Velenjski svetniki SDS so skupaj še s šestimi svetniki drugih strank po tragediji v Premogovniku Velenje vložili predlog, da bi se Titov trg preimenoval v Rudarski trg. Predlog očitno ne bo naletel na plodna tla, saj se z njim ne strinjajo svetniki iz SD, Svobode in DeSuSa, kjer se Titu oz. Titovemu trgu še ne želijo odpovedati.
Spomnimo: velenjska SDS je v obrazložitvi predloga zapisala, da je Velenje mlado mesto z bogato rudarsko tradicijo, ki se ponosno spominja svojih korenin, ki segajo v čas rudarjenja. Prepričani so, da bi s preimenovanjem Titovega trga v Rudarski trg počastili spomin na vse, ki so s svojim trudom in požrtovalnostjo soustvarjali to skupnost.
V SDS so poudarili, da preimenovanje Titovega trga v Rudarski trg ni imelo politično-ideološkega pomena. “Pomembno je poudariti, da pri preimenovanju Titovega trga v Rudarski trg ni nobenega politično-ideološkega pomena. Namen preimenovanja je prepoznati in oceniti prispevek rudarstva k razvoju Velenja kot ene mlajših mestnih občin ter ga postaviti na zemljevid kot simbol delavske zgodovine in uspeha,” so takrat zapisali v pobudi.
Rudarjenje v Velenju je veliko starejše od Josipa Broza Tita
Za medije se je odzvala vodja svetniške skupine SD Aleksandra Vasiljević, ki je poskus počastitve rudarjev razumela kot “izkoriščanja tragičnega dogodka”, iz njenih besed pa tudi izhaja, da je Titov trg del spoštovanja kulturne dediščine in zgodovine Velenja.
Danes je na družbenem omrežju X na ta argument odgovorila poslanka SDS Alenka Helbl: “V vednost velenjski izpostavi stranke SD. Rudnik Velenje, uradno Premogovnik Velenje, je začel delovati v smislu industrijskega pridobivanja premoga 11. aprila 1875. Na ta dan je Franz Mages z vrtanjem odkril glavni lignitni sloj v Šaleški dolini.”

Jugoslovanski samodržec Josip Broz Tito sicer simbolizira totalitarni komunistični režim, ki se je po drugi svetovni vojni vzpostavil na ozemlju nekdanje Jugoslavije. Tito je obremenjen z vojnimi zločini, povojnimi poboji in množičnimi kršitvami temeljnih človekovih pravic.
Pobudi preimenovanja Titovega trga nasprotujejo tudi v svetniški skupini Svoboda in DeSuS. O predlogu svetnikov SDS in drugih bodo odločali 11. marca, poroča STA.
Ž. K.