Alenka Jeraj: Pahorju se na knjižnem sejmu v Frankfurtu odreka zasluženo priznanje!

Datum:

Na zahtevo poslanske skupine SDS danes, 10. 7. 2023, od 14. ure poteka nujna seja parlamentarnega odbora za kulturo, na kateri se razpravlja o izločitvi pisatelja Borisa Pahorja s seznama slovenskih avtorjev na knjižnem sejmu v Frankfurtu. Na dogodku bo Slovenija letos častna gostja. V SDS so nad odločitvijo ogorčeni. 

Na zahtevo poslanske skupine SDS danes, 10. 7. 2023, od 14. ure dalje poteka nujna seja parlamentarnega odbora za kulturo, na kateri je po poročanju STA govora o “izločitvi Borisa Pahorja s seznama slovenskih avtorjev na Frankfurtskem knjižnem sejmu”. Dogodek je za Slovenijo izrednega pomena, saj bo letos na njem častna gostja. V opozicijski SDS so nad odločitvijo ogorčeni, ker bo na dogodku gostoval predsednik UEFE Aleksander Čeferin, ki bo razpredal o povezavah med književnostjo in športom, ne bo pa prostora za enega najbolj prevajanih slovenskih literatov z izjemno kakovostnim opusom in prejemnika posebnega naziva Državljan Evrope, torej Pahorja. Izbris tega literarnega velikana se jim zdi povsem nerazumljiv. Šefica Javne agencije za knjigo (JAK), ki nadzoruje projekt Slovenije, častne gostje na dotičnem knjižnem sejmu, Katja Stergar, se brani, da Pahorja niso nikdar črtali s programa.

K točki dnevnega reda so bili vabljeni Alenka Jeraj (v imenu poslanske skupine SDS), ministrica za kulturo Asta Vrečko, literarna zgodovinarka in univerzitetna profesorica Urška Perenič, direktorica JAK Katja Stergar, predstavnik ZRC SAZU dr. Igor Grdina in kurator programa FKS 2023 dr. Miha Kovač. Uvodoma je spregovorila Jerajeva: “Nastop Slovenije na FKS je pomemben dogodek za našo državo, zato se že od leta 2016, ko so se postopki začeli, o tem pogovarjamo in na to pripravljamo.” Ves čas so spremljali ravnanje vlade in ministrstev. Po podatkih, ki so jih državne inštitucije posredovale javnosti, so med 65 avtorji (34 avtoric in 31 avtorjev), ki so bili prevedeni v zadnjih dveh letih, nekateri tudi izpostavljeni v slovenskem paviljonu. Gre za avtorje, ki imajo največ prevodov v nemščino in druge tuje jezike. Obenem je bilo rečeno, da bodo poleg živečih avtorjev (tudi zamejskih), izpostavljeni nekateri že umrli avtorji. Vprašanje pa je, kam se je izgubil Pahor.

Pahor je le vrh ledene gore, gre za vprašanje narodne biti!
Izpostavila je, da ne držijo besede Strgarjeve, da bodo na sejmu prisotni zgolj fizično tam prisotni avtorji. Jerajeva je v nadaljevanju povzela besede dolgoletne Pahorjeve sodelavke – Pereničeve, ki je zapisala, da se je po njenem opozorilu slovenski javnosti zadeva začela sanirati, vendar pa ne v smeri, ki bi je bil Pahor vreden. Ostro nasprotuje temu, da se Pahorjev opus tlači zgolj med “pričevanjsko literaturo”. Priznanja mu namreč niso izkazali zgolj slovenski kritiki, ampak tudi svetovna laična in strokovna javnost. Pahorjev opus je po mnenju Pereničeve enostavno prevelik, da bi bila njegova predstavitev tako močno okrnjena. Je pa po mnenju strokovnjakinje Pahor le vrh ledene gore in gre za vprašanje narodne biti. Prav tako je izpostavila, da je Drago Jančar, ki je najverjetnejši slovenski kandidat za Nobelovo nagrado iz književnosti, le še eden od 65 avtorjev, med katerimi ni nikakršne hierarhije. Jerajeva: “S tem, da bo na knjižnem sejmu gostoval Čeferin, nimamo nobenih težav.”

Asta Vrečko se skriva za agencijo JAK in njeno “strokovnostjo”
“Vsi znani, pomembni Slovenci, ki so se uveljavili na mednarodnem prizorišču, so verjetno povsem primerni za kaj podobnega, toda ob vsem tem pogrešamo Borisa Pahorja, prejemnika priznanja Državljan Evrope. Zato si želimo pojasnil, zato smo tudi zastavili poslansko vprašanje glede na to, da so na seji prisotni tudi predstavniki ministrstva in Kovač (oče aktivistke Nike Kovač). Ministrica Vrečko je ob očitkih, ki so bili naslovljeni tudi na kulturno ministrstvo, krivdo tako rekoč prevalila na agencijo JAK kot organizatorja dogodka, medtem ko naj bi ga ministrstvo zgolj financiralo. Odločitve JAK je sicer opisala kot strokovne in povezane s slovensko založniško dejavnostjo itd. Dejala je še, da kulturno ministrstvo ne more posegati v program FKS in da program ne more biti “politično kuriran”. Izgovarjala se je še na slabo finančno stanje na JAK. Kot je še dejala, se Pahorjevega pomena zavedajo in dodala, da bo predstavitev na sejmu vključevala tudi zamejske avtorje.

Poudarila je še, da bo Pahorjevo delo vključeno v predstavitev na sejmu v paviljonu (še posebej njegovo najbolj znano delo Nekropola). Vrečko je prepričana, da trditev, da Pahorja na sejmu ne bo, izvira iz nerazumevanja predstavljenih avtorjev. Tudi Kovač se ne strinja, da je bil Pahor kadar koli izločen s sejma, zaradi obtožb pa je užaljen. Pomoto pripisuje napačnemu medijskemu poročanju javne TV. Poslanec SDS Andrej Hoivik pa je zavrnil očitke, da je dogajanja okoli Pahorja politične narave (enako tudi Jerajeva), saj je bil nad dogajanjem zgrožen že evroposlanec Matjaž Nemec. Hoivik je še spomnil, da je sam v preteklosti izkusil diskreditacijo, ko je v DZ citiral Pahorja. Ob tem je spomnil, da je bil pisatelj žrtev vseh treh totalitarizmov. Na Slovenskem pa sta dva izmed njih že doživela obsodbo, na obsodbo tretjega, torej komunizma pa še čakamo …

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Tragedija v Staršah, umrl je 14-letnik

V Staršah žalujejo. 14-letni voznik motornega kolesa je izgubil...