Turčija Grčiji zagrozila z vojno: Najava širitve teritorialnih voda je dejanje, ki izziva vojno

Datum:

“Možna grška širitev teritorialnih voda vzdolž morske meje s Turčijo bo veljala za izgovor za vojno,” je v soboto dejal turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu. Grki tako ne bi smeli širiti svojih teritorialnih voda v Egejskem morju iz šestih na 12 navtičnih milj, je opozoril Cavusoglu. Egejsko morje predstavlja mejo med obema državama, njegova širitev s strani Grčije pa bi za Turke pomenila vojno napoved.

“Grki ne smejo širiti svojih teritorialnih voda v Egejskem morju na dvanajst navtičnih milj,” je dejal turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu. “To bi bil razlog za vojno, casus belli,” je še povedal Cavusoglu, ki se je sklical na deklaracijo turškega parlamenta iz leta 1995, poroča Jutarnji list.

Tako Turčija kot Grčija imata šest kilometrov teritorialnega morja v Egejskem morju, kjer se ob turški obali nahaja veliko število grških otokov. Sosednji članici Nata se v zadnjih dneh prepirata glede načrtov Turčije za raziskovanje vzhodno-sredozemskega morskega dna, ki naj bi bilo bogato z nafto in plinom.

Turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu (Foto: epa)

Turško opozorilo je prispelo, potem ko je grški premier Kiriakos Mitsotakis prejšnji teden napovedal, da se bodo grške teritorialne vode na zahodni strani, ki so obrnjene proti Italiji, razširile s šestih na dvanajst milj. Mitsotakis je tudi dejal, da lahko Grčija svoje teritorialne vode razširi na druga območja.

Grški premier Kyriakos Mitsotakis (Foto: epa)

“Ni odvisno od nas, če bodo razširili svoje teritorialno morje v Jonsko morje /…/ vendar je naš položaj okoli Egejskega morja povsem jasen,” je še dejal Cavusoglu.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Slovenci v drugih državah ne morejo voliti na lokalnih volitvah

V državah nekdanje Jugoslavije, z izjemo Hrvaške, Slovenski državljani...

RTV za naš denar promovira političarko, ki so jo volivci poslali na smetišče zgodovine

Urško Klakočar Zupančič so volivci poslali na smetišče politične...

Tragedija na Jadranu: našli četrto truplo iz potopljene jadrnice

Huda pomorska nesreča med otokoma Šolta in Brač je...

V poslanske klopi sedli novi poslanki

DZ je na današnji izredni seji potrdil mandata nadomestnima...