V Parku vojaške zgodovine so odprli razstavo, namenjeno pomenu Civilne zaščite

Datum:

V sredo, 19. marca 2025, so v Parku vojaške zgodovine v Pivki odprli novo fotografsko razstavo z naslovom Življenja rešujemo skupaj, posvečeno Civilni zaščiti Republike Slovenije. Razstava skozi objektiv priznanih fotografov obiskovalcem približa pomen sistema Civilne zaščite in pogum posameznikov, ki vsakodnevno skrbijo za varnost prebivalcev.

V izjavi so uvodoma spomnili na zadnja leta, ko so Slovenijo prizadele številne naravne in družbene katastrofe. Menijo, da so te preizkušnje trajno zaznamovale našo družbo, a hkrati pokazale moč solidarnosti in zaupanja v Civilno zaščito, ki je v ključnih trenutkih odigrala nepogrešljivo vlogo pri reševanju življenj in premoženja.

Razstava ne ponuja zgolj kronološkega pregleda delovanja Civilne zaščite, temveč skozi izbrane posnetke opozarja na srčnost in predanost tistih, ki delujejo v okviru tega sistema.  Pomembno dodano vrednost ji dajejo spremni teksti poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana, “človeka, ki ga javnost pozna kot tistega, ki stopi v ospredje, ko je najtežje. Kot dolgoletni vodja Civilne zaščite Republike Slovenije je koordiniral številna reševanja in bdel nad njihovimi izidi, nato pa v medijskih nastopih umirjeno pojasnil stanje, včasih svaril, predvsem pa hrabril in tolažil,” so zapisali.

Foto: Park vojaške zgodovine

V nagovoru ob odprtju razstave je poudaril, kako težko je bilo izbrati fotografije, ki najbolje ponazarjajo trud in predanost reševalnih ekip.

Direktorica Urada vlade za komuniciranje Petra Bezjak Cirman je izpostavila, da razstava ni le dokumentacija delovanja Civilne zaščite, temveč zgodba o ljudeh, ki so v najtežjih trenutkih nesebično priskočili na pomoč. Minister za obrambo mag. Boštjan Sajovic pa je poudaril, da temelje sistema zaščite in reševanja postavljajo posamezniki, ki pogosto neprepoznano vlagajo ure v usposabljanje in vaje, njihova predanost pa pride do izraza, ko je to najbolj potrebno.

Razstavo sta pripravila Park vojaške zgodovine in Urad vlade za komuniciranje, pri njenem nastanku pa je sodelovalo tudi Ministrstvo za obrambo. Postavljena je na zunanjih kubusih v parku, kjer obiskovalci lahko spoznajo prizore s terena, ki so jih ujeli slovenski fotografi. Ti so pogosto z veliko mero tveganja dokumentirali dogajanje med naravnimi in drugimi nesrečami, zdaj pa njihove fotografije služijo kot zahvala vsem, ki s svojim delom prispevajo k varnosti družbe.

Foto: Park vojaške zgodovine

Razstava ponuja edinstven vpogled v delo Civilne zaščite in poudarja pomen sodelovanja ter solidarnosti v časih preizkušenj. Park vojaške zgodovine vabi obiskovalce, da si ogledajo to pomembno pričevanje o pogumu in predanosti tistih, ki življenja rešujejo skupaj.

A. H.

 

Sorodno

Zadnji prispevki

“Operativci” SD se pripravljajo na bogate razpise

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je po naših informacijah,...

Bo Golob danes še bolj lagal javnosti in poslancem?

Poslanci državnega zbora bodo danes obravnavali interpelacijo o delu...

Ali tudi RTV bojkotira referendumsko kampanjo in s tem tudi krši veljavno zakonodajo?

"A RTV Slovenija bojkotira Zakon o volilni in referendumski...

Japonska bo Ukrajini zagotovila geoprostorske obveščevalne podatke

Japonska je sklenila pomemben sporazum, s katerim bo prvič...