Kdo je v resnici Angela Merkel?

Datum:

Težko je najti politika, čigar ugled je tako hitro in tako globoko padel kot ugled Angele Merkel. Po tem, ko je konec leta 2021 zapustila funkcijo nemške kanclerke po 16 letih vladanja, je njen ugled nenadoma padel. Najbolj znana evropska političarka, ki je pred nekaj meseci dopolnila 70 let, je priča razpadu svojih nekoč hvaljenih dosežkov, je v svojem blogu TOP SECRET UMBRA zapisal avtor John Schindler.

Enostavno je pozabiti, kako velika zvezda je bila “Angie” še pred nekaj leti, in to daleč izven meja Nemčije. Kot voditeljica ne le Nemčije, temveč v mnogih pogledih tudi Evropske unije, je bila Angela Merkel edinstvena “zvezda” med zahodnimi politikami. Kot prva ženska kanclerka Nemčije je bila najmočnejša ženska v evropski politiki.

Američani, ki niso podpirali Donalda Trumpa v njegovem prvem mandatu v Beli hiši, so pripomogli k temu, da so Merklovo imenovali za “voditeljico svobodnega sveta”. Delili so ji dvomljive pohvale, ki pa danes izgledajo absurdno. Na vsakem področju se njen politični opus vse bolj izkazuje kot negativen. Njeno vladavino sredinsko-desne Krščanskodemokratske unije (CDU), katere predsednica je postala leta 2000, spremlja boleč upad Nemčije. Prav dediščina Merklove je ekonomsko upadanje države, politični nemiri in strateška nepomembnost.

Tudi okoljski ukrepi, ki jih je uvedla Merklova, so še pospešili upad nemške industrijske moči, nekoč motorja Evrope. Nekoč znameniti nemški “gospodarski čudež”, ki ga je ustvarila CDU v desetletjih po drugi svetovni vojni, je sedaj v krizi. Merklova je zanemarila tudi nemško vojsko, hkrati pa je podlegla vplivu ruskega predsednika Vladimirja Putina, zaradi česar je nemška vojska (Bundeswehr) zanemarjena, meni John Schindler.

Največja napaka Merklove pa je bilo nepremišljeno odpiranje nemških meja milijonom migrantov, predvsem iz Azije in Afrike, med migracijsko krizo EU leta 2015. Ponosno je izjavila: “To imamo pod nadzorom” (“Wir schaffen das”), vendar je odprtje meja migrantom, predvsem muslimanom, prineslo val kriminala in terorizma in ustvarilo sistem, ki močno obremenjuje nemško socialo.

Ni presenetljivo, da nemško politiko zdaj preplavlja stranka Alternativa za Nemčijo (AfD), ki je nastala leta 2013 ravno kot protest temu in proti njenim evroobmočnim monetarnim politikam.

Niti knjiga spominov ne pomaga
Kljub temu je Merklova izdala svojo avtobiografijo konec lanskega leta, ki je bila pompozno naslovljena “Svoboda”. Tudi prijazni recenzenti so priznali, da se je zdelo, da je Merklova odmaknjena od trenutnih političnih razmer in da ni obžalovala svojih prejšnjih odločitev. Sebastian Kurz je dejal, da “brez migracijskih politik od leta 2015 AfD ne bi bila nikoli tako močna”.

Spregledati pa ne gre tudi raziskave Johna Schindlerja, ki se je poglobil v preteklost Angele Merkel. Schindler ugotavlja, da obstaja precej vprašanj o njeni preteklosti, ki še vedno ostajajo nerazjasnjena. Po njegovem mnenju je treba resno razmisliti o povezavah Merklove z vzhodnonemškim režimom. Kot navaja Schindler, je bila njena družina preseljena v Vzhodno Nemčijo, njen oče pa je bil naklonjen komunističnemu režimu, kar je za mnoge v Vzhodni Nemčiji nenavadno. Schindler izpostavi tudi, da je obstajala povezava med njenim hitrim političnim vzpenjanjem in tem, da sta bila ključna politika v njenem vzponu dejansko povezana s Stasi, zlasti z njeno vlogo v nemški politiki.

John Schindler celo podaja teorijo, da je bila Merklova znana pod kodnim imenom “IM Erika”, kar bi pomenilo, da bi lahko bila vključena v dejavnosti Stasi. Čeprav ni konkretnih dokazov za to trditev, pa Schindler opozarja na številne okoliščine, ki bi lahko nakazovale na njeno vpletenost.

Schindler zaključuje, da so vprašanja o preteklosti Angele Merkel še vedno odprta. Zdi se, da je njeno politično delovanje postalo “mit”, v katerem je bila prikazana kot rešiteljica Evrope, vendar pa se vse bolj kaže, da so številni vidiki njenega političnega življenja in preteklosti skriti v skrivnostih, ki še čakajo na razkritje.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Kakšni dogovori so v ozadju gradbenega sektorja in kdo vleče niti?

Glavni izvajalec del na drugem tiru med Divačo in...

Zdravniki: Žalitve kažejo na podlost Golobovega značaja in nedržavniško držo

Premier Golob, je do zdravnikov že večkrat izkazal popoln...

Trgovinske vojne so proizvajalke recesij

Trumpova druga administracija je tako v levih kot desnih...

Zašli so v čas medsebojnih sporov

Te dni močno odmeva izjava predsednika ZDA Donalda Trumpa,...