V Dražgošah so se zbrali sami naši

Datum:

Ko so oblikovali svojo novelo zakona o RTVS, so ljudi prepričevali, kako je njen sprejem nujen, da se javna televizija končno depolitizira. Opozorila, da bo šlo v resnici za politizacijo medija, katerega delovanje so primorana plačevati vsa gospodinjstva, so se izkazala za resnična. Primer poročanja romanja iz Dražgoš je to le še dodatno potrdil. Prostor je za same “naše”. 

Tudi letos so se zbrali, da bi provokacije partizanov, sramoten beg in pomorjene civiliste v Dražgošah opevali kot herojsko zmago partizanov nad nemškim okupatorjem. Kot je v navadi, tudi tokrat ni manjkal nekdanji predsednik republike Milan Kučan, nekdanji prvi partijec in stric iz ozadja.

Sodeč po posnetkih, ki so zaokrožili na družabnem omrežju X, je novinarka iz RTVS Marjeta Klemenc, zadolžena za poročanje z dogodka, v Dražgošah naravnost uživala. Še posebej prešerno je bilo, ko je ta na dogodku srečala Kučana, ki je sicer ravno na tisti dan praznoval tudi svoj 83. rojstni dan.

“Naši na @RTV_Slovenija, naši na @vrhovno, naši na @UstavnoSodisce, naši na @policija_si, naši na #KPK, @24UR, @8Marec, naši na #tožilstvo, naši v #KNJF, #KNOVS, #NVO, @vladaRS, @nmusar, naši sodni izvedenci, cenilci, porotniki … 80 let čiščenja in kadrovanja,” je v odzivu na družabnem omrežju X izpostavil Janez Janša.

Vpliv politike je bil viden tudi v preteklosti
Prizori iz Dražgoš pa ne presenečajo v luči pretekle izjave predsednice republike Nataše Pirc Musar, ki je, potem ko ji je leta 2014 spodletel poskus kandidature za generalno direktorico RTVS (na programskem svetu je bila najprej izvoljena, nato je bila njena izvolitev razveljavljena), za to okrivila Socialne demokrate. “RTVS je bila, in to se še vedno pozna, pod vplivom socialnih demokratov (SD). Po njej je kot duh hodil gospod Lenart Šetinc in malo usmerjal uredniško politiko. Mene takrat ni zrušila SDS, ampak SD. Visoki predstavniki te stranke so govorili, da Nataša Pirc Musar ne posluša in jo je zato treba zrušiti. Kar so tudi storili,” je namreč povedala v intervjuju za Delo.

Ob tem pa bi bilo nedvomno zanimivo na tem mestu spomniti na izjavo Simona Karduma, ki jo je podal ob odstopu z mesta člana tričlanske uprave RTVS: “Mislim, da je zadeva do te mere kontaminirana in do te mere neprebojna, ker je to pač nek podsistem, ki ima čisto posebne meni neznane vzvode za svoje delovanje, ki ni neposredno povezano s prejšnjim vodstvom, ampak je ukoreninjeno v samo srž delovanja te hiše že od svoje ustanovitve, se pravi od leta 1990.”

Slika je simbolična. (Vir: STA)

Prostor in denar za naše se najde
Da je na javni televiziji prostor za naše, ne pa tudi vaše, je pokazala menjava novinarjev z voditeljskih mest in razkritje predsednika Uprave RTV Slovenija Zvezdana Martiča, ki je, potem ko so zaposlene v oddaji Panorama napotili na čakanje na delo od doma, v spletnem klepetu izdal, da se vrača Marcel Štefančič. Še posebej če upoštevamo, da so iz RTV stikov z javnostjo za MMC portal dejali, da je bil razlog za napotitev več novinarjev na čakanje na delo od doma ta, da jim “delodajalec namreč začasno ne more več zagotavljati dela, določenega s pogodbo o zaposlitvi. Za takšen ukrep so se odločili zaradi izjemno slabe finančne situacije ter nujnega notranjega prestrukturiranja”. A kot kaže, jim uspe brez težav najti denar za svoje.

S. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...