[Video] Janša ekskluzivno za Nova24TV o ukradenih nepremičninah Židanovih Socialnih demokratov: Ker nekdanje premoženje Zveze komunistov ni bilo enakopravno porazdeljeno, so bile vse volitve od leta 1990 dalje nepoštene

Datum:

Socialni demokrati so se vzpostavili kot pravni nasledniki Zveze komunistov Slovenije – Stranka demokratične prenove. Na ta način so pridobili kar 12 nepremičnin, samo v lanskem letu so od najemnin na svoj račun dobili skoraj 80 tisoč evrov. Na razkritja se je odzval tudi predsednik največje opozicijske stranke, Janez Janša, ki je dejal, da je “Slovenija edina postkomunistična država, kjer premoženje nekdanje edine dovoljene stranke, komunistične stranke zveze komunistov in njenih satelitov ni bilo razdeljeno med novonastale politične sile, zaradi česar so bile praktično vse volitve od leta 1990 naprej nepoštene, ker stranke niso imele enakih ali vsaj približno enakih materialnih možnosti za nastop na volitvah.” Hkrati je dodal, da si je stranka SDS že od vsega začetka prizadevala za popravo krivic, vendar so sile kontinuitete in njeni sateliti vsa prizadevanja blokirali. 

Prvak stranke SDS Janez Janša je ob potrditvi tudi preostalih osrednjih medijev, da so Socialni demokrati prišli do svojih nepremičnin nezakonito, za Nova24TV izjavil, da je nepravično porazdeljeno nekdanje družbeno premoženje vplivalo na vse volitve po letu 1990, kar je bilo še posebej očitno na prvih volitvah, ko so zveza komunistov, njihova satelitska stranka Zveza socialistične mladine Slovenije (ZSMS) in drugi sateliti skupaj podedovali in si prilastili premoženje iz nekdanjega enopartijskega režima. Na volitvah so tako nastopili z izjemno materialno prednostjo, ki je novonastale stranke in organizacije niso imele.

Tudi pozneje ni bilo dosti bolje, ker so novonastale stranke morale velik del sredstev namenjati najemninam ali nakupu poslovnih prostorov, medtem ko je stranka SD v zadnjih 30 letih dobivala še dodatna sredstva od najemnin. “Vse demokratične stranke pa so bile v dvojnem minusu glede na izhodiščni položaj za pošteno volilno tekmo,” je izjavil Janša.

Sile kontinuitete so vselej blokirale popravo krivic
Stranka SDS je že od vsega začetka opozarjala na ta problem in vlagala ustrezne zakone, ki pa zaradi moči nekdanjih komunistov nikoli niso bili sprejeti. Prvi zakon je namreč vložila že Demosova vlada, zakon pa je bil sprejet v družbenopolitičnem zboru in zboru občin, ni pa bil sprejet v zboru tako imenovanega zbora združenega dela, kjer je imela partija s svojimi sateliti večino. S tem so blokirali sprejem zakona v prvem sklicu, v naslednjem sklicu pa je stranka sama vložila zakon in to kasneje še enkrat ponovila.

Vila Moskovič, v kateri ima danes svoje prostore stranka Socialnih demokratov. (Foto: Nova24TV).

Janša je opozoril, da so si po enakem ključu delili nekdanje skupno premoženje tudi režimski sindikati in zveza borcev, zaradi česar novonastali sindikati in veteranske organizacije niso imele enakih izhodiščnih možnosti, vse novonastale organizacije so tako morale začeti znova. Kot enega večjih krivcev, da se krivic ni popravilo, je Janša omenil tudi stranko DeSUS, ki ni samo zagovornica interesov partije, temveč tudi zveze borcev.

Dvomov ni več, Socialni demokrati imajo ukradeno premoženje!
Socialni demokrati so Moskovičevo vilo dobili z menjalno pogodbo za del stavbe parlamenta, natančneje gre za nekdanje poslopje centralnega komiteja Zveze komunistov Slovenije na Tomšičevi 5 v Ljubljani. Ta stavba je bila sprva v lasti Komunistične partije Slovenije, Stranka demokratične prenove pa se je pozneje oklicala za njeno naslednico. Za Socialne demokrate je bilo torej ključnega pomena, da so se vzpostavili kot pravna naslednica Zveze Komunistov Slovenije. A ustavni pravniki so zelo jasni glede premoženja nekdanje Zveze komunistov Slovenije. Sklep iz maja leta 1992 jasno pravi, da je bila Zveza komunistov v skladu z ustavo iz leta 1974 družbenopolitična organizacija, ki je razpolagala s sredstvi, ki so družbena sredstva. Po sprejemu zakona o političnem združevanju leta 1989 je prišlo v Sloveniji do ustanavljanja političnih organizacij. Z vpisom v register političnih strank po zakonu o političnem združevanju je takratna ZK oziroma ZK – SDP postala politična organizacija. Vendar s tem vpisom družbena sredstva, s katerimi je upravljala kot družbenopolitična organizacija, niso postala njena lastnina. Zakon je bil torej jasen že leta 1992.

C. Š.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...