Ameriško podjetje Colossal Biosciences je ustvarilo prve potomce izumrlega strašnega volka (canis dirus). Celotna operacija je bila izvedena v tajnosti in vsi, ki so bili vanjo vključeni, so morali podpisati pogodbo o zaupnosti podatkov. Svet ob tem navdušeno, a tudi z zaskrbljenostjo, spremlja novo poglavje oživljanja izumrlih vrst.
Svet je obkrožila presenetljiva novica, da so se v laboratoriju po več kot 12.000 letih skotili prvi strašni volkovi. Gre za Romula in Rema, enojajčna dvojčka, ki ju je ustvarilo ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences, specializirano za oživljanje izumrlih živali. Ob tem so mediji objavili tudi videoposnetek enega od mladičev, ki je prvič zavijal – z zvokom, ki ga narava ni slišala že tisočletja.
Ključ do uspeha so bili ostanki DNK iz prazgodovine. Znanstveniki so uporabili vzorec iz zoba starega 13.000 let, ki so ga našli v Ohiu, ter skoraj popolno lobanjo iz Idaha, staro več kot 70.000 let. Te dragocene ostanke DNK so nato primerjali z genetskim zapisom sivih volkov – njihovih najbližjih še živečih sorodnikov. Volk in strašni volk si delita kar 99,5 odstotka DNK.
Čeprav je ustvarjanje celic in zarodkov iz tako starih vzorcev izjemno zahtevno, so bili znanstveniki prepričani, da imajo pri volkovih največ možnosti za uspeh – prav zaradi bogatega znanstvenega poznavanja genetike psov in volkov.
SOUND ON. You’re hearing the first howl of a dire wolf in over 10,000 years. Meet Romulus and Remus—the world’s first de-extinct animals, born on October 1, 2024.
The dire wolf has been extinct for over 10,000 years. These two wolves were brought back from extinction using… pic.twitter.com/wY4rdOVFRH
— Colossal Biosciences® (@colossal) April 7, 2025
Zakaj prav strašni volk?
Strašni volk (Canis dirus) je bil eden najbolj legendarnih plenilcev severnoameriške ledene dobe. Bil je večji, močnejši in bolj robusten od današnjega sivega volka. Izumrl je pred približno 12.000 leti, predvsem zaradi izginotja svojega glavnega plena – konjev, bizonov in drugih velikih rastlinojedcev.

Za oživitev te vrste se je odločil podjetnik Ben Lamm, ustanovitelj podjetja Colossal Biosciences, ki sicer sodeluje tudi v odmevnem projektu oživljanja volnatega mamuta. Lamm vidi takšne projekte kot tehnološki izziv prihodnosti – združevanje znanosti, ohranjanja narave in inovacij.
View this post on Instagram
Novi poskusi oživljanja izumrlih živali
Oživitev strašnega volka ni osamljen projekt. V podjetju Colossal Biosciences načrtujejo vrnitev še nekaterih drugih izumrlih vrst – ptice dodo, tasmanskega tigra (tilacina) in celo volnatega mamuta.
Pri tem pa znanstveniki opozarjajo, da takšni projekti odpirajo številna etična vprašanja. Kam bodo naseljene oživljene živali? Kako se bodo vključile v današnje ekosisteme? In predvsem — ali se lahko igranje z DNK konča tudi s posledicami, ki jih danes še ne moremo predvideti?
A. G.