Se še spomnite sedaj že legendarne razsodbe arbitražnega sodišča o slovensko-hrvaški meji? Dočakali smo jo 29. junija lani, v primeru Piranskega zaliva je določila, da dve tretjini zaliva pripadata Sloveniji.
Seveda je bilo jasno, da je arbitražna razsodba le mrtva črka na papirju, saj Hrvaška ne sprejema te razsodbe. V primeru Piranskega zaliva to še naprej pomeni status quo, torej da slovenski organi lahko nadzirajo morje v Piranskem zalivu le do sredinske črte in niti milimetra dlje! Enako velja tudi za ribiška plovila iz Slovenije, ki jim arbitražna razsodba ne pomaga prav nič, kajti sporno območje med sredinsko črto ter črto, ki jo je določila arbitraža, je pač pod nadzorom Republike Hrvaške. Kar pomeni, da je poskus vstopa na to območje smatrano za najmanj prekršek, če ne celo kaznivo dejanje.
Slovenska vlada bi plačevala kazni Hrvaški
Nedavno smo tako poročali o pošti, ki jo je s sodišča v Pulju prejel piranski ribič Silvano Radin. Gre za vabilo na zaslišanje na enoti sodišča v Umagu, gre pa za kršenje (kajpak) hrvaškega zakona o varovanju in nadzoru državne meje. Po poročanju nekaterih medijev je šest slovenskih ribičev po implementaciji odločbe arbitražnega sodišča od hrvaških organov skupaj prejelo kar 70 plačilnih nalogov, zato je mogoče pričakovati, da bodo kmalu tudi drugi ribiči dobili vabila na zaslišanja pred sodnikom za prekrške. Kot je napovedal Radin, se zaslišanja v Umagu ne bo udeležil.
Za ribiče in policijo le drobiž, za migrante pa milijone!
Seveda pa se s tem postavlja še eno vprašanje: zakaj stara in nova koalicija namenjata ribičem tako malo denarja, medtem ko vlada iz proračuna namenja več kot tri milijone evrov (!!!) samo za prehrano migrantov, ki jih misli naseliti v turističnem naselju na Debelem rtiču? Glede na to, da namerava tja naseliti 320 migrantov, izračun pokaže, da bo strošek na enega migranta samo pri prehrani znašal od devet do deset tisoč evrov, ki jih bomo seveda plačevali davkoplačevalci. In to znaša več kot celoten letni (!) neto dohodek marsikaterega Slovenca.
Zamisliti pa se bodo morali tudi slovenski policisti, ali se jim je splačalo za politične potrebe oglobiti kubanske plesalce, medtem ko zaradi še nerealizirane naselitve migrantov že dve leti (!) ne morejo uporabljati svojega turističnega kompleksa. In ne samo to: policija za varovanje slovenskih ribičev v Piranskem zalivu in nasploh za varovanje schengenske meje na voljo nima niti dovolj kadrov niti primerne opreme. In to je še ena od dimenzij veleizdajalskega ravnanja tranzicijske levice, kamor sodita tako prejšnja kot bodoča vladna koalicija. Bomo še naprej mirno dopuščali tovrstno veleizdajalsko ravnanje?