[Video] V Budimpešti največje srečanje konservativcev – udeležuje se ga tudi Janša

Datum:

Madžarski Center za temeljne pravice (Alapjogokért Központ; AK) danes in jutri že tretjič gosti CPAC Hungary, največje konservativno srečanje na Madžarskem in v svetu. V Budimpešti se ponovno zbirajo svetovni konservativni voditelji, misleci in vplivneži. Med gosti so Geert Wildersa, vodja nizozemske Stranke za svobodo, Santiago Abascala, predsednik španskega VOX-a, in ameriški senator Markwayn Mullin, kongresnik Andy Harris in Keith Self. Letošnji slavnostni govornik je tudi predsednik madžarske vlade Viktor Orbán. Konference se udeležuje tudi slovenski prvak opozicije Janez Janša.

Po škandaloznih dogodkih na konferenci Nacionalnih konservativcev v Bruslju prejšnji teden, ko so številni levičarski mestni veljaki poskušali zapreti dogodek, v Budimpešti odpira vrata še eno srečanje konservativcev, tokrat bolj naklonjeno sprejeto. CPAC Hungary, ki ga organizira Center za temeljne pravice, je eden največjih in odmevnih tovrstnih dogodkov na svetu.

Kot je zdaj že v navadi, se je konferenca začela s krščansko in judovsko molitvijo duhovnikov in rabina. V nadaljevanju je v uvodnem nagovoru Miklós Szánthó, direktor AK, zbranim izpostavil, da se Budimpešta od Bruslja razlikuje med drugim že po tem, da policija ni prišla zapreti dogodka, kot je poskušala v Bruselj 16. aprila med konferenco nacionalnih konservativcev.

Cilj so evropske volitve
V nadaljevanju poudarja, da je cilj letošnjega CPAC-a mobilizacija protiglobalističnih sil v globalno mrežo. Njihov fokus so junijske volitve v Evropski parlament in novembrske predsedniške volitve v ZDA. V figuri govora je naredil vzporednice med sovjetskimi “boljševiki”, njihove sodobne ideološke dediče pa je poimenoval “boljši prebujeni”.

Po njegovem mnenju imajo enake cilje, torej želijo spodkopati red, svobodo in varnost. “Verjamemo v svobodo narodov, mir, zaščito naših meja, naših družin in otrok,” je poudaril Miklós Szánthó. Prebujena norost postavlja vse na glavo, ker mislijo, da je vse družbena konstrukcija. Ta ideologija je zdaj povzdignjena v zunanjo politiko v Bruslju in Washingtonu. Zakon je postal orodje v njihovih rokah z namenom izvoza liberalnih demokracij v svet.

Orbán v govoru omenil tudi Janšo
Madžarski premier Viktor Orbán je v govoru dejal, da si je Madžarska v mednarodni politiki pridobila določen ugled. Nezaslišano je, da bi majhna država z le 10 milijoni prebivalcev dobila tako pomembno vlogo. Nekaj ​​pa dela Madžarsko zanimivo, je trdil. V naši državi že 1100 let živijo Madžari, ki se niti za trenutek prostovoljno niso odrekli svoji suverenosti. Danes, ko je vsa Evropa preplavljena z oceanom liberalizma, obstaja otok drugačnosti, konservativna država, ki nasprotuje političnemu pritisku EU in Washingtona. Temu ne le nasprotujemo, ampak smo tudi sposobni zmagati, je poudaril Viktor Orbán.

S kančkom sarkazma je premier ob škandalu okoli konference NatCon prejšnji teden v Bruslju poudaril, da gre za eno konservativno konferenco v Evropi, ki je pravzaprav nihče noče prepovedati, njeni organizatorji niso ogroženi, prizorišče ne bo blizu, policist ne bo vdrl. To se je prejšnji teden zgodilo v Bruslju, mi pa delamo drugače, je poudaril. V nasprotju s poročanjem medijev je na Madžarskem pravna država, vsak lahko govori, kar hoče.

Orbán se je v govoru omenil tudi slovenskega prvaka opozicije in trikratnega predsednika vlade Janeza Janše: “Ne glede na to, ali je na oblasti ali je v opoziciji, ko govorimo z njim, je za nas večni predsednik vlade. Kljub vsem napadom s strani levice se vedno vrne.”

Orbán: Zaradi liberalne hegemonije svet postal slabši
Zaključil je z besedami, da je zaradi liberalne hegemonije naš svet postal slabši. Prinesla je vojno, kaos, uničiti želi narode, državo in družino. Tisti, ki zastopajo ta svetovni nazor, še vedno sedijo v Bruslju v institucijah EU. Naša naloga je, da se jih znebimo, vrniti se moramo na varno pot, ki je našo zahodno civilizacijo naredila veliko, je dejal Viktor Orbán.

Drugi govorci na konferenci bodo Irakli Kobakhidze, Geert Vilder, Tom Van Grieken, Mateusz Morawiecki, Péter Szijjártó, Vivek Ramaswamy, Eva Vlaardingerbroek, Tony Abbott, Rick Santorum, Kari Lake, Hans George Maassen, Andréé Ventura in Harald Vilimsky.

M. I.

Sorodno

Zadnji prispevki

Nas čakajo novi obvezni prispevki?

OECD je v svoji preliminarni izdaji za Slovenijo v...

Hrvati nas prehitevajo po številu in plačah zdravnikov

"Če se država zaveda pomena zdravstva, je lahko drugače...

Zamolčano ob dnevu svobode tiska

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...