[Video] Hojs: Vračanje glob protikoronskih ukrepov je bilo za policijo usodno

Datum:

Imamo v Sloveniji kastrirano policijo? Cela serija očitno neustreznih policijskih posredovanj kaže, da je res tako. Spregovorili smo z nekdanjim notranjim ministrom in kandidatom za evropskega poslanca Alešem Hojsom, ki odgovornost za serijo “skopljenih posredovanj” pripisuje vladajoči garnituri. 

“To je za policijo kot institucijo sramotno. Po drugi strani pa je treba vedeti, da so vse te policiste in uslužbence policije v zadnjih dveh letih pripeljali do tega, da si praktično nič več ne upajo, saj jih stalno šikanirajo. Vse od protestov naprej so jih ovajali, kazensko preganjali, nekaterim so grozili celo z izgubo službe. Potem ne čudi, da se policisti ne želijo izpostavljati, saj bi jih to lahko na koncu še stalo službe,” pojasnjuje nekdanji policijski minister Aleš Hojs.

Spomnimo: sredino neustrezno posredovanje policije je že tretje po vrsti. Izpostavimo lahko nogometno tekmo med NK Mariborom in NK Muro (18. februarja), kjer je prišlo do nasilnih izgredov navijačev NK Maribor, uporabe pirotehničnih sredstev, posledično telesnih poškodb nogometašev Mure in gledalcev. Policija je več kot očitno slabo ocenila varnostna tveganja, nato pa ni uspela pravočasno vzpostavita reda. Minister Poklukar je po incidentu zahteval poročilo policije.

Kakšna dva tedna kasneje so se na spletu pojavili posnetki objestne mladine, ki je v garažni hiši trgovskega centra na območju Rudnika v Ljubljani obkolila policijski avto. Kot so zapisali policisti, se je patrulja “taktično umaknila”, vse dokler niso na prizorišče prispele okrepitve.

Zadnji incident se je odvil v Ljubljani na Bavarskem dvoru. Nasilneža, ki se je po središču mesta sprehajal z noži, so uspeli obvladati šele po slabi uri ob prisotnosti enote specialne policije in sorodnice storilca, ki je 23-letnega moškega prepričala, da odvrže orožje.

Vračanje glob iz časov protikoronskih ukrepov je bilo usodno
Nekdanji notranji minister je prepričan, da gre za posledico odnosa, ki ga imajo trenutni oblastniki do policije. Izpostavlja vračanje glob za prekrške, ki so bili storjeni v času veljavnosti protikoronskih ukrepov.

Kršitelj protikoronskih ukrepov Jaša Jenull in minister Boštjan Poklukar (Foto: MNZ)

“To je bila ena izmed ključnih stvari, ki je popolnoma diskreditirala delo policije. Sedaj žanjejo, kar so dve leti in pol, morda celo tri leta, sejali,” je prepričan Aleš Hojs. Dodaja, da del odgovornosti nosijo tudi predstavniki sedme sile, ki je tedaj pisala o nekakšni represivni, celo “fašistični” policiji: “Sedaj nimajo policije, imajo pa ljudi, ki se več ne počutijo varno. Dosegli so to, da se sedaj ljudje iz policije norčujejo.”

Skrivnost nedelujočih paralizatorjev
Hojsa pa povprašamo tudi o nedelujočih paralizatorjih, s katerimi so skušali obvladati nasilneža. Policisti so napovedali preiskavo, zakaj ta ni deloval, v vmesnem času pa so se v javnosti razpasla vprašanja o ustrezni usposobljenosti policistov in o morebitnem neustreznem vzdrževanju paralizatorjev. “Predvidevam, da bi paralizator deloval, če bi ga pravilno nastavili in ga znali uporabljati, ampak očitno niso bili dovolj usposobljeni. Morda se boste spomnili, kakšno (anti)reklamo so paralizatorjem delali novinarji, češ da gre za ustrahovanje ljudi, kršenje človekovih pravic in drugo. Tudi tukaj se kaže, kako so vse, kar je delala policija, da bi bila bolj usposobljena, tehnično ustrezneje opremljena, diskreditirali, blatili in omalovaževali,” se spominja Hojs. Ob tem doda, da policije tudi ni mogoče zgolj opravičevati. Dejstvo, da je paralizatorji niso delovali, je “huda blamaža” tudi zanje. Podpredsednik SDS pa si hkrati zastavlja vprašanje, kako bi policija reagirala v primeru nasilneža, ki ne bi bil oborožen z noži, temveč s strelnim orožjem.

Oblast podcenjuje delo policije
Ko nekdanjega ministra povprašamo, kako bi reagiral, če bi bil še vedno notranji minister, odgovarja: “Če bi bil še sam minister, se zagotovo ne bi srečal z gospodom Jenullom in se z njim pogovarjal, kako bomo odpisali kazni. To je bila takšna blamaža in podcenjevanje policije, da kaj bolj simbolično napačnega pravzaprav ne bi mogli storiti.”

Predsednik vlade Robert Golob in notranji minister Boštjan Poklukar (Vir: STA)

Garnitura, ki varuje predsednika vlade
Hojs dvomi, da bi lahko serija (očitno) neustreznih posredovanj policije pripeljala do odstopa ministra. “Minister za notranje zadeve s svojo ustrežljivostjo pri predsedniku vlade ni politično pod vprašanjem. Vse, kar je doslej naredil, je naredil po nareku. Spomnite se le imenovanja novega generalnega direktorja policije, ki po mojem mnenju ni imel ustreznih kvalifikacij za delovno mesto.”

Hojs je spomnil tudi na novinarsko konferenco, ki jo je imel direktor NPU Darko Muževič, ki je mižal na obe očesi, ko so prali milijarde evrov v NLB. Takrat sicer še kot vodja tistega urada … Vse skupaj pove, da je ta politična garnitura, ki je trenutno na ministrstvu za notranje zadeve, lutka v rokah politike, ki jo na tem področju neposredno vodi sam predsednik vlade, ki je še kako zainteresiran, da se njegovih rabot, ki so tako ali drugače že znane, ne preiskuje. Preiskave zoper Goloba in Gen-I pa po informacijah Hojsa na policiji praktično stojijo. “Garnitura na notranjem ministrstvu je tako rekoč branik Golobove nedotakljivosti. Za varnost občanov Ljubljane in splošno varnost v državi jih kaj dosti ne briga.

Žiga Korsika

Sorodno

Zadnji prispevki

Vlada bi obdavčila tudi tiste, ki nimajo

Pojavljajo se različne predloge za sistemsko financiranje gradnje javnih...

Slovenija vse manj varna: na področju Radovljice hudo pretepli 22-letnika

Skupaj s splošnim vzdušjem brezupa in vdanosti v usodo...

Ko smo glasovali za samostojnost in demokracijo, smo glasovali tudi za kapitalizem

Ni novost, da želi Mladina s svojim senzacionalizmom vzbuditi...