Številne države imajo uzakonjeno uravnoteženo starševstvo – zakaj jim ne bi sledili tudi pri nas?

Datum:

Bližata se 25. in 26. april. Prvi je mednarodni dan ozaveščanja o starševskem odtujevanju, drugi pa mednarodni dan skupnega in uravnoteženega starševstva. V pripravi pa je tudi nov družinski zakonik. To so trije razlogi, zakaj v društvu DOOR prosijo za podporo pri zapisu definicije “največje koristi otrok” v družinski zakonik.

V društvu DOOR (Društvo za otroke, očetovstvo in resnico) menijo, da je največja korist otrok uravnoteženo starševstvo obeh (kompetentnih) staršev. Tudi po ločitvi. Uravnoteženo starševstvo pomeni kakovostno in kvantitativno primerljiv čas obeh staršev, preživet s skupnimi otroki.

V Sloveniji namreč potekajo tipični visoko konfliktni postopki v primerjavi z drugimi državami na bistveno bolj nepravičen in neenakopraven način.

Ko se v Sloveniji ločuje par, ki ima otroke, lahko starš, ki je nagnjen k psihični oz. čustveni zlorabi svojih otrok, skupaj z dobrim odvetnikom nadaljuje s tovrstnim nasiljem znotraj sodnih postopkov za pridobitev otrok v vzgojo in varstvo. Praktično vse do izgube pravnega interesa, to pomeni polnoletnosti otrok.

Foto: Freepik

Legalne zlorabe ločitvene zakonodaje in postopkov
Slovenska zakonodaja v ločitvenih postopkih daje tako nasilnim staršem možnost, da sedanji pravni sistem uporablja kot orožje proti svojim žrtvam z možnostjo nenehnega in ponovnega pravdanja glede določitve, kateremu od staršev v vzgojo in varstvo pripadajo otroci, glede časa stikov drugega starša in preživnine za otroke za dolgoletno obdobje.

Ta legalna oblika zlorabe je za žrtve (otroke in drugega starša) uničujoča tako čustveno kot psihično, finančno, družbeno itn. Prav tako lahko nasilni starš svoje žrtve obsedeno preganja, tudi s pomočjo nekaznovanih lažnih prijav nasilništva na sodišču, in sicer tako dolgo, kot je potrebno za pridobitev popolnega nadzora nad otrokom in odstranitvijo drugega starša iz otrokovega življenja. Taki visoko konfliktni ločitveni postopki so v Sloveniji prej pravilo kot izjema. In so pomemben del problema dolgotrajnosti ločitvenih postopkov, s katerimi se že več desetletij odgovorni neuspešno spopadajo.

V društvu zato menijo, da bi naš pravni sistem te vzorce zlorabe ob ločitvi moral prepoznati  in uvesti nov pristop.

Namesto zdravljenja posledic, s katerim danes odgovorni neuspešno naslavljajo opisani problem, predlagajo odpravo razlogov zanj.

Primerjava DZ z zakonodajo nekaterih evropskih držav (Vir) nakazuje razlog, zakaj so stiske slovenskih otrok in staršev večje od ostalih evropskih in zakaj je uresničevanje pravice (in dolžnosti) slovenskih staršev, da uravnoteženo vzgajajo svoje otroke, tako težko dosegljivo in za veliko večino tudi predrago.
  • V Nemčiji po razvezi zakonske zveze otrok praviloma ostane v varstvu in vzgoji obeh staršev.
  • Na Švedskem skupno varstvo in vzgoja z razvezo ne prenehata, razen če jo sodišče posebej odpravi.
  • V Veliki Britaniji staršema po razvezi praviloma ostaneta skupna vzgoja in varstvo otroka.
  • V Franciji ima skupno izvrševanje starševske odgovornosti prednost pred ostalimi
    možnostmi.
  • Če se v Avstriji razveže zakonska zveza staršev, ki skupaj izvršujeta starševsko skrb, partnerja lahko še naprej skupaj izvršujeta to skrb, če se le dogovorita, v katerem gospodinjstvu se bo otrok pretežno nahajal.

Zato v društvu DOOR zakonodajno vejo oblasti pozivajo po oblikovanju zakonodaje, ki bo skladna z mnenjem stroke in ostalih udeležencev.

T. R.

Sorodno

Zadnji prispevki

Hrvati nas prehitevajo po številu in plačah zdravnikov

"Če se država zaveda pomena zdravstva, je lahko drugače...

Zamolčano ob dnevu svobode tiska

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Grims danes v Idriji predstavlja knjigo Zmaga dobrega

Branko Grims bo danes, v soboto, 4. maja 2024,...