Pred dnevi je bila peta obletnica izbruha epidemije kitajskega virusa in Nika Kovač je ob tej priložnosti posnela videoposnetek v katerem je, kaj pa drugega, napadla Janeza Janšo, ki je v času pandemije vodil vlado. Gre za običajno paleto nabijanja o kakor diktaturi, ker so bili sprejeti nekateri nepopularni ukrepi – začasno omejevanje prehajanja občinski meja, nošnja mask in seveda intervencije policije proti tistim, ki so omejitve kršili.
Spomnimo, pred petimi leti je svet zajela panika ob izbruhu pandemije. Levo liberalna vlada Marjana Šarca je vrgla puško v koruzo in odstopila. Vlado je prevzel Janez Janša, ki so mu podporo (kot se je izkazalo s figo v žepu) obljubile tudi nekatere leve stranke. Vlada je uporabila za ukrepe proti širjenju pandemije zakon, ki je bil sprejet v času Drnovškove vlade, potrdil ga je tedanji parlament in stroka (medicinska, pravna) ni imela nobenih pripomb k zakonu. Ko pa ga je začela Janševa vlada uporabljati, pa je bil nenadoma razglašen za protiustavnega. Vlada je nato začela izdajati odloke, ki naj bi omejevali širjenje pandemije. Levo ustavno sodišče je tudi te odloke razglašalo za neustavne, za nameček pa so jih levičarji tako ali tako načrtno kršili in potem kričali, če je policija ukrepala. V isti sapi pa so vlado hinavsko obtoževali, da je v boju s pandemijo neuspešna in odgovorna za več tisoč mrtvih.
Kovačeva v videu torej ne pove nič novega, zgolj niza že tisočkrat prežvečena jamranja o kakor grozotah tedanjih ukrepov.
Drugod so bili ukrepi ostrejši
Praktično po celotni Evropski uniji so bila prepovedana zborovanja in shodi in povsod so bile obvezne zaščitne maske. V Nemčiji, Avstriji, Veliki Britaniji in Italiji je bilo tudi razglašena prepoved gibanja med občinami, obvezna nošnja mask in predpisane globe za kršitve. V Italiji so državljani lahko zapustili stanovanja le enkrat dnevno, da so v najbližji trgovini nakupili živila. V Franciji in Belgiji je bila razglašena policijska ura. Na Nizozemskem je bilo prepovedano zbiranje več kot treh oseb tudi v zasebnih stanovanjih.

Na Poljskem so bile razglašene rdeče cone s prepovedjo gibanja. Na Madžarskem, Češkem in Slovaškem so bile razglašene izredne razmere, parlamenta Češke in Madžarske sta dala predsedniku vlade izrecno pooblastilo, da lahko v času izrednih razmer sprejema ukrepe brez soglasja parlamenta. Na Novi Zelandiji je bila razglašena policijska ura in njeno spoštovanje je nadzirala ne le policija, ampak tudi vojska. V Rusiji pa je predsednik Putin zagrozil vsem, ki bi na kakršenkoli način spodkopavali ukrepe z zaporno kaznijo do petih let.
Ampak ja, v Sloveniji je vladala diktatura.
Bogdan Sajovic