, češ, naj ga posredujem ministru za finance, v katerem je opisal projekt, in smo prosili za odobritev,” je dejala ministrica, ki je dodala, da je minister za finance Klemen Boštjančič projekt zavrnil.

Esmeralda je spregledala šele po letu in pol
Meni se zdi, da je ministrica kot ena Esmeralda, ki je po letu in pol ministrovanja spregledala. Ne vem, ali je prej sploh ni bilo na ministrstvu,” je dejal vodja poslanske skupine SD Jani Prednik in dodal še: “Ne poznam države na svetu, v kateri bi minister ki je podpisnik pogodbe, na kateri je sum korupcije, sam preiskoval te posle. Upam in verjamem, ministrica, da se zavedate, da ste ena glavnih osumljenk oškodovanja javnih sredstev v tem primeru.

Švarc Pipanova je ton in govor Prednika, ki je poudaril, da je SD v interesu, da se zadeve čimprej razjasnijo, označila kot “žaljiv in pokroviteljski, diskreditacijski in poln nervoze”, in poudarila, da je to modus operandi stranke Socialnih demokratov oziroma njenega vodstva v zadnjih tednih.

Foto: zajem zaslona

Očitala mu je, da se “spravlja na konja, ki odhaja samo zato, ker ni odšel v trenutku, ko so oni to želeli“, češ, da jim je bilo v interesu, da odide čimprej z argumenti, da minister nima česa raziskovati. “Ta hitrost, s katero je poskušala stranka mene odstaviti s prizorišča političnega življenja in mi zapreti usta na vse mogoče načine, je eden od ključnih razlogov, zakaj informacije in podrobnosti o tem poslu v javnost prihajajo po kapljicah,” je dejala in dodala, da ji lastna stranka ni želela odobriti dveh tednov, da bi zadevo raziskala.

Člani odbora so po več kot triurni razpravi soglasno sprejeli sklepe, s katerimi računskemu sodišču predlagajo revizijo pravilnosti in smotrnosti poslovanja pri nakupu omenjene stavbe, sektorju proračunske inšpekcije ministrstva za finance pa nadzor nad porabo sredstev iz državnega proračuna pri sklenitvi pogodbe. Ministrstvo za javno upravo pa je komisija pozvala, da v 15 dneh posreduje analizo s podatki o deležu pravnih poslov nad vrednostjo milijon evrov, v katerih je bila pred pridobitvijo nepremičnega premoženja države opravljena cenitev premoženja, in sicer v mandatu vlade Roberta Goloba.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...

[Video] Španija: Afriški migrant zažgal katoliško cerkev

"Napadi na kristjane se nadaljujejo. Afriški migrant je ravnokar...

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...