Sporni razpisi agencije Spirit tresejo koalicijo in SD

Datum:

Milijonske subvencije agencije Spirit so povzročile napetosti tako v stranki SD kot v koaliciji. Eden od zmagovalcev razpisa agencije Spirit Tadej Von Horvath je nekdanji član podmladka SD in mladostni prijatelj Matevža Frangeža, državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvo, ki ga vodi Matjaž Han (SD). Med izbranimi je tudi podjetje v lasti nečakinje propadlega podjetnika Sandija Češka.

Po novem letu je v Sloveniji završalo, ko je javnost izvedela za domnevne nepravilnosti pri javnem razpisu Javne agencije Spirit Slovenija za spodbujanje investicij v gospodarsko prestrukturiranje zasavske in savinjsko-šaleške premogovniške regije. Med izbranimi podjetji sta bili tudi VonPharma SI in Vital QI, obe v lasti Tadeja Von Horvatha, ki sta skupaj prejeli skoraj 20 milijonov evrov. Po poročanju medijev sta imeli podjetji v letu 2023 skupaj le pet zaposlenih, kar je vzbudilo dvome o njuni usposobljenosti za izvedbo tako obsežnih projektov.

Preberite še: So milijonske subvencije povzročile nove napetosti v koaliciji?

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je po javnem razkritju informacij odredil notranjo revizijo razpisa. Spirit je nato preklical sklepa o izbiri za omenjeni podjetji zaradi neizpolnjevanja pogojev in podal kazensko ovadbo. Direktor Rok Capl je ponudil odstop in minister Han ga je sprejel.

Gospodarski minister Matjaž Han (Foto: posnetek zaslona 24ur Zvečer)

Glede povezav s stranko SD je Han potrdil, da je bil Tadej Von Horvath v preteklosti član Mladega foruma, podmladka SD, vendar ga osebno ne pozna. Po njegovem na razpisu ni nihče imel privilegija zaradi strankarske pripadnosti, ampak so vse prijavitelje obravnavali enako.

Denar za Sandija Češka iz SD

V javnosti se manj govori o podjetju Bona J, ki je prav tako med prejemniki subvencij in je v lasti nečakinje Sandija Češka, lastnika propadlega Studia Moderna in pred volitvami, v času, ko je bila predsednica SD Tanja Fajon, celo kandidata za gospodarskega ministra iz vrst SD oziroma predsednika strankinega gospodarskega odbora. Studio Moderna, ki ga je Češko poslal v stečaj, je za seboj pustil 462 upnikov, ki upajo in čakajo na poplačilo iz stečajne mase. Češko zdaj posluje prek podjetja Dormeo Home, za časnik Finance pa je dejal, da bo podjetje Bona J v lasti nečakinje v okviru subvencioniranega projekta med drugim od podjetja v njegovi lasti odkupilo tehnologijo za izdelavo vzmetnic. Ni pa razkril, od katerega podjetja naj bi to tehnologijo odkupilo in za koliko. Spirit je podjetju Bona J odobril 1,3 milijona evrov subvencije.

Vidni član SD Sandi Češko (Foto: STA)

Delili 83,1 milijona evrov

Javna agencija Spirit je maja lani objavila razpis za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški premogovni regiji. Prejeli so 71 vlog, na podlagi tega je nato ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj agenciji odobrilo dodatna sredstva, skupna višina razpisanih nepovratnih evropskih kohezijskih sredstev se je dvignila z 68,7 milijona evrov na 83,1 milijona evrov. Nato pa se je zapletlo. Obe ministrstvi vodita človeka iz vrst stranke SD (Aleksander Jevšek in Matjaž Han), začeli so se tako znotrajstrankarski obračuni kot obračuni znotraj koalicije. V nekaterih primerih upravičeno.

Minister za kohezijo Aleksander Jevšek (Foto: Bobo)

Agencija Spirit je rezultate razpisa objavila v začetku januarja. Odobrili so 24 vlog, od tega so Zasavju odobrili devet vlog s skupnim sofinanciranjem v višini 30,46 milijona evrov, v savinjsko-šaleški regiji pa 15 s skupnim sofinanciranjem v višini 52,5 milijona evrov.

Završalo pa je, ko so Finance izpostavile, da sta v okviru savinjsko-šaleške regije dve podjetji, domnevno farmacevtski, prejeli 19,7 milijona evrov. Gre za podjetji VonPharma in Vital QI. Prvo je prejelo 10 milijonov evrov, drugo pa 9,7 milijona evrov.

Podjetje VonPharma

Na spletni strani podjetja VonPharma, katerega lastnik in direktor je Tadej Von Horvath, je navedeno, da tržijo premijska farmacevtska prehranska dopolnila. Glede na javne baze podatkov je imelo podjetje leta 2023 v povprečju 3,91 zaposlenega in 1,3 milijona evrov celotnih prihodkov. Podjetje VonPharma je leta 2022 z velenjsko občino podpisalo pogodbo o nakupu zemljišča za nov objekt in vzpostavitev tehnološke linije za proizvodnjo farmacevtskih izdelkov. Objekt VonPharme v Velenju je pod streho.

Podjetje VonPharma je registrirano kot farmacevtsko podjetje s sedežem v Žalcu. Lastnik in direktor je Tadej Von Horvath, datum vpisa v register je 30. julij 2019. V letih od 2019 do 2023 so imeli od 914 tisoč (v 2019) do 1,33 milijona evrov prihodkov (v letu 2023). Podjetje je poslovalo z dobičkom, leta 2023 v višini 80 tisoč evrov, imeli pa so manj kot 4 zaposlene. Podatki Erarja kažejo, da so doslej od proračunskih porabnikov prejeli 1,8 milijona evrov.

Podjetje Vital QI

Podjetje Vital QI je leta 2022 ustanovil Tadej Von Horvath, in sicer pod imenom Magna QI. Prvotna dejavnost podjetja je bilo hotelirstvo in turizem. Aprila lani, mesec dni pred objavo Spiritovega javnega razpisa, se je lastništvo podjetja zamenjalo. Lastnik je postal športnik Miha Tetičkovič (domnevno sorodnik Von Horvatha), podjetje pa se je preimenovalo v Vital QI, farmacevtsko podjetje.

V letu 2023 je imelo podjetje vsega 24.120 evrov prihodkov od prodaje (leto prej 1.520 evrov) in 532 evrov bilančnega dobička. V podjetju je bil zaposlen en človek. Tudi tega podjetja Erar ne zaznava.

Podjetje Bona J

Podjetje je bilo ustanovljeno leta 2002, sedež ima v kraju Selo pri Zagorju. V Ajpesu je naveden kontaktni elektronski naslov na ime Nataša Češko. V letu 2023 so imeli 235 tisoč evrov prihodkov, povprečno 2,33 zaposlenega (na podlagi delovnih ur) in dobrih tisoč evrov dobička. Kot dejanska lastnika podjetja sta vpisana Bojan Hlebec (direktor podjetja) in Nataša Češko.

Han in revizija razpisa

Po javnih objavah je minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han odredil notranjo revizijo javnega razpisa. Izsledke revizije želi dobiti do marca, javna sredstva v teh postopkih pa naj bi bila zavarovana. Javna agencija Spirit Slovenija je upravičencem za zdaj vročila le sklep o izbiri, čemur običajno sledi sklenitev pogodbe. Kot je razumeti, pogodbe še niso podpisane. Do izplačila sredstev pride šele takrat, ko upravičenci investicijo oziroma njen del izvedejo.

Vida Kocjan

Sorodno

Zadnji prispevki

Vlada bi zdaj “urejala” oddajanja stanovanj

Po neusklajenem in kaotičnem vrhu koalicije je vlada napovedala...

Nemški poslanec: Zločini levice so včasih tudi dobri

Vodja nemške Levice Jan van Aken je povedal to,...

Ameriška vlada odobrila izplačilo posojila za jedrsko elektrarno Palisades

Sekretar ameriškega ministrstva za energijo (DOE) Chris Wright je...

Bo kdo izmed levičarjev zavrnil dodatek k pokojnini, ker je med upravičenci tudi pater?

"Ali se bo kdo od levičarjev odpovedal izrednemu dodatku...