Na razpisani seji odbora za zdravstvo, ki bo potekala 11. marca, bodo med drugim razpravljali tudi o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-N). Na sejo so vabljeni t. i. predstavniki “civilne družbe”, medtem ko je ključne deležnike iz zdravstva vlada izključila.
“Resno?! #Svoboda na obravnavo novega zakona o zdrav. dejavnosti, ki bo uničilo naš že tako shiran zdravstveni sistem, ni povabila ključnih deležnikov?” je na X zapisal poslanec SDS Andrej Hoivik.
Vlada je nedavno postregla s predlogom novega zakona o zdravstveni dejavnosti, ki sproža številne polemike in kritike v strokovni in širši javnosti. Mnogi strokovnjaki iz zdravstvene dejavnosti so opozarjali in še naprej opozarjajo na morebiten negativen učinek zakona: “Novela zakona kritično posega v delo zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev, jim onemogoča ponujanje storitev na prostem trgu, hkrati pa celo POSLABŠUJE dostopnost do storitev za paciente,” so na X zapisali Mladi zdravniki Slovenije. A zdi se, da se vlada na mnenje strokovnjakov ne ozira. Nasprotno – iz razprave o zakonu jih je celo izključila.
“Če je na razpravi o tako pomembnem zakonu prostor za Jaša Jenulla in Dušana Kebra, bi lahko povabili tudi vse relevantne deležnike, kot so Slovensko zdravniško društvo, Fides, dr. Igor Muževič in Združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, Zastopnike pacientovih pravic …,” so še dodali.
Zgrožen nad vladno ignoranco je tudi družinski zdravnik dr. Matija Ambrož, ki se je prav tako odzval na X: “Na odboru za zdravstvo med 15 ključnimi deležniki ni predstavnika @SindikatFides ali @MladiZdravniki. Smo za las izpadli na 17. in 18. mestu! Na 16. je bila odspredaj še Nika z I8M, ki sta jo za las izrinila zimzeleni Keber in nadebudni Jaša. Zdravstvo je v dobrih rokah!”
Na odboru za zdravstvo med 15 ključnimi deležniki ni predstavnika @SindikatFides ali @MladiZdravniki.
Smo za las izpadli na 17 in 18 mestu!
Na 16 je bila odspredaj še Nika z I8M, ki sta jo za las izrinila zimzeleni Keber in nadebudni Jaša.
Zdravstvo je v dobrih rokah! pic.twitter.com/05QOqpQCXP
— Matija Ambrož (@drmaco_) March 1, 2025
Spomnimo, da zakon uvaja zdravstvene regije, definira pogoje za podelitev koncesij in med drugim nalaga, da morajo dežurno službo opravljati vsi zaposleni v javnem zdravstvenem sistemu (vključno s koncesionarji). V zvezi s spodbudami, ki se vežejo na dodatno delo v javnih zavodih kar mrgoli omejitev in pogojev, zaradi česar obstaja dvom, da se to v praksi ne bo izvajalo. Zakon bi zdravnike in paciente odgnal, saj po mnenju Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov uvaja prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Na kaj so še opozorili strokovnjaki, si lahko preberete – tukaj.
A. H.