To je ruski vohun, ki se mu je uspelo dokopati v najožji krog Zelenskega

Datum:

Zaokrožila je vest, da se je ruskemu vohunu uspelo infiltrirati v ožji krog Zelenskega. Slednji je v prvih urah ruske invazije na Ukrajino poskrbel za blokado vseh poskusov obveščanja vodstva ukrajinske varnostne službe SBU o resničnem stanju v regiji.

Na naslovu Krasnopresnenskaja 12 v Moskvi se nahaja zaprt pisarniški kompleks, sedež mednarodne vohunske mreže, ki se je uspela infiltrirati vse do ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Operacijo je vodil Vladimir Sivkovič, poslovnež, ki je nekdaj zasedal mesto namestnika direktorja ukrajinskega sveta za nacionalno varnost.

Sivkovič je na račun obtožb, da je ukazal poboj skoraj stotih proevropskih protestnikov, ki so leta 2014 strmoglavili prokremeljski režim, pred desetletjem pobegnil iz Kijeva. Danes slednji dela za rusko obveščevalno agencijo FSB. Obstaja domneva, da je vzpostavil mrežo ruskih ruskih agentov, ki delujejo v Ukrajini, Veliki Britaniji in ZDA, da bi uspel Kijev vrniti pod nadzor Kremlja.

Kulinič imel blestečo kariero v SBU
V Kijevu trenutno enemu od teh agentov sodijo zaradi veleizdaje. Gre za Olega Kuliniča, za katerega je možno reči, da je imel resnično blestečo kariero v ukrajinski varnostni službi SBU. Povzpel se je namreč do višjega poveljnika in nato celo do zaupanja vrednega pomočnika predsednika politične stranke Zelenskega. “Kulinič je bil najbolj cenjen ruski agent v Ukrajini. Lahko ga primerjamo s Kimom Philbyjem, ki je od znotraj uničil MI6. Njegov položaj mu je omogočil dostop do vitalnih obrambnih informacij,” je dejal visoki uradnik ukrajinske protiobveščevalne službe.

Medij The Sunday Times je tisti, ki razkriva podrobnosti tega primera. Slednji se pri tem sklicujejo na informacije ameriškega vira, dokumente, zasežene iz računalnika v Moskvi, intervjuje z nekdanjimi ukrajinskimi uradniki, poročila o lobiranju, vložena pri ameriškem ministrstvu za pravosodje, in informacije, razkrite v sojenju za izdajo.

Dokazno gradivo razkriva, da se je ruskim agentom uspelo dokopati do zelo občutljive svetovalne vloge tekom predsedniške kampanje Zelenskega in nato nastaviti Kuliniča na mesto vodje krimske veje SBU. To mu je nudilo idealno priložnost za spremljanje ukrajinskih priprav na morebitno rusko invazijo in njihovo spodkopavanje.

Svojo vlogo odigral tudi ameriški odvetnik
Aprila 2018 se je ameriški odvetnik Marcus Cohen na Dunaju srečal z dvema pomembnima strankama. Cohen, ki ga nekateri označujejo kot  prepričljivega in zvitega, je bil natanko tisto, kar je Sivkovič iskal. Leto pred tem se je nanj obrnil s prošnjo, ki se je zdela legitimna. Cohen naj bi od ameriške policije zbiral informacije o preiskavah korupcije in pranja denarja proti vodilnemu vohunu in njegovim sodelavcem v Moskvi v okviru poskusa sklenitve sporazuma o priznanju krivde in izogibanja pregonu.

Ko je napočilo stanje, da se je pričel seznam njegovih strank povečevati, so nekateri v Cohenovi odvetniški pisarni pričeli sumiti, da dejansko nezakonito zbira informacije. Čeprav sumi niso bili nikdar dokazani, je Cohen vseeno zapustil podjetje. Avgusta 2018 se je Cohen na Dunaju znova srečal s Sivkovičem in Kuliničem, prejel je namreč poročilo o glavnem ukrajinskem tožilcu za boj proti korupciji, čigar vztrajnost je Kremlju oteževala širjenje vpliva v Ukrajini. Omenjeni ukrajinski tožilec je bil nato prisiljen v odhod. V zvezi z njim pa so ukrajinski agenti kasneje na računalniku FSB našli še 15 datotek, do katerih so lahko dostopali v Moskvi. Znano je tudi, da je Sivkovič leta 2019 Cohenu plačal vsaj 300 tisoč dolarjev.

Kulinič končal v volilnem štabu Zelenskega
Zelenski je tekom predsedniške kampanje leta 2019 obljubil, da bo očistil korupcijo in sklenil mir z Vladimirjem Putinom po petletni vojni v Donbasu. Znašel se je v ostrem boju za oblast s Petrom Porošenkom. Cohen je obiskal Kijev in ponudil brezplačno lobiranje. Povedal je, da pozna nekoga, za katerega menil, da bi lahko pomagal. Kuliniča je ta sodelavcem Zelenskega predstavil kot političnega strokovnjaka, ki bo kampanjo delal pro bono. Ker je Kulinič svetoval številnim ministrom in je v državni agenciji za jedrsko energijo zasedal visoko mesto, mu je to pripomoglo k večji kredibilnosti. Oba sta končala v volilnem štabu, kjer sta delala na izvolitvi Zelenskega in mreženju z Washingtonom.

Foto: AFP

Kulinič prišel celo do nagrade
Ko je aprila 2019 Zelenskemu uspelo zmagati na volitvah, je sprejel določitev, da Ivana Bakanova, vodjo kampanje in prijatelja iz otroštva, imenuje za vodjo obveščevalne službe SBU. Kulinič je bil leta 2020 nagrajen s položajem vodje krimskega oddelka SBU, kjer naj bi ukrepal ob vsakem znaku, da se Rusija pripravlja na napad na ukrajinsko ozemlje severno od zasedenega polotoka. Kot navajajo tožilci, je slednji s spodbujanjem korupcije in zmanjševanjem protiobveščevalnih virov poskušal spodkopavati obrambno sposobnost Ukrajine.

SBU je odkril, da je Kulinič zbiral informacije o lokacijah gibanja Zelenskega in jih posredoval Rusom. S svojim delovanjem pa je pričel vzbujati sume. Protiobveščevalni častnik SBU Vasil Maliuk je namreč opazil, da je potoval v tujino istočasno kot Sivkovič, premikanje katerega pa ukrajinska obveščevalna služba spremlja že leta. Iz tega razloga so se odločili tudi za slednje Kuliniču.

Seznanjen je bil z ruskim načrtom invazije Ukrajine
Britanska vlada je januarja 2022 Sivkoviča identificirala kot enega od štirih nekdanjih ukrajinskih politikov, ki so v stiku z ruskimi obveščevalnimi službami, ZDA pa so ga sankcionirale z utemeljitvijo, da je bil vpleten v dejavnosti ruske vlade za destabilizacijo Ukrajine.

Putinove čete so v zgodnjih jutranjih urah, 24. februarja 2022, vdrle v Ukrajino s severa, vzhoda in juga. Tožilci pa trdijo, da je Kulinič, ki je bil seznanjen z načrtom invazije s Krima, preprečil, da bi se dokazi o pripravah posredovali Kijevu. “V zgodnjih urah invazije je blokiral vse poskuse obveščanja vodstva SBU o resničnem stanju v regiji. Ni sprejel ukrepov za zaščito državne suverenosti in ni ubogal ukazov, tako da je svoje osebje odpeljal v drugo regijo. Odvzel je celo orožje uslužbencem SBU,” je vztrajal eden od uradnikov SBU.

Grozi mu 15-letna zaporna kazen
V naslednjem tednu so  Kuliniča odpustili. 16. julija 2022 je sledila aretacija zaradi obtožbe razkrivanja državnih skrivnosti Rusom. Obremenilno gradivo je mogoče najti v stotinah dokumentov, ki jih je SBU zasegla iz računalnika v Moskvi, in ​​v kasnejši raciji v stanovanju v Kijevu.

Foto: posnetek zaslona YouTube

Našli so tudi fotografije in videoposnetke družinskih članov Kuliniča in Sivkoviča skupaj v tujini, pa tudi slike Kuliniča z moškim, ki ga je ameriška vlada označila za “aktivnega agenta ruske FSB”. Obstajajo tudi sporočila, ki jih je Kulinič pošiljal Sivkoviču. Oba sicer zanikata, da sta delala za FSB.

Zaenkrat sojenje Kuliniču še poteka. V primeru, da bo ta spoznan za krivega, mu grozi do 15 let zapora. Njegovo pridržanje je pripeljalo do velike čistke v SBU, ki traja še dandanes.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Prežvečeno jamranje Nike Kovač

Pred dnevi je bila peta obletnica izbruha epidemije kitajskega...

Prvi letošnji pohod: Spodbujajo veselje in rešujejo življenja

Prvega letošnjega Pohoda za življenje v Kopru se je...

Plačna “reforma” dvignila plače le najvišjim funkcionarjem – medicinske sestre obupane

Zaradi slabih razmer na kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana...

Poljski podjetnik z novo družbeno pobudo za deregulacijo na ravni EU

"Velika večina Poljakov podpira deregulacijo. Navdihnjen z DOGE v...