“Včeraj sem Golobu odnesla podpise naše peticije. Zbrali smo jih kar 18.243. Pripravila sem mu tudi dopis, kjer sem obrazložila, v katerih točkah in zakaj je predlog zakona sporen. Oddaja peticije je zaključek enega poglavja, a zgodba s tem še zdaleč ni zaključena,” je naznanila Zala Klopčič.
Klopčičeva je v imenu 18.243 državljanov s peticijo naslovila premierja Roberta Goloba in izrazila nasprotovanje predlogu novega zakona o medijih, sprejetemu na vladi 31. decembra 2024. Podpisniki zahtevajo umik zakona, saj ga označujejo kot “netransparentnega, nejasnega in škodljivega”.
Spomnimo, da se je po tem, ko je vlada potrdila predlog zakona o medijih, ki ga je pripravilo kulturno ministrstvo pod vodstvom Aste Vrečko, Klopčičeva po pregledu vsebine odločila za zagon peticije “Proti vmešavanju politike v medije in socialna omrežja”.
Včeraj sem Golobu odnesla podpise naše peticije. Zbrali smo jih kar 18.243.
Pripravila sem mu tudi dopis, kjer sem obrazložila, v katerih točkah in zakaj je predlog zakona sporen.
Oddaja peticije je zaključek enega poglavja, a zgodba s tem še zdaleč ni zaključena.
Hvala vam🙏 pic.twitter.com/fGOKvYZBq9
— Zala Klopčič (@zalaklopcic) March 1, 2025
Ključna skrb je regulacija družbenih omrežij, kjer je po njihovem mnenju “nejasno opredeljena definicija vplivneža”, kar bi lahko privedlo do političnih zlorab pod krinko boja proti sovražnemu govoru. Prav tako opozarjajo, da zakon omogoča, da “neodvisni medijski inšpektor presoja, kaj je sovražni govor”, kar po njihovem mnenju odpira vrata manipulacijam.
Zala Klopčič je v dopisu Golobu napisala, da je tudi strokovnjak za medije dr. Dejan Verčič izpostavil, da zakon “favorizira določene medije in kaznuje druge prek delitve finančnih sredstev”, kar je v nasprotju z demokratičnimi načeli. Kritiki menijo, da zakon omogoča prevelike politične zlorabe in omejuje svobodo govora, kar bi lahko imelo dolgoročne posledice za neodvisnost medijev.
Pobudniki peticije pozivajo vlado k prenovi zakona, ki bi zagotovila “zaščito pred morebitnimi zlorabami ter odpravila številne pomanjkljivosti in nejasnosti”.
Sara Kovač