Sedanja vlada mora oditi čim prej – to je bil zaključek okrogle mize v organizaciji lokalnega odbora SDS Velenje. Na okrogli mizi je sodelovala evropska poslanka Zala Tomašič in trije poslanci državnega zbora, Žan Mahnič, Jožef Jelen in Franc Rosec
Junija lansko leto so potekale volitve poslancev v Evropski parlament, nova sestava je korenito drugačna od prejšnje, zgodil se je zaokret v desno. Slednje je tudi odgovor na dejstvo, da dosedanje, pretežno levo usmerjene politike evropskemu in slovenskemu gospodarstvu ne koristijo kaj dosti. Na vrednote in nacionalne interese pa se pozablja. To in še več so bile teme okrogle mize z naslovom “Nova Evropska komisija in kdo nam vlada v Sloveniji”, v organizaciji mestnega odbora SDS Velenje.
Sedanja koalicija je ob nastopu napovedala številne reforme, a po skoraj treh letih se iz tega ni izcimilo skoraj nič. Glede na trenutno razmerje političnih sil lahko Gibanje Svoboda, Socialni demokrati in Levica počnejo, kar se jim zljubi, opozicija pa, kot da ne obstaja. Ena od sprememb je tudi nov zakon o medijih, ki mu očitajo omejevanje svobode govora.
“In eno je, to kar hočejo narediti s tem zakonom, je prenesti pooblastila, ki jih imajo v naši državi tožilstvo, policija in sodišče, na neke uradnike. Ministrica je izrekla toliko laži glede tega zakona. Ena izmed teh laži je bila, da (določila zakona op. a.) veljajo samo za medije. Kot prvo, kaj je medij, je popolnoma nejasno. Celoten zakon je napisan nekonkretno in nespecifično. Drugo, v zakonu piše, da je lahko kaznovan posameznik,” je povedala evropska poslanka Zala Tomašič.
To predstavlja regulacijo področja, ki je že urejeno v kazenskem zakoniku. Zakon o medijih pa nima opredeljenih kriterijev, po katerih bi lahko presojali, kaj je sovražni govor in kaj ni, kar dejansko predstavlja cenzuro, meni evropska poslanka. Obenem bi vlada arbitrarno določala pogoje razpisov, na katerih bi medijem dodeljevali finančno pomoč.
Popoplavna obnova in Golobove neizpolnjene obljube
Slovenijo so avgusta 2024 prizadele največje poplave v zgodovini, zatika pa se pri popoplavni obnovi. “Kako je vlada reagirala? V tistih prvih trenutkih sem imel občutek, da bodo stvari stekle. Ko smo poslušali predsednika vlade Roberta Goloba, je rekel, da bomo zgradili po 100 hiš na mesec, da bomo skrajšali postopke umeščanja objektov v prostor. Da bo stvar stekla, so imeli občutek tudi ljudje na terenu. Žal se to ni zgodilo,” je razočarano ugotovil poslanec državnega zbora Jožef Jelen.
Neizpolnjena pa je ostala še marsikaterega druga obljuba. Leto in pol po poplavah namreč gradijo le nekaj objektov, mnenja občin ne upoštevajo. Odzivnost vlade je katastrofalna, ljudje pa razočarani.
Zeleni ludizem stane
Razočaranje pa je občutiti tudi zaradi zelenega prehoda in razmer v energetiki. Visoki stroški energije ljudi bremenijo.
“Ne morejo pa sedaj ta zelena politika ustvarjati milijonarjev. Med prvimi najbogatejšimi Slovenci je denimo gospod Bandelj, ki se ukvarja s CO2 kuponi. Se pravi, tukaj nekaj ne štima,” pa je komentiral poslanec državnega zbora Franc Rosec, ki opozarja, da so kazalniki gospodarske klime slabi. Kot prvi korak na poti izboljšanja vidi ustvarjanje za gospodarstvo spodbudnega okolja s pripadajočo infrastrukturo.
Kako pa prestrukturirati Šaleško dolino? Rosec odgovarja: “Srčno upam, da se bo dokazalo, da je bila razdvojitev TEŠ in premogovnika iz skupine (HSE op. a.) zelo velika napaka. Mislim, da se bo pokazalo, da je dejanska cena elektrike, po kateri je plačeval holding TEŠ-u, podcenjena. Da so vse stroške, ki so jih ti fantje naredili, tudi s kakšno napačno prodajo, prevalili na TEŠ in na premogovnik.”
Varnost se bo izboljšala, ko bo odšla vlada Roberta Goloba
Na okrogli mizi pa so spregovorili tudi o poslabšanju varnostnih razmer. “Kriminal v Sloveniji gre gor, ilegalne migracije se večajo, droge, ne samo v Ljubljani, ampak tudi drugje, vse številke grejo gor. Tiste policiste, ki so varovali proteste, da ne bi prišlo do česa hudega, so sedaj celo obsodili,” je povedal poslanec DZ Žan Mahnič. Kot prvo spremembo, ki bi jo morali videti, da bi izboljšali varnost, je, kot pove, “zamenjava vlade”.
S. K.