Zoranu Jankoviću slovensko pravosodje očitno ne povzroča prav nobenih skrbi. Kot je ljubljanski župan povedal na zadnji novinarski konferenci, je od osmih procesov sedem že zaključenih, od teh šest pravnomočno. A bolj kot njegovi uspehi v sodnih dvoranah je pozornost javnosti pritegnil način, kako jih je ubesedil. Imel naj bi kar svojo tožilko.
“Boste ugotovili, da sem v vseh teh letih imel na sodišču osem procesov, da je sedem zaključenih, od teh 6 pravnomočno, ker se moja tožilka vedno pritoži. Tudi ta zadnji proces je zaključen, ona se je pritožila, zdaj čakam na drugo stopnjo, kdaj bo, pojma nimam in imam še eno odprto zadevo. Nobenih možnosti ni, da bi jaz bil na prvi stopnji obsojen v novembru mesecu oz. letos, ker se še ni začelo,” je povedal župan Ljubljane.
Besedna zveza “moja tožilka” je dvignila precej prahu, predvsem zaradi preteklih kritik pravosodja, ki v primerih, v katere je vpleten ljubljanski župan, postopa izrazito neučinkovito.
Zoki se pohvali s statistiko svoje tožilke. #MojaTozilka 💪 pic.twitter.com/0QG5QB5Nld
— tolemamo🇸🇮 (@tolemamo) November 20, 2024
Demokracija je v preteklosti pisala o domnevni povezanosti med ljubljanskim županom Jankovićem in tožilko Blanko Žgajnar. Ta je, kot piše Preiskovalno.si, pregon zoper ljubljanskega župana vodila že v 6 primerih in v vseh očitno neuspešno. Najbolj odmeven je bil primer “farmacevtka”, v katerem so organi pregona Jankoviću očitali, da je od uslužbenke Lekarne Ljubljana terjal spolne usluge v zameno ureditev zaposlitve za nedoločen čas. Kronsko dokazno gradivo, prisluhi, je bilo izločeno, saj je tožilka zamudila dvoletni rok za vložitev zahteve za preiskavo oz. obtožnico, a tega pač ni storila. Dokazi so bili nato uničeni.
Nedotakljiv, ker je proti Janši?
Jankovićeva ubeseditev “moja tožilka” pa hkrati spominja tudi na izjavo, ki jo je pred leti podal na hrvaški nacionalni televiziji. Na vprašanje novinarja, ali ga ne skrbi, da bi ga nekega dne obsodili in poslali v zapor, je odgovoril: “Pa niti slučajno. Jaz sem bil v vseh mojih letih na področju izvršne oblasti največji nasprotnik Janeza Janše.”
Ravno slednji pa na slovenskih sodiščih ne more zmagati, ne glede na to, ali nastopa v vlogi tožnika ali toženega. Ravno v teh dneh ga je pravosodje močno finančno obremenilo v dveh ločenih primerih. V odškodninski tožbi, ki jo je sprožil proti vpletenim sodnikom in tožilki v primeru Patria, bo moral plačati več kot 30 tisoč evrov sodnih stroškov, v primeru Veselinovič pa 8 tisoč evrov.
Zanimive pa so tudi Jankovićeve močne povezave v samem vrhu slovenske politike in pravosodja. Kamere so ga denimo ujele, kako se je na športnem dogodku veselo rokoval s predsednikom vrhovnega sodišča Miodragom Đorđevićem.

Še bližje pa si je bil očitno z nekdanjo pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, ki je morala odstopiti zaradi afere “Litijska”.

Ž. K.