Skrajno leva vlada stiska podjetja z visoko dodano vrednostjo

Datum:

Vlada se je sestala na svoji redni seji, ki jo je tokrat izjemoma vodil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Premier Robert Golob je po rutinski operaciji kile namreč še vedno v bolniškem staležu. Tokrat se je vlada ukvarjala s tem, kako prisiliti globalne megakorporacije k uporabi slovenskega jezika. Čeprav nas čez dober mesec čaka prehod na obvezno plačevanje novega zdravstvenega davka, pa še vedno ni jasno, katera institucija bo pobirala denar.

“Z novim zakonom širimo varovanje slovenščine tudi v digitalno okolje, v operacijske sisteme računalnikov, pametnih telefonov, avtomobilov in drugih naprav, ki preko besedilnih in govornih vmesnikov komunicirajo z uporabniki,” je po seji vlade izjavila ministrica za kulturo Asta Vrečko in glede podjetja Apple zatrdila, da še do danes niso poslovenili svojih operacijskih sistemov in storitev. 

Tehnološki giganti so tako tisti, ki so se znašli na udaru, saj bodo prisiljeni za slovenski trg izdelovati prilagojeno programsko opremo. Pri tem pa je seveda potrebno tudi omeniti, da so s tem uspeli tudi dodatno podražiti mobilne telefone. Čeprav velik problem predstavljajo podjetja za pretakanje filmov, kot je denimo Netflix, kjer slovenskih podnapisov sploh ni moč izbrati, pa se tukaj ne bo ukrepalo, čeprav bi se lahko. V znak izgovora je bilo izpostavljeno, da Netflix ureja evropska direktiva o avdiovizualnih medijskih storitvah.

Ministrica za kulturo Asta Vrečko (Foto: STA)

Odsotnost Roberta Goloba je vseeno pomenila zamik vladnega zakona o obnovi. Slednji naj bi bil v državni zbor poslan v roku 24 ur, saj je potrebno še odpraviti določene zaplete. “Da se jih ne bi morebiti zlorabljalo za kakšne druge namene, predvsem v škodo recimo okolju,” je po seji vlade v zvezi s tem pripomnil finančni minister Klemen Boštjančič. Da gre za izgovor, je prepričan marsikdo, saj je vlada z dovoljenjem za nadaljevanje gradnje kanalizacije CO čez ljubljanski vodonosnik dokazala, koliko ji je v resnici do okolja. Sicer je tudi minister za finance dal vedeti, da bi brez težav delali brez Goloba. “Mislim, da dejstvo, da danes predsednika ni bilo, ne igra nobene vloge pri časovnici sprejemanja tega zakona,” je namreč izpostavil. 

Sploh še ne vedo, kdo bo pobiral nov zdravstveni davek
Popolavna obnova bo nedvomno velika mantra prihodnjih mesecev. Sta pa po ministrovih besedah le dve možnosti. Prva, da privijejo davke. Druga pa, da se zniža javna poraba. Že danes torej vemo, da nas čakajo novi davki, kajti leve vlade ne znižujejo javne porabe. “Seveda se mi ob tem zavedamo, da so enkratni izdatki kratkoročni in da bo potrebno ob njihovem odpravljanju zagotoviti večji fiskalni napor oziroma primerno omejeno rast izdatkov,” je med drugim izjavil minister. 

Popolavni zakon torej po treh mesecih še ni pripravljen, Zakon o intervencijah se izvaja po polžje. Čez en mesec pa nas čaka še prehod na obvezno plačevanje novega zdravstvenega davka. Verjeli ali ne, na 1. januar 2024 ta vlada sploh ni pripravljena. Še danes ne vedo, katera institucija bo pobirala denar. Minister za finance je namreč priznal, da je stvar malenkost še odprta.

Foto: Nova24TV

Nič novega, z Golobom ali brez njega, novi davki po letu dni nejasnosti pri preoblikovanju dopolnilnega zavarovanja, za ljudstvo pa fluskule, kako bo Slovenija prisilila Appple, da za dvomilijonski trg za isto ceno podraži svoje proizvodne postopke, medtem pa slovenščina pospešeno izginja iz vrtcev, šol in javnih institucij.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Primc: To so stranke smrti, zastrupitev, laži in uničevanja življenj

V prvi polovici marca je koalicija z Gibanjem Svoboda...

Atentat na premierja bi se lahko zgodil tudi v Sloveniji

To, kar se je zgodilo na Slovaškem, je stopnička...

V Peruju bodo trans identitete obravnavane kot duševne motnje

Perujska oblast je 10. maja objavila predsedniški odlok, ki...