Nedavne raziskave, ki jih je sprožil Elon Musk in nadaljeval državni sekretar Marco Rubio, so razkrile šokantne podrobnosti o porabi sredstev ameriške agencije USAID. Na seznamu imen so se znašle številne znane osebnosti, kot so Hillary Clinton, Bill Gates, John Kerry, Leonardo di Caprio, Michelle Obama itd., ki naj bi bile vpletene v korupcijske prakse in neučinkovite projekte v tujini. Škandal je sprožil razprave o preglednosti in odgovornosti v ameriški politiki.
Raziskave USAID razkrivajo korupcijo med vplivnimi Američani. V začetku letošnjega leta je škandal v ameriški agenciji USAID prerasel v politično nevihto, ki je pretresla domačo in svetovno javnost. Po javnih kritikah multimilijarderja Elona Muska o korupciji in slabih praksah na področju porabe javnih sredstev se je v preiskavo vključil tudi državni sekretar Marco Rubio. Njegova ekipa je razkrila vrsto nepravilnosti, v javnost pa so pričela uhajati tudi javna imena vplivnih politikov in znanih osebnosti.
Milijarde “za humanitarne namene” izgubljene v zasebnih žepih
Na seznamu se je denimo znašla nekdanja državna sekretarka Hillary Clinton (leta je bila vključena v dejavnosti USAID-a; kot državna sekretarka je med letoma 2009 in 2013 nadzirala številne tuje programe pomoči, vendar pa je večina denarja ameriških davkoplačevalcev končala v zasebnih žepih njenih političnih zaveznikov itd., ne pa v skupnostih, ki jim je bil denar namenjen; tudi denar, namenjen v Haiti, ki ga je leta 2010 prizadel potres, ni bil ustrezno porabljen; v državo so bile namenjene milijarde dolarjev, ki so izginile v zasebne žepe), filantrop Bill Gates (velike količine denarja so izginile v njegovih humanitarnih programih; denar ni prišel do tistih, ki so ga resnično potrebovali, njihovo (zdravstveno) stanje pa se večinoma ni izboljšalo – v tretjih državah sveta, kot sta Nigerija in Mozambik, obogatela pa so zlasti farmacevtska podjetja, saj so bile revne države primorane kupovati njihove drage izdelke (v okviru programov); zdravstvena oskrba je posledično za mnoge postala še manj dostopna, slabša; Gates je porabil ogromno denarja tudi za izboljšanje kmetijskih pogojev z genetsko spremenjenimi organizmi, dejstvo pa je, da je bila večina teh semen (žit) predragih za povprečnega kmetovalca v ciljnih državah), tudi kemikalije za gojenje rastlin so bile izjemno drage; denar dejansko ni končal pri tistih, ki ga najbolj potrebujejo, ampak v žepih lastnikov korporacij).
Neučinkovit boj za okolje, ki prinaša več škode kot koristi
Nekdanji državni sekretar John Kerry (od 2013 do 2017 je bil eden glasnejših borcev proti podnebnim spremembam; tesno je sodeloval z USAID-om na projektih proti globalnemu segrevanju; osredotočen je bil zlasti na države v razvoju, ki naj bi trošile preveč fosilnih goriv; številni projekti v tretjih državah, kot sta Haiti in Kenija, so se izkazali za katastrofo – povzročili so več škode kot koristi lokalnemu okolju (dober primer so sončni paneli, ki so se hitro pokvarili, podobno so bile neuporabne tudi vetrnice za proizvodnjo elektrike, ki so bile postavljene tam, kjer ni bilo dovolj vetra; Kerry je vlagal denar tudi v projekte v Braziliji in Indoneziji – za preprečitev nadaljnje sečnje gozdov, zaščito življenja v divjini itd.; denar pa je naposled končal v rokah lokalnih oboroženih sil, ki naj bi zaščitile naravo, a so njeno uničevanje dovoljevale še naprej, in sicer v zameno za podkupnine, medtem ko so bili lastniki zemljišč opeharjeni), nekdanja prva dama Michelle Obama (2009–2017 je podpirala program v Južni Afriki (izobraževanje deklet); obstajajo poročila, da nekatere šole, ki naj bi bile financirane s strani USAID-a, nikdar niso prejele obljubljene pomoči itd., programi v Etiopiji pa so celo povzročili dodatne težave – velike količine hrane so bile pokradene ali pokvarjene zaradi neprimernega shranjevanja).

Na seznamu tudi filmski zvezdnik Leonardo di Caprio
Televizijska ikona Oprah Winfrey (sicer je znana po svojih humanitarnih projektih v Afriki – pomagala naj bi številnim dekletom v Južni Afriki do izobrazbe, zadeve pa so se močno spremenile, ko se je vključil USAID – pogosto je šlo za vsiljevanje vrednot v zameno za majhno pomoč, mnogi so se tudi okoristili). Na seznamu oseb je tudi Leonardo di Caprio (znan borec za okolje, proti podnebnim spremembam in za zaščito gozdov po svetu ter za zaščito ogroženih živalskih vrst, vendar pa so njegovi programi naravi pogosto prizadejali več škode, kot prinesli koristi; pogosto so prejemali denar od USAID-a, kar pa ni vodilo v pozitivne spremembe na področju okolja). Raziskave so pokazale resne nepravilnosti: od usmerjanja denarja k političnim zaveznikom in dragim farmacevtskim podjetjem do neučinkovitih projektov, kot je obnova Haitija po potresu leta 2010, kjer so milijarde dolarjev izginile v zasebne žepe, namesto da bi prišle do prizadetih. Prav tako so izpostavljene izobraževalne pobude in okoljski projekti, kjer sredstva niso dosegla ciljnih skupin.
Rubio želi ukiniti več kot 90 odstotkov programov USAID-a
Škandal je zaostril politične napetosti v ZDA. Rubio je po šestih tednih preiskave zaključil, da več kot 80 % programov USAID-a ne služi nacionalnim interesom ZDA. Vendar je zvezno sodišče razsodilo, da Rubio nima pravice enostransko prekiniti že odobrenih programov (ki jih je odobril Kongres), zato se denar še naprej pretaka – kljub očitnim nepravilnostim. Doslej je bilo odpovedanih okoli pet tisoč nepovratnih sredstev in pogodb, več kot 40 milijard dolarjev pa je bilo ukinjenih s strani ameriške administracije. Rubio želi ukiniti več kot 90 odstotkov programov USAID-a.

Čeprav raziskave razkrivajo številne podrobnosti, je treba poudariti, da pravni postopki proti omenjenim osebam še niso zaključeni. Škandal odpira vprašanja o preglednosti in odgovornosti pri uporabi davkoplačevalskega denarja za mednarodno pomoč. Medtem ko nekateri zagovarjajo delo USAID-a, drugi zahtevajo temeljito reformo sistema.
Domen Mezeg