“Če se Dušan Vučko po teh volitvah ne poslovi, potem res nismo več normalni. Ker on Državno volilno komisijo preprosto ni sposoben resno menedžerirat!” se je na “velike napake” omenjene komisije odzval raziskovalni novinar Bojan Požar. Toliko nepravilnosti glede glasovnic in izvedbe volitev namreč ne pomni nihče. Slovenci v tujini marsikje še niso prejeli volilnih glasovnic, zato obstaja strah, da svoje aktivne volilne pravice na teh volitvah ne bodo uspeli uveljaviti.
Državna volilna komisija si je pod vodstvom sumljivega Dušana Vučka nazadnje privoščila vsaj dve “veliki napaki”. Zlasti za eno je očitno, da koristi Gibanju Svoboda elektrooligarha Roberta Goloba. Kot je znano, Vučko dobro prijateljuje z bivšo predsednico ljubljanskega okrajnega sodišča Vesno Pavlič Pivk in šefico nekdanje sodnice Urške Klakočar Zupančič, ki se menda preživlja z nezakonitim pravnim svetovanjem, obenem pa kandidira na oligarhovi listi. Slednja je tudi podpredsednica stranke. Spomnimo, kako se je leta 2018 tik pred parlamentarnimi volitvami Pavlič Pivkova pojavila na skupni fotografiji z Vučkom. Situacija je še toliko bolj bizarna, ker je v preteklosti že pozirala v uniformi fanatične Titove pionirke z jugoslovansko zastavico v roki.
In kar je še bolj bizarno: pionirsko čepico z rdečo zvezdo je nosila še kot predsednica sodišča. In to naj bi bila predstavnica neodvisne inštitucije Republike Slovenije?! Pavlič Pivkova, ki jo je za predsednico sodišča leta 2004 postavila pravosodna ministrica stranke LDS Zdenka Cerar, mati odstopljenega predsednika vlade Mira Cerarja (SMC), naj bi bila pozneje na udobnem položaju pri pravosodnem ministru Goranu Klemenčiču; viri z ministrstva vedo povedati, da gre delovno mesto, ki ljubiteljici pionirskih oblek omogoča veliko odsotnosti in kofetkanja po okoliških lokalih. Nekdanji policist Vučko, ki je leta 2000 postal poslanec stranke LDS, v času razvpite predsednice LDS in notranje ministrice Katarine Kresal (Klemenčič je bil njen državni sekretar) pa generalni direktor direktorata za upravne in notranje zadeve.
Vučko je trdil, da je šlo za “bežno srečanje”: “Go. Vesno Pavlič Pivk sem naključno srečal (ob približno 12.35) na poti s sedeža DVK na sejo Državnega sveta RS, na katero sem bil povabljen kot direktor službe DVK (seja je bila sklicana za 13. uro). Ob naključnem srečanju sem se ustavil in jo pozdravil kot bivšo sošolko s študija na Pravni fakulteti v Ljubljani ter prisedel za slabih pet minut.” Kakršno koli vlogo Pavlič Pivkove pri organizaciji volitev je Vučko zanikal. Toliko o tem, katere sile še vedno obvladujejo slovensko pravosodje (krivosodje??), z vrhovnim sodnikom Brankom Maslešo na čelu, ki je svoj čas slovesno naznanjal, da bo JLA “tepihovala” Slovenijo, in da bi se morala brez usmiljenja maščevati. Ob vsem navedenem se porajajo resni dvomi o Vučkovi neodvisnosti.
Glasovnice z napačnimi imeni, prevelikim logotipom Svobode in sporno levo poravnavo logotipov
Portal Siol pa je danes in včeraj izpostavil dve šlampariji DVK pri pripravi letošnjih parlamentarnih volitev. Včeraj so poročali o vzorcu glasovnice za volitev poslancev v Državni zbor, ki so načrtovane za 24. aprila letos. Moteča je zlasti njena grafična podoba, za katero se zdi, da gre na roke zlasti stranki Gibanje Svoboda in tudi Resni.ca. Izstopa velikost črk, zaradi katere zavzemata celoten okvirček, v katerem so stranke grafično upodobljene. Enako velike so tudi črke strank SAB in NSi, vendar zaradi kratkosti imen nista izstopajoči.
Ravno tako leva poravnava namesto sredinske zmanjšuje vidnost političnih opcij, ki imajo krajše ime. Druga “velika napaka” pri pripravi parlamentarnih volitev – prav vsa imena kandidatov v volilni enoti Postojna so napačna. Napake naj bi bile sicer le v informativnih objavah, ki so poslane gospodinjstvom. Zadeva pa ni brez pomena, ker je v oddaljenih državah 21 tisoč volivcev prejelo prazne glasovnice, da bi glasovali po pošti. Vanje morajo tisti, ki glasujejo, sami vnesti tako imena strank kot tudi kandidatov. Tako bi lahko v skladu z bilteni vpisali napačne kandidate, kar bi lahko rezultiralo v neveljavnih glasovnicah.
Še vedno pa se Slovenci iz držav po Evropi pritožujejo, da manj kot teden dni pred volitvami še vedno niso prejeli glasovnic. Tako pravi Vid Mlakar iz Švice. Običajna praksa je bila, da so glasovnice prejeli vsaj 14 dni pred volitvami. Strah, da na tokratnih volitvah 24. aprila sploh ne bodo uspeli voliti, je tako vse bolj prisoten.
https://twitter.com/VidMlakar/status/1515958421262114821?s=20&t=-oE5FwprAWdye4ReuqGFDg
Domen Mezeg