“Gre za sodni proces, popolnoma enak sodnemu procesu Patria. Odločili so se, da bodo pred volitvami spet diskreditirali Janeza Janšo,” je v tokratni oddaji Kdo vam laže pojasnil voditelj Boris Tomašič. Poudaril je, da gre za orkestrirano zadevo in da je zato še toliko bolj pomembno, da se ljudje udeležijo shoda pred Okrožnim sodiščem v Celju, “da Janezu Janši damo vedeti, da ni sam v tej bitki,” je dodal.
“To, kar se dogaja, je šlo čez vse meje,” je poudaril voditelj Boris Tomašič. Komentiral je sodno preganjanje Janeza Janše v zadevi Trenta, da pa je vse skupaj montiran proces, zaključuje po preteklih dogajanjih, ki bodo po njegovih besedah “kristalizirala, za kaj gre”.
Uvodoma predvaja vsem znan posnetek, na katerem je slišati vzklikanje “ubi Janšu”. Avtor teh krikov, ob katerih je na posnetku slišati smeh, je Ludvik Tomšič. “Janšo je treba samo ubit, pa nič drugega. Dela zgago 30 let, porkamadona,” je Tomšič pred časom zavpil v kamere, kasneje pa tudi priznal, da svojega poziva zoper Janšo nikakor ne obžaluje. “Kaj se je zgodilo? Nič,” je dejal voditelj oddaje in res je, očitnih pozivov k smrti na tožilstvu niso razumeli kot spodbujanje sovraštva, nasilja in nestrpnosti in ga po 297. členu Kazenskega zakonika niso obravnavali. “Je ta človek kaznovan? Ne. Baje, da ni v redu v glavi, izpustili so ga na prostost,” je dejal Tomašič, ki ob tem dodaja, “proti Janši pa letos, kot sem že povedal – 65 tisoč evrov kazni”.

To je po mnenju voditelja tudi razlog, da za domnevna kazniva dejanja ni bil nikoli obsojen, medtem, ko je bil Janša leta 2014 zaprt za nekaj, kar po zakonu sploh ni kaznivo dejanje. To je za nas tukaj potrdil tudi nekdanji notranji minister dr. Vinko Gorenak.
Da je kaj takega sploh mogoče doseči, je po mnenju voditelja potrebna podpora medijev, pri čemer spomni na čas pred državnozborskimi volitvami leta 2022 in govor režimskega voditelja Marcela Štefančiča, ki je takrat na javni tribuni dejal: “Zakaj se ne usedemo in ko pride notri in pove, Goloba ne boste imeli – mi rečemo – imeli ga bomo, seveda ga bomo imeli. Nam je bilo rečeno, da ga ne smemo imeti, pa smo ga imeli, zakaj ostali to ne naredite?”
“In so ga imeli! In je prišel Golob in je “depolitiziral” RTV, čakajte, novinarji, aktivisti na RTV so zahtevali Goloba, so imeli Goloba, Golob je zmagal in kaj se zgodi? Čiščenje, kot v dobrih starih, nacističnih časih, ko so “čistili”, je pojasnil Tomašič, ki dodaja, da se je enako dogajalo v komunističnih časih. Kar ponazarja njegove besede, je zloglasni posnetek predsednika vlade, ki je na RTV razburil celotno javnost, ko je priznal, da so se na RTV-ju “zavezali, da ga bodo očistili janšizma” in da na RTV-ju zelo dobro vedo, kaj to pomeni.

Voditelj meni, da so si prizadevali k “brezkompromisni kraji” in da je bil to njihov cilj, pri tem pa so bili v veliko pomoč osrednji mediji in državna televizija.
V nadaljevanju je Tomašič spomnil na še nekatere pretekle izjave in dogodke, ki so le del sestavljanke. Gre za indikatorje, po katerih bi številni zaključili, da je sodno preganjanje Janeza Janše načrtno in sistemsko. Da je potrebno temu reči, kot je dejal Tomašič, “dovolj” enkrat za vselej.
Vljudno vabljeni k ogledu!
