Na Okrožnem sodišču v Celju se nadaljuje sojenje Branku Kastelicu, Janezu Janši in Klemnu Gantarju v zadevi Trenta. Janša ob tem poudarja, da gre za obravnavo zasebnega posla, ki sploh ne bi smela priti na sodišče, medtem ko v državi pod vlado Roberta Goloba poteka resen kriminal.
“Zdaj bomo ponovno izgubljali čas,” je dejal Janez Janša, ob tem pa opozoril na veliko škodo, ki jo povzročajo nepotrebni postopki. Sodišče se namreč osredotoča na obtožnice, ki so bile v preteklosti že večkrat zavrnjene, vendar tožilec vztraja pri nadaljevanju postopka, sodnica pa pri obsodbi.
“V številnih obravnavah so bile vse absurdne trditve v obtožnici zavrnjene, vendar se tožilec zgolj smeje in vztraja, sodnica pa se neznansko trudi, da bi obsodila razrednega sovražnika”, je bil Janša kritičen pred obravnavo. Ob tem je dodal, da dokazne predloge, ki bi jih moralo prebrati in predstaviti tožilstvo samo, bere kar sodnica Cvetka Posilovič sama. “Take očitne pristranskosti in podrejenosti sodišča tožilstvu ni bilo niti pri Patriji.“
❌Nepotrebni postopki in vprašljive prioritete sodišča ⚖️⁉️
Izguba časa z zadevo, ki tja sploh ne sodi . Medtem ko v državi poteka velik kriminal, tožilec vztraja, sodnica pa si prizadeva za obsodbo – ne glede na dejstva ⚠️.
STOP KRIVOSODJU!❌ pic.twitter.com/QlbKQwANki
— SDS (@strankaSDS) April 8, 2025
Janša je še dodal, da v Sloveniji poteka obsežen kriminal, vendar se sodišča raje ukvarjajo z absurdnimi obtožbami. “Vladajoči kradejo milijone in desetine milijonov. Kriminal se dogaja pri belem dnevu, in to v velikih razsežnosti. Zdaj pa se sodišče ukvarja z nekim privatnim poslom, kakršnih je na deset tisoče v Sloveniji.”
Tudi tokratno sojenje v zadevi Trenta ne bo prineslo novih informacij, saj so bile obtožbe že večkrat zavržene v preteklih obravnavah. Bo le ponovitev že znanih dejstev – da je bila kupčija z nekdanjo Tonderjevo domačijo v Trenti za Imos zgolj “stranski posel”, ki ni bil sporen in ni bil predmet večjih vprašanj. V tem kontekstu se postavlja vprašanje smiselnosti nadaljnjih postopkov in vprašljivost prioritete sodišča, vendar je jasno, da jim je le do tega, da se ta sodni konstrukt nadaljuje.
Sara Kovač