Odbor DZ za zadeve Evropske unije je z devetimi glasovi za in petimi proti podprl kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko. Za razliko od članov koalicije, ki je Kosovo večino seje “hvalila”, so ji poslanci SDS zastavljali vprašanja, ki so pri odločanju o visoki poziciji dejansko pomembna, a je to koalicijske člane precej motilo. Šlo je celo tako daleč, da so letele tudi žaljivke.
Poslanec SDS Žan Mahnič je na začetku seje pojasnil, da je glede na pisanje medija Politico, ki je ugledni bruseljski medij, Marta Kos med petimi kandidati, ki naj bi bili v nevarnosti za zavrnitev pred Evropskim parlamentom. Na osnovi slednjega je predlagal, naj se Marti Kos da čas za morebiten razmislek o odstopu, da ne bi zapravljali časa, a je kandidatka njegov predlog zavrnila.
Kandidatka za evropsko komisarko je mnenja, da izpolnjuje glavne zahteve Lizbonske pogodbe, zahvaljujoč svojim izkušnjam kot vodja vladnega urada, veleposlanica in direktorica podjetja. Izpostavila je potrebo po izboljšanju konkurenčnosti evropskega gospodarstva ter postavila “nov načrt blaginje” kot prednost. Poudarila je podporo Ukrajini med vojno, vključno s trajno politično in vojaško pomočjo ter obnovo, ter odprtost za njen vstop v EU, pri čemer je kmetijstvo označila kot ključno. Kosova je prepričana, da je širitev EU strateška prioriteta za varnost in da so potrebne naložbe v obrambo. Glede migracij je poudarila potrebo po prilagoditvah EU novim izzivom ter videla širitev kot sredstvo za prinašanje miru in koristi za nove članice ter Unijo, pri čemer je bistvenega pomena obojestranska prilagoditev.
A po eni uri navajanj izkušenj in komentarjev s strani članov koalicije, ki so bili večinoma, kot je dejal poslanec SDS Andrej Poglajen, “hvalospevi”, ji je slednji postavil konkretno vprašanje, vezano predvsem na resor, ki bi ga Kosova prejela, v kolikor dejansko postane EU komisarka. Spomnil je na njene izjave z 20. marca 2020, češ da si Slovenija zapira odnose z Rusijo in da si želi normalnih odnosov tako z Rusijo kot tudi Belorusijo. Spomnil je tudi na kritičnost kandidatke do tedanje vlade Janeza Janše, ki se je po njeni oceni odmaknila od Rusije in se premaknila proti ZDA. To izjavo je podala štiri dni po prvem obisku tedanjega premierja Janše v Kijevu. “Ali se vam ne zdi sramotno, da se danes potegujeta za resor razširitve, pod katerega spadata tako Ukrajina kot recimo tudi Moldavija, v kateri ruska vojska še vedno nezakonito okupira del tamkajšnjega ozemlja?” je dejal kandidatki.
.@poglajen: Ali se vam ne zdi moralno sporno, da danes pridete pred odbor in poskušate zagovarjati, da so to vaše vrednote, če ste pa dve leti nazaj govorili nekaj popolnoma drugega? pic.twitter.com/3QSuGFU7ZB
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) September 18, 2024
Obregnil se je tudi ob njeno poslovanje, rekoč, da velik del poteka z Mestno občino Ljubljana in z Olimpijskim komitejem Slovenije. Pozval jo je tudi, naj bolje razkrije postopek izbire kandidata v Sloveniji, saj je ta dvignil precej prahu.
Poslanec SDS Žan Mahnič je zatrdil, da je Marta Kos v evidencah zavedena kot vir nekdanje jugoslovanske službe državne varnosti, in presodil, da je zaradi tega popolnoma neprimerna za funkcijo v Evropski komisiji. Glede na njene nedavne izjave je nadalje zatrdil, da je povsem proruska in da tudi zato ne sme v Evropsko komisijo. Ko je Mahnič zastavil vprašanje na podlagi številke na seznamu UDBE in očitkov o sodelovanju s tajno politično policijo, se je ob tem močno razburil poslanec Svobode Miroslav Gregorič, ki je Mahniča celo užalil, kot je vidno na spodnjem videoposnetku.
Glavni navijač osi zla v slovenskem parlamentu @MGregoric postane živčen in agresiven, ko nekdo samo omeni, da bo treba pogledati v seznam sodelavcev Udbe. Zgovorno. Oblast v Sloveniji je prestreljena z Udbaši in vatniki.
pic.twitter.com/7cAVv9s0f4— Nejc Brence (@BrenceNejc) September 18, 2024
Na očitke o proruskosti ni odgovorila, dejala je le, da upa, da bodo rešitev za vojno v Ukrajini v Evropski komisiji našli skupaj. Zatrdila je, da nikoli ni bila članica službe državne varnosti, in dejala, da so ti “seznami” popolnoma nekredibilni. “Pred časom je Arhiv Republike Slovenije pridobil mikrofilm. Na tem mikrofilmu se ponovno pojavi vaše ime. Na mikrofilmu, ki pa je avtentičen, to potrdil tudi direktor arhiva v teh tožbah,” je dejal Franc Breznik.
.@FrancBreznikSDS: Pred časom je Arhiv Slovenije pridobil mikrofilm. Na tem mikrofilmu se pa pojavlja ponovno vaše ime. Na mikrofilmu, ki pa je avtentičen, to je potrdil tudi direktor arhiva v teh tožbah. pic.twitter.com/tI4vIGsuvx
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) September 18, 2024
V nadaljevanju ji je vprašanje zastavil tudi poslanec SDS Andrej Kosi, ki je nenadno menjavo Tomaža Vesela za Kosovo označil za labilno držo premierja. “Predsednik vlade je izdal Republiko Slovenijo, izdal njeno suverenost, izdal njeno samostojnost in trdno državo, ko je popustil tem pritiskom,” je dejal.
.@andrej_kosi: Predsednik vlade je izdal Republiko Slovenijo, izdal njeno suverenost, izdal njeno samostojnost in trdno držo, ko je popustil tem pritiskom. pic.twitter.com/3PPLD2XBqo
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) September 18, 2024
Zanimalo ga je predvsem, kako misli nasloviti problem “nezaupanja”, ki ga je izpostavila ob svoji kandidaturi za predsednico RS. Kot se spomnimo, je Kosova odstopila zaradi nezaupanja do premierja Roberta Goloba, ki pa se je očitno danes vrnilo. Kosova je na to temo dejala, da njen odnos s predsednikom Gibanja Svoboda ni enak kot odnos s člani stranke. Svoj pomislek o zaupanju je izpostavil tudi Mahnič, ki je ob tem dejal: “Kaj se je, gospa kandidatka, zgodilo v dveh letih od tistega “zaupanja ni več” do “zaupanje ponovno vzpostavljeno”? Vam jaz povem. 27.000 evrov mesečno.”
.@ZanMahnic: Kaj se je gospa kandidatka zgodilo v dveh letih od tistega “zaupanja ni več” do “zaupanje ponovno vzpostavljeno”? Vam jaz povem. 27.000 evrov mesečno. pic.twitter.com/KHyU0Owq19
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) September 18, 2024
Kosi izpostavlja problem korupcije, “ki je prav pod to vlado dobila krila”, kako misli reševati demografski problem in kako gleda na področje širitve Evropske unije, ki je, kolikor je lahko nestabilna, tudi potrebna. Problematiko “nezaupanja” in s tem nekredibilnosti je izpostavil tudi Poglajen: “Jaz temu ne bi rekel primeren ali pa zgleden primer enakosti spolov. Veste kako bi jaz temu rekel? Oportunizem.”
.@poglajen: Jaz temu ne bi rekel primeren ali pa zgleden primer enakosti spolov. Veste kako bi jaz temu rekel? Oportunizem. pic.twitter.com/xj2SaD5N6g
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) September 18, 2024
Ozadje
Preden bo lahko zasedla položaj evropske komisarke, bo morala Marta Kos prestati še zaslišanje v pristojnem odboru Evropskega parlamenta, celotno komisijo pa bo moral potrditi tudi Evropski parlament.
Predsednica komisije Ursula von der Leyen je v torek v Strasbourgu že predstavila sestavo nove Evropske komisije. Čeprav v Sloveniji postopek imenovanja Marte Kos uradno še ni končan, je sporočila, da bo slovenska komisarska kandidatka v primeru potrditve v novi sestavi Evropske komisije pristojna za širitev EU. Preden bo lahko zasedla položaj evropske komisarke, bo morala Marta Kos prestati še zaslišanje pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta, kjer bo potrebovala najmanj dvotretjinsko podporo. Po zaslišanju vseh komisarskih kandidatov bo moral Evropski parlament celotno Evropsko komisijo potrditi še na plenarnem zasedanju.
Spletni portal Politico je Marto Kos uvrstil med pet kandidatov za evropske komisarje in komisarke, ki naj bi imeli največ možnosti, da jih odbori Evropskega parlamenta ne potrdijo. Od leta 2004 so namreč evroposlanci med zaslišanji ob oblikovanju Evropske komisije zavrnili vsaj enega kandidata in skupno označili sedem kandidatov za neustrezne. Med njimi je bila tudi nekdanja slovenska kandidatka Alenka Bratušek leta 2014.
Kot navaja Politico, bo Marta Kos na zaslišanju pred odborom Evropskega parlamenta verjetno soočena z vprašanji o svojih usposobljenostih, povezavah s svetovnim lobističnim podjetjem Kreab ter obtožbami o sodelovanju z jugoslovansko tajno službo SDV, ki jih je izpostavila evroposlanka Romana Tomc (EPP/SDS). Poleg slovenske kandidatke je Politico navedel še madžarskega kandidata Oliverja Varhelyija, belgijsko kandidatko Hadjo Lahbib, bolgarsko kandidatko Ekaterino Zaharievo in kandidata Malte Glenna Micallefa kot tiste, katerih zavrnitev je najverjetnejša.
T. B.