Nemški vojni zgodovinar Sönke Neitzel opozarja, da bi poletje 2025 lahko bilo zadnje mirno v Evropi, saj v Putinovih govorih prepoznava rusko težnjo po hegemoniji na Stari celini in izrinjanju ameriškega vpliva.
Trdi, da bi ruski predsednik Vladimir Putin kmalu lahko izzval Zahod, pri čemer Donald Trump z destruktivnim odnosom do Nata in morebitnim škodljivim mirovnim dogovorom v Ukrajini Putinu daje proste roke za druge stvari. Neitzel izpostavlja napovedano jesensko vojaško vajo “Zapad” v Belorusiji, ki bi lahko, podobno kot leta 2021, pomenila prikrite priprave na napad, poroča Jutarnji list.
Putin ne bo čakal, da se Zahod okrepi
Poznavalec razmer zato poziva NATO, zlasti Nemčijo, naj pospešita krepitev obrambe, saj Putin po njegovem mnenju ne bo čakal, da se Zahod okrepi, in deluje po drugačni logiki, kjer mednarodno pravo nima teže. Nemški vojni zgodovinar Sönke Neitzel kritizira evropsko počasnost pri obrambnih reformah kljub obljubam ter nemškemu dodatnemu obrambnemu proračunu v višini 100 milijard evrov leta 2022.

Evropa je v obdobju med mirom in vojno
Nemška vojska naj bi po njegovem igrala vlogo kopenske sile v Natu, a potrebuje modernizacijo, ki jo ovira birokracija. Prihodnja nemška vlada pod vodstvom Friedricha Merza mora po Neitzlovem mnenju dati prednost obrambi, saj se Evropa nahaja v “vmesnem obdobju” med mirom in vojno.
Putinov morebitni napad na Estonijo bi terjal odločen odziv
Putinov morebitni napad, na primer na Estonijo, bi zahteval odločen odziv, saj le jasno odvračanje lahko prepreči spopad. Neitzel zavrača ocene, da je Putin “nor”, in poudarja, da ima premišljeno strategijo, ki ogroža zahodni red.
Domen Mezeg