[Video] Trenutek, ko je razneslo ruske strateške bombnike – je Ukrajincem uspel napad na letala globoko v ruskem zaledju?

Datum:

Mednarodni mediji poročajo o eksplozijah na vsaj dveh ruskih letališčih, umeščenih globoko v bojno zaledje. Napadena naj bi bila letalska baza Engels in Djagilevo, kjer so bili nameščeni strateški bombniki Tu-95, s katerimi naj bi ruske oblasti nameravale izvesti največji zračni napad doslej. Do eksplozij je prišlo, potem ko je Rusija izvedla masovno kampanjo zračnih napadov na ukrajinsko energetsko in drugo civilno arhitekturo.

Ob tem so se na spletu pojavili številni posnetki, ki prikazujejo trenutek napada na eno in drugo bazo. Po prvih podatkih naj bi šlo za napad z brezpilotnimi letalniki (droni), ki naj bi jim uspelo poškodovati vsaj dva bombnika Tu-95. Po nekaterih ukrajinskih virih pa osem.

Eksplozije naj bi bile po poročanju okoliških prebivalcev izredno močne. Tem naj bi sledil močan udarni val, ki je v okolici letališča sprožal alarme na avtomobilih. Ruske oblasti napadov niso ne potrdile, ne zanikale. Guverner regije Saratov Roman Busargin, kje je letališče Engels-2, je za ruske medije podal pisno izjavo: “Rad bi poudaril, da se v glavnem delu mesta ni zgodilo nič nenavadnega, zato ni razloga za skrb. Civilna infrastruktura ni bila poškodovana. Informacije o poškodbah vojaške infrastrukture preiskujejo varnostne agencije.” 

Po poročanju medijev so strateški bombniki Tu-95 med zračnimi napadi na Ukrajino vzletali prav z letališča Engels-2.

Se pripravlja najhujši letalski napad doslej?
V mednarodni javnosti krožijo informacije, da je bil namen napada na letalska oporišča poškodovati nekaj ruskih strateških bombnikov, s katerimi naj bi Rusi pripravljali največji zračni napad doslej. Morda bo mogoče uspešnosti napada kaj hitro presoditi, saj so se pojavile informacije, da so bombniki preživeli napad že v zraku, sirene, ki oznanjajo zračni napad, pa naj bi se že oglašale skoraj nad celotno Ukrajino. Na Twitterju Visegrad24 vidimo satelitsko sliko petih bombnikov. Iz leve proti desni lahko vidimo dva bombnika tipa Tu-160, nato  tri bombnike tipa Tu-95.

Gal Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Migracije nemške davkoplačevalce stanejo več deset milijard evrov

Novi podatki nemškega zveznega finančnega ministrstva kažejo, da bodo...

Čestitke Janezu Janši dežujejo od vsepovsod

Po izvolitvi Janeza Janše za novega predsednika vlade je...

Trump nenadoma prekinil načrte za konec tedna: v ozadju iranski načrt na atentat Trumpove hčere?

Ameriški predsednik Donald Trump je nepričakovano prekinil svoje načrte...