V Svobodi so priznali: z višjimi davki podpirajo nedelo in odvisnost od države!

Datum:

V Državnem zboru poteka 14. redna seja, na kateri poslanci razpravljajo o predlogih sprememb proračuna za leto 2024 in 2025, torej za prihodnji dve leti (razprava traja že od včeraj, torej 21. 11. 2023). Današnji del seje pa traja od 9 pa vse do zaključka obravnave vseh točk dnevnega reda, predvidenih za torek, 21. 11. 2023 in sredo, 22. 11. 2023. Vladne stranke ocenjujejo, da gre razvojno naravnana dokumenta, stranke opozicije pa svarijo, da ne podpirata ključnih področij, in da sta nedorečena tudi v zvezi z odpravo posledic poplav, za kar je v proračunu za prihodnje leto predvidena dobra milijarda evrov. Poslanec SDS Anže Logar je ob tem dejal, da se sprašuje, kako lahko sploh kdo verjame tej vladi, če vsem, ki odločajo, pošiljajo drugačne dokumente.

“Glede na to, da proračunski dokumenti za leti 2024 in 2025 niso bili pripravljeni s ciljem zagotavljanja učinkovitega delovanja države za zagotavljanje gospodarskega razvoja in blaginje vseh državljanov Predloga proračuna za leto 2024 in 2025 v stranki SDS ne moremo podpreti,” je že včeraj sporočila poslanska skupina SDS.

Logar: “V tem trenutku sto pomembnejših slovenskih podjetij razmišlja o selitvi sedeža. Pa ne v naslednjih petih ali desetih letih, ampak v naslednjih dveh letih, ki jih obravnavata ta dva proračuna. In če tako zaviramo potencial gospodarskega razvoja, potem bo v naslednjih dveh letih ta razmak med državami še večji. Tisti, ki so zdaj za nami, nas bodo prehiteli.” Česa podobnega v desetletni zgodovini parlamentarizma, kolikor je sam prisoten, še ni doživel. Opozoril je, da je proračun temeljni dokument, ki pokaže razvojno usmeritev posamezne vlade. Proračuna, ki sta pred nami, kažeta na izpraznjenost usmeritve vlade v naslednjih dveh letih. Govorita o tem, da bomo še dve leti izgubljali priložnosti za izzive, ki bi jih morali imanentno reševati. Logar pa je prepričan, da finančno ministrstvo ne zna normalno oblikovati finančne prioritete države, in da ministrstvo vsak teden prihaja z drugačnim izračunom, in da je Evropski komisiji poslalo drugačen dokument, kot ga predstavlja na odboru za finance in v Državnem zboru. To pa po njegovem potrjuje, da je ocena Fiskalnega sveta pravilna in njihova jeza upravičena.

Spregovoril je še en poslanec SDS Jožef Lenart, ki je opozoril, da je naloga Fiskalnega sveta opozarjanje na neprimerne finančne politike. Kot je še opozoril Finančni svet iz poročila v poročilo graja finančne politike te vlade. In zdaj smo na tem, da zapeljemo državo v finančno krizo, ker to, kar se zdaj dogaja, se po njegovem opažanju dogaja že cel mandat te vlade. “Vi primerjate Državni Svet kot državno institucijo z nevladniki iz Metelkove,” pa je bil zgrožen poslanec Andrej Kosi. Poslanec Zvone Černač pa je vladajoče posvaril, da so proračunski dokumenti za 2024 in 2025 vsebinsko prazni in brezpredmetni. Edina pametna in razumska poteza vlade bi po njegovem bila, da jih umakne in nadomesti s takimi, ki jih bo mogoče obravnavati.

Proračun ne odraža nobenih resnih reform ali sprememb
Poslanec Jože Tanko pa je opozoril, da se še nikoli v zgodovini naše države ni zgodilo, da bi bil pri obravnavi proračuna v Državnem zboru prisoten le en državni sekretar. “Vedno je katerakoli  slovenska vlada zagotovila rekordno zastopanost bodisi ministrov bodisi državnih sekretarjev. Vedno,” je še poudaril. Debata se je dotaknila tudi dolgotrajne oskrbe in stanovanjske gradnje. Černač: “Po vzoru vašega pristopa k dolgotrajni oskrbi, kjer ste uvedli nov davek, ki ga bomo morali plačevati vsi, bi vi uvedli še nov davek in iz tega financirali stanovanjsko gradnjo.” Pogovor je nanesel tudi na področje evidentiranja delovnega časa. Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je opozorila, da je predlog novele zakona, ki so ga vložili v stranki SDS, in ki odpravlja neživljenjske zahteve po evidencah delovnega časa, podpirajo vse ključne delodajalske organizacije.

V Svobodi so priznali, da z višjimi davki podpirajo nedelo, finančno invalidnost in odvisnost od države
Poslanec Žan Mahnič pa je prepričan, da proračun, ki ga sprejema vlada, “ne odraža nobenih resnih reform ali sprememb. Ne na področju podnebne politike, plač v javnem sektorju, zdravstvu, sploh pa ne na področju gradnje stanovanj”. Je pa poslanka Lena Grgurevič brez zadržkov razkrila, zakaj vlada dviguje davke. Grgurevič: “Tam, kjer se plačuje več davkov, je večja socialna podpora.” Namen vlade torej ni spodbujati produktivnosti prebivalstva in tako krepiti gospodarstvo, ampak narediti čim več ljudi finančno invalidnih, in ki bodo v breme državi. Marsikdo se namreč ob visoki socialni podpori ne bo odločil za delo.

https://twitter.com/PS_SDS/status/1727278494298812574

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...