Evropska unija je enotna: AstraZeneca mora izpolniti svoje obveznosti

Datum:

“Zavračamo logiko, da kdor prvi pride, prvi melje. To morda deluje pri mesarju v soseščini, ne pa pri pogodbah,” je Evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides danes v Bruslju odločno zavrnila stališče družbe AstraZeneca, da imajo pri dobavi cepiva prednost tisti, ki so ga prej naročili. Slovenija prav tako podpira prizadevanja Evropske komisije za čimprejšnjo dobavo cepiv v skladu s pogodbami EU s proizvajalci cepiv, tudi z AstraZeneco, ter pričakuje, da se bodo proizvajalci cepiv držali sklenjenih dogovorov in cepiva dobavljali v skladu s pogodbenimi določili.

Nezmožnost zagotoviti proizvodne zmogljivosti je v nasprotju s črko in duhom pogodbe, ki jo je EU sklenila z AstraZeneco, je izpostavila Evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides. Ob tem je britansko-švedsko podjetje pozvala, naj konstruktivno sodeluje pri iskanju rešitve, naj prispeva k ponovni vzpostavitvi zaupanja, naj zagotovi celovite informacije o dogajanju ter naj izpolni svoje družbene, moralne in pogodbene obveznosti.

Po poročanju STA je izvršni direktor AstraZenece Pascal Soriot v torek v pogovoru z več evropskimi mediji izpostavil, da je unija cepivo naročila pozno in da so pogodbo z Združenim kraljestvom podpisali tri mesece prej kot z EU. Poudaril je tudi, da pogodba z EU temelji na načelu, da si bo družba za dobavo odmerkov prizadevala po najboljših močeh, ni pa to njena pogodbena obveznost. Na navedbe, da si podjetje za izpolnitev obveznosti prizadeva po najboljših močeh, se je komisarka danes odzvala s pojasnilom, da se to določilo v pogodbi nanaša na dejstvo, da v času, ko so pogodbo podpisovali, cepiva še ni bilo. EU je torej s podpisom pogodbe prevzela tveganje, da cepiva morda ne bo ali da ne bo dobilo odobritve, ne upravičuje pa to prednostne obravnave drugih naročnikov.

Pisali smo že, da Evropska komisija pričakuje, da bodo pogodbene obveznosti glede cepiv proizvajalca zdravil AstraZeneca izpolnjene, kot je določeno v prvotnih kupoprodajnih pogodbah. V petek, 22. januarja, je britansko-švedska farmacevtska družba AstraZeneca namreč napovedala, da bo za do mesec dni odložila pošiljanje odmerkov cepiv, ki so dogovorjeni z državami članicami EU. Zamudo so po njihovih besedah povzročile težave s proizvodnjo v njihovem obratu v Belgiji. Stella Kiriakides je tako napovedala, da namerava Komisija aktivirati mehanizem preglednosti izvoza z namenom zagotovitve večje jasnosti transakcij in popolne preglednosti izvoza cepiv iz EU. “V prihodnosti bodo morala vsa podjetja, ki proizvajajo cepiva proti covidu-19 v EU, prej obvestiti, kadar želijo cepiva izvoziti v tretje države,” je zaključila. Problem pomanjkanja bo namreč vplival le na EU, saj bodo dobave v Združeno kraljestvo, ki je prav tako sklenilo dogovor s farmacevtsko družbo, tekle po načrtih. “Združeno kraljestvo bo dobilo obljubljeno, Evropska unija pa veliko manj, njihova razlaga pa je: različne dobavne verige,” je kritično komentiral evropski poslanec iz Nemčije Peter Liese“To je velika neumnost: ko imaš pogodbo, moraš naročeno dostaviti,” je dodal.

Sara Bertoncelj

Sorodno

Zadnji prispevki

Globalni indeks dezinformacij temelji na ideoloških, ne znanstvenih predpostavkah

Globalni indeks dezinformacij sledi ideološkim in političnim idejam, ne...

Poljaki na ulicah: Poljski poslanci EU parlamenta pozivajo k sprejetju protiustavnega zakona

Poljski poslanci Evropskega parlamenta pozivajo Donalda Tuska, naj uzakoni...

Otvoritev nove učne poti na Radenskem polju pri Grosupljem

Danes se je pri Centru ohranjanja narave Žabja hiša...

“Depolitizirana” RTV deluje kot ojačevalec protizahodnih narativ

Eden izmed sadov "depolitizacije" RTV je tudi uredniška politika,...