To niso migracije, to je invazija!

Datum:

»Vladi RS svetujemo, da situacije ne podcenjuje več, temveč se loti dela, za katerega je postavljena in plačana,« je Roberta Goloba in ministre glede letošnjih rekordnih ilegalnih migracij javno opozoril vodja opozicije in predsednik SDS Janez Janša.

Številke so v letošnjih prvih osmih mesecih zares skrb vzbujajoče, saj so slovenski policisti obravnavali 36.137 nezakonitih prehodov slovenske državne meje, kar je skoraj 3-krat več kot v istem obdobju lani. Samo avgusta so jih ujeli skoraj 10 tisoč, toda glavni val očitno šele prihaja in bo, kot običajno, dosegel vrhunec sredi jeseni. Že zdaj pa je jasno, da bo lanska številka krepko presežena, saj je že do konca avgusta v Slovenijo nedovoljeno vstopilo več tujcev kot v celem lanskem letu, ko so jih našteli 32.024.

Pretkani Hrvatje

Podobno je v drugih državah na zunanji meji Evropske unije (EU). »Če vojaško ne zavarujemo zunanjih meja in vrnemo celotne mase migrantov, bo Evropa izgubljena,« pravi poslanec SDS Branko Grims, francoska poslanka v evropskem parlamentu Nadine Morano pa: »To niso migracije, to je invazija!« V Italijo se namreč samo na otok Lampedusa vsak teden pripelje 10 tisoč ilegalcev, nič boljše ni v drugih državah Sredozemlja, kot sta denimo Grčija in Španija. Slovenska policija je sicer (ampak že zelo pozno) predlagala Hrvaški, da bi imeli na zunanji schengenski meji (z Bosno in Hercegovino) skupne mešane patrulje, vendar je vprašanje, ali se bodo Hrvatje strinjali. Zakaj? Ker jim to ne ustreza. Če namreč migrant zaprosi za azil, se registrira na Hrvaškem, kjer zanj vodijo evidenco o dodeljenem statusu prosilca za azil. Ko pobegne v drugo državo in ga tam primejo, ga tuji organi vrnejo v državo, kjer je prosil za azil. Zato Hrvatje celo sami vozijo ilegalne migrante na mejo s Slovenijo.

Hrvaški časopis Jutarnji list je nedavno poročal, kako to počno sosedje južno od Kolpe. Policija denimo v nekem mestu pridrži ilegalce, jim izda potrdilo, posledično pa se morajo v 24 urah zglasiti v centru za sprejem prosilcev za azil v Zagrebu. Potem jih s policijskimi vozili odpeljejo do Karlovca in jih tam izpustijo, češ naj se sami odpravijo v Zagreb. Toda večina migrantov ne gre v Zagreb, ampak proti slovenski meji in jo nezakonito prestopijo, poroča hrvaški medij. Hrvaška policija s tem pretkanim ukrepom doseže odstranitev ilegalcev z javnih površin in jim dejansko daje priložnost, da v 24 urah zapustijo državo. Še do nedavnega so ilegalci prejeli odločbo o odhodu, ta pa jim je dovoljevala, da so lahko pred odhodom na Hrvaškem ostali med pet in sedem dni.

Vznemirjeni občani ob azilnih domovih

Zaradi velikega pritoka nezakonitih migrantov postaja tudi v Sloveniji življenje domačinov nevzdržno. Ob meji se prebivalci ne upajo več sami hoditi na sprehod ali v trgovino, v Ivančni Gorici so se prebivalci samoorganizirali v vaške straže, na Viču v Ljubljani, kjer je azilni dom, celo organi pregona priznavajo, da se je število kaznivih dejanj (vlomi, kraje, tatvine) povečalo. V Sloveniji so migranti tudi že morili in posiljevali, toda koliko je tega v resnici, nihče ne ve, ker policija skladno z navodili leve vlade ne daje podatkov o kriminalu migrantov ali prosilcev za azil. Sklicujejo se na varstvo osebnih podatkov in na »prebujensko« premiso, da so migranti ranljiva skupina, čeprav gre večinoma za mlade moške, ki so vojaško usposobljeni (žensk in otrok je po zadnjih podatkih mednarodnih organizacij samo 8,3 odstotka).

Precej zaostrene razmere so tudi v Logatcu, kjer je zadnje tedne v izpostavi azilnega doma hkrati nastanjenih tudi po več kot 350 ljudi. Ti tujci se prosto sprehajajo po naselju, kar vznemirja občane, ki se počutijo zelo nelagodno. Občani se zato obračajo na župana Berta Menarda s prošnjami, naj jih občina zavaruje, saj zdajšnje število nastanjenih migrantov presega dogovor, sklenjen med uradom, ministrstvom za notranje zadeve in občinskimi svetniki, v katerem je zapisano, da bo v azilnem domu nastanjenih največ 108 ljudi, in še to le ranljive skupine. Zdaj gre po njihovih navedbah večinoma za mlade samske moške, kar ni skladno z dogovorom, zato je župan že napovedal sklic izredne seje občinskega sveta, na kateri bodo obravnavali omenjeno problematiko in nespoštovanje dogovora.

Predlogi opozicije zavrnjeni

Da bi si na kraju samem ogledali razmere, je poslanska skupina SDS predlagala, da bi imeli nujno sejo Odbora DZ za notranje zadeve na terenu (občina Brežice), vendar so poslanci vladnih levičarskih strank predlog zavrnili. Poslanka Anja Bah Žibert je odnos levice komentirala: »Njihov nojevski odnos do te tematike ne prinaša rešitev. Sporoča pa državljanom na naši južni meji, da so drugorazredni. Da niso pomembni in da njihove problematike ni.« Se pa zato vladni poslanci rajši priklenejo na ilegalnega migranta, ki mu je bila izdana odločba za deportacijo. To je maja storila skrajna levičarka Nataša Sukić, ki se je priklenila na enega od prosilcev, za katerega je bila izdana odločba o deportaciji na Hrvaško.

Ilegalne migracije so zelo poslabšale razmere na meji s Hrvaško in tudi v notranjosti Slovenije, kjer se tujci (praviloma se uradnim organom zlažejo, kako jim je v resnici ime, koliko so stari in kaj so v življenju počeli), običajno Arabci in črnci, prosto sprehajajo in strašijo lokalni živelj. Zato je vodja parlamentarne opozicije in predsednik SDS Janez Janša na družbenem omrežju objavil predloge za ukrepanje glede letošnjega migrantskega vala, ki ga je poimenoval »Migrantski val 2.0«. Janša je predlagal sklic nujne seje Sveta za nacionalno varnost.

Predlogi Janeza Janše

»Slovenija in z njo del EU je tik pred viškom velikega migrantskega vala. Ta je okrepljen tudi z akcijami, ki jih Rusija kot del specialne vojne prek omrežja Wagner in številnih drugih aktivnosti sproža v nekaterih afriških državah. Pristojne službe nekaterih držav so že na začetku poletja opozarjale na vročo migrantsko jesen,« je zapisal Janša in opozoril, da je predstavnik SDS že na seji Sveta za nacionalno varnost sredi julija letos predlagal, da svet obravnava tudi informacije o povečanem pritisku ilegalnih migracij in pravočasno predlaga ustrezne ukrepe.

»Ta predlog SDS je bil na seji arogantno zavrnjen. Predsednik vlade Robert Golob je na začetku septembrske seje državnega zbora podobno ignoranco demonstriral tudi javno. Še bolj pa je zbodla v oči velika praznina pri ponujenih vladnih rešitvah,« ugotavlja vodja opozicije.

Kot je zapisal, Slovenija še zdaleč ni ne prva in ne edina, ki se sooča z migrantskim valom (pa tudi prvič ne), rešitve pa niso ravno vesoljska znanost. Novo je samo dejstvo, da se je schengenska meja premaknila južno od nas in da ima danes Slovenija v nasprotju z migrantskim valom leta 2015 na voljo ukrepe, kot jih je takrat imela na primer sosednja Avstrija. »Vse kaže, da bo sosednja Italija ob pomoči EU ali sama v naslednjih tednih vsaj delno ustavila migrantski val pred svojimi obalami, zato se bo pritisk na balkansko pot še okrepil. Vladi RS svetujemo, da situacije ne podcenjuje več, temveč se loti dela, za katerega je postavljena in plačana,« je opozoril Janša in predlagal ukrepe.

Pritisniti na Hrvaško

Po njegovo se je treba sniti z odgovornimi v vladi Hrvaške in od njih terjati ustavitev ilegalnih prihodov prek zunanje in schengenske meje EU. Slovenija naj Hrvaški ponudi tudi pomoč. Prav tako je nujen sestanek z odgovornimi v vladah vseh tistih članic EU, ki so prizadete zaradi balkanskega migrantskega vala, z namenom organizirati močne mejne sile za pomoč Hrvaški pri varovanju zunanjih meja EU. Poleg teh dveh ukrepov je Janša še predlagal takojšnjo vzpostavitev stalne policijske navzočnosti in stalnega policijskega nadzora na meji s Hrvaško, v primeru neodzivnosti pa je treba začasno vzpostaviti mejni nadzor in v Bruslju doseči sofinanciranje teh ukrepov iz virov EU.

Janša je na koncu še opozoril, da je seja Sveta za nacionalno varnost res nujna, saj poleg migracij skrbijo tudi podatki o velikem povečanju kriminala v bližini migrantskih centrov (pa tudi drugje). »V nekaterih delih države, kjer je policija slabo odzivna, se ogroženi državljani organizirajo celo v civilne vojaške straže in tako sami varujejo svoje premoženje. Ob tem pa še naprej plačujejo davke, iz katerih bi morala vlada financirati učinkovito zagotavljanje varnosti za vse,« je sklenil Janez Janša.

Kaj je rešitev?

Rešitev za ilegalne migracije je sicer precej preprosta. Po mednarodnih konvencijah mora begunec (ki beži pred vojno) zaprositi za azil v prvi varni državi. Tega nezakoniti migranti danes ne počno, ampak se s podporo levičarskih vlad in nevladnih organizacij prosto sprehajajo in prestopijo meje, kjerkoli se jim zljubi. Nezakoniti prestop meje je za zdaj opredeljen kot prekršek, toda moral bi bili opredeljen kot kaznivo dejanje, saj gre za zavestno kršitev ozemeljske suverenosti neke države, ki je ustavnopravna kategorija.

Vsakega tujca, ki kot domnevni begunec vstopi v Slovenijo iz varne države (in Slovenija je obkrožena s samimi varnimi državami), bi morali najprej obsoditi na zaporno kazen, nato pa izgnati iz države z opozorilom, da vsaj 10 let ne sme prestopiti meje s Slovenijo. Če bi se to dosledno izvajalo (ne pa da se z ilegalci, ki to zavestno počno, dela v rokavicah), bi se ilegalni migranti v prihodnje Slovenije izogibali v velikem loku. Ne, ilegalni migranti v Sloveniji v nobenem primeru ne bi smeli biti dobrodošli.

Jože Biščak   

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...