“Vendar je vpliv kozmičnih žarkov na elektronske naprave v večini primerov bolj teoretičen kot praktičen. Drugi okoljski dejavniki in človeške napake pri programiranju ali oblikovanju sistema so običajno pomembnejši problemi zanesljivosti in varnosti elektronskih volilnih sistemov,” je Chat GPT odgovoril na vprašanje, ali kozmičen dež lahko vpliva na glasovalne naprave v državnem zboru.
Sredina izjava poslanca Gibanja Svoboda Aleksandra Prosena Kralja, da je kozmičen dež krivec za nedelovanje glasovalnih naprav pri sprejemanju pomembnega amandmaja o usklajevanju socialnih transferjev, je marsikoga spravila v smeh, čeprav je šlo za povsem resno trditev omenjenega poslanca. Zaradi česar so pri predsednici DZ izsilili celo ponovno glasovanje.
In ne samo, da je trditev poslanca Svobode zanikal astrofizik Tomaž Zwitter, kolikšna je možnost, da bi kozmičen dež resnično vplival na glasovalne naprave, smo povprašali umetno inteligenco. Chat GPT je na vprašanje odgovoril, da kozmičen dež izvira iz visokoenergijskih delcev, ki izvirajo iz vesolja in lahko interagirajo z zemeljsko atmosfero in včasih prodrejo na površje planeta.
Možnost zgolj teoretična
Čeprav lahko kozmični žarki motijo elektronske naprave, je verjetnost, da bodo neposredno vplivali na elektronske volilne sisteme v slovenskem parlamentu, izjemno majhna. Elektronske sisteme je mogoče zaščititi pred različnimi vrstami motenj, vključno s kozmičnimi žarki. Ti sistemi običajno vključujejo mehanizme za preverjanje napak, redundanco in zaščito za zmanjšanje tveganja, da bi kozmični žarki povzročili motnje ali napake.
“Vendar je vpliv kozmičnih žarkov na elektronske naprave v večini primerov bolj teoretičen kot praktičen. Drugi okoljski dejavniki in človeške napake pri programiranju ali oblikovanju sistema običajno predstavljajo večje probleme pri zanesljivosti in varnosti elektronskih volilnih sistemov,” nam pojasni umetna inteligenca.
M. P.