[Video] Predsednik uprave RTV na seji na temo medijev ni razpravljal, ker se ni pripravil

Datum:

Odbor za kulturo je na današnji 5. redni seji obravnaval Poročilo o stanju pravne države za leto 2023 v Sloveniji na področju medijev, novinarstva in demokracije. Na sejo odbora so bili vabljeni in tudi razpravljali znani aktivisti levice, med drugimi Barbara Rajgelj, Marko Milosavljević in Sandra Bašić Hrvatin. Med vabljenimi pa je bil tudi novi predsednik uprave RTV Slovenija, ki se je zbranim opravičil, saj je prišel na sejo nepripravljen. 

“Predsedujoča, hvala za besedo, ampak jaz sem popolnoma presenečen, saj razen vabila nato nisem dobil nobene informacije, tako da … nisem se niti pripravil. Vabilo smo dobili včeraj, tako da se opravičujem. Če imate kakšno vprašanje lahko odgovor, pripravljenega pa nimam ničesar,” je izpovedal novi predsednik uprave Zvezdan Martič.

Nepripravljenost predsednika uprave ni ostala neopažena. Raziskovalni novinar Bojan Požar denimo v tem nastopu vidi potrditev teze, da Martič nastopa zunaj svoje lige oz. opravlja vlogo, ki ji ni dorasel.

Nekateri drugi odzivi na kratek nastop so vzrok za Martičevo nepripravljenost iskali v samem načinu, kako se je “depolitizirano” vodstvo javne radiotelevizije zavihtelo na položaj. “105 petkov so kolesarili po ulicah glavnega mesta. Bivši predsednik republike bi rekel: “splačalo se je!” #stroka,” je zapisal član izvršilnega odbora SDS, Dominik Štrakl.

O novi medijski zakonodaji in nesposobnosti “depolitiziranih”
Rdeča nit nastopa političnih gostov, sicer aktivistov politične levice, je bila ocena, da kulturno ministrstvo, ki v letu dni, odkar je na oblasti levica, na področju medijske zakonodaje praktično še ni storilo ničesar. O tem sta razpravljala predvsem Marko Milosavljević iz Fakultete za družbene vede in Sandra Bašić Hrvatin s primorske fakultete za humanistične vede. Državni sekretar z ministrstva za kulturo Marko Rusjan je ocenil, da je z uveljavitvijo novele zakona o RTV bila na javnem mediju izvedena depolitizacija. O tem, da je “depolitizacija” le drug izraz za podreditev javnega medija eni politični opciji, smo v preteklosti veliko pisali. Novinar portala Necenzurirano Primož Cirman je v svojem nastopu izpostavil, da bi morali sodiščem podeliti moč, da tožbe zoper medij zavrne, če presodi, da gre za strateške SLAPP tožbe in jih kot take zavrne. Na ministrstvu za pravosodje so bili do predloga skeptični.

Na seji so nastopili tudi nekdanji generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough, nekdanji direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija in nekdanji predsednik programskega sveta RTVS Peter Gregorčič. Grah Whatmough in Urbanija sta izpostavila enoumje, ki od uveljavitve novele zakona o RTV vlada javnem zavodu in očitno nedoraslost “depolitiziranost” Sveta RTV, ki pogosto glasujejo za sklepe, ki so v nasprotju z zakonom. Oba sta tudi izpostavila, da bosta nezakonitosti, ki jih je zagrešilo trenutno vodstvo, dokazala na sodišču.

Nekdanji predsednik programskega sveta RTVS Peter Gregorčič pa je med drugim opozoril, da obravnavano poročilo o stanju pravne države ne vključuje njegovih pojasnil in dokumentov, ki jih je posredoval v času priprave poročila, poroča STA.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Ekskluzivno] Kako Logarju uspelo naknadno registrirati že registrirane Demokrate?

Marsikoga je presenetilo, da je Anže Logar svoje gibanje,...

Češka vlada bo nekdanjim partijcem znižala pokojnine

Češka vlada je sprejela odločitev, da bo upokojenim nekdanjim...

Oni nas želijo “osvoboditi” svobode

Tostran Alp se dežela vse bolj spreminja v brbotajoče...