V zadnjem času se Evropejci, zlasti ženske, počutijo vse manj varno v svojih mestih. Vse pogostejši napadi, pogosto povezani z migranti, povečujejo občutek negotovosti in strahu med prebivalci. Poročali smo že o tem, da so napadi in umori migrantov vse bližje slovenski meji. V manj kot enem mesecu se je zgodilo več napadov, v katerih so umrli domačini.
V Beljaku, le nekaj kilometrov od slovenske meje, je pred kratkim Sirec z nožem napadel več ljudi. V Franciji je pred dvema dnevoma Alžirec z nožem povzročil smrtni napad, v Münchnu pa je Afganistanec z avtomobilom zapeljal v množico. Vse več je primerov nasilja, ki pretresajo evropske države, medtem ko se lokalno prebivalstvo sooča z vedno večjim občutkom strahu in nemoči.
Strah v Milanu: “Vsak dan se bojim iti ven sama”
V Italiji se predvsem ženske počutijo vse manj varno na ulicah svojih mest. Ena od prebivalk Milana je svojo izkušnjo opisala takole: “Kot ženska je osupljivo živeti v tako nevarni družbi. Vidim samo obraze, ki me strašijo, vidim samo nevarne ljudi, vidim ljudi, ki bi lahko bili potencialni roparji, posiljevalci, ki strmijo vame. Poznam tisti nadležen pogled. Zato moram spustiti pogled, močno držati torbo, skriti telefon v žep. Ne morem si niti privoščiti, da bi psa peljala ven. Čudoviti Milano. Ampak za ceno, ki jo ima? Čudovit in varen? Ne, nikoli. To ni normalno – ne bi se smela bati. Kot ženska se bojim.”
This is Milan, Italy…pic.twitter.com/0T8lLjXtT7 https://t.co/VnYox72Qrz
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) February 24, 2025
Migranti se ne socializirajo: Primer Finske
Da se nekateri migranti težko vključijo v evropsko družbo in njene vrednote, priča tudi primer Finske. Tamkajšnja vlada je bila prisiljena organizirati posebne tečaje za nove migrante, da bi jih naučili osnovnih družbenih norm, vključno s tem, da je posilstvo kaznivo dejanje.
Finska namreč organizira tečaje za migrante, v katerih jim razlagajo, da so ženske enakopravne in da je soglasje pri spolnih odnosih nujno. Učiteljica Johanna je stvari pojasnila jasno: “Ne morete kupiti žene. Če ženska pleše ali nosi kratko krilo, to ne pomeni, da želi seks.” Nekateri moški so na to reagirali z nejevero, drugi so se ob razpravah o pravicah žensk in homoseksualnosti nerodno nasmejali. Tečaje, ki jih podpira policija in notranje ministrstvo, so uvedli po seriji spolnih napadov s strani prosilcev za azil. Helsinški namestnik načelnika policije je opozoril na “nov pojav” skupinskega nadlegovanja s strani migrantov. Kljub temu da so se tečaji začeli že leta 2016, se je število spolnih napadov s strani migrantov povečalo.
Evropa na preizkušnji
Z vedno pogostejšimi napadi in incidenti se postavlja vprašanje, kako učinkovito reševati problematiko varnosti in integracije. Prebivalci mest od oblasti zahtevajo večje varnostne ukrepe, vendar se zdi, da rešitve zaenkrat ni na vidiku. Strah med ženskami in drugimi ranljivimi skupinami pa se iz dneva v dan povečuje.
Sara Kovač