“Zasebna detektiva” Golob in Švarc Pipanova bi preiskovala sama sebe

Datum:

Saga z nakupom stavbe na Litijski postaja že prava farsa predvsem za glavna akterja, predsednika vlade Roberta Goloba in ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan. Funkcionarja, ki imata najbolj poudarjeno objektivno odgovornost, bi se rada zdaj magično spremenila v borca proti korupciji in namesto policije preiskovala nepravilnosti, čeprav je jasno, da sta prva, ki bi morala odstopiti.

Spomnimo, Dominika Švarc Pipan je predsedniku vlade ponudila odstop, a se ta še ni odločil, ali bo odstop sprejel. Skupaj sta se “strinjala, da bo na položaju, dokler ne razišče nepravilnosti, kar bi bilo lahko dva ali tri tedne”.

Tako bizarna zgodba se lahko zgodi le v Sloveniji. Tista, ki je pogodbo podpisala in nakup pred mediji več tednov branila kot gospodaren in neproblematičen, ter tisti, ki ga je “požegnal” v vladi kot prvi med odgovornimi za odločitve vlade – bi zdaj kot kakšna zasebna detektiva “preiskovala nepravilnosti”. To je tako, kot da bi v ZDA Bernie Madoff preiskoval, kaj je šlo narobe, da nihče več desetletij ni odkril njegove Ponzijeve prevare – z mandatom predsednika vlade in kongresa.

Zasebna detektiva iz vlade bi preiskovala sama sebe
Ministri in predsedniki vlade, krivi za to, da pogodba sploh obstaja, pač niso poklicani, da bi preiskovali nepravilnosti v zvezi z njo. Ne le, da v tem primeru nimajo pooblastil za kaj takega – obstaja močan konflikt interesov, da bi oba glavna akterja “preiskala” vse druge razen sebe. Pravosodna ministrica sicer že kaže takšno težnjo, saj je doslej “namočila” že vse uradnike in funkcionarje na svojem ministrstvu, ki so bili karkoli povezani s poslom, le sama je bila po lastnih besedah “zavedena”. Zasebna detektivka je tako pokazala močan dvom o objektivnosti svoje “preiskave”. V tujini bi bila že ideja, da politiki preiskujejo lastne nepravilnosti, tako absurdna, da najbrž ni politika – ne glede na to, kako populističen je – ki bi se spomnil česa podobnega.

Impotentni organi pregona
Sicer Slovenija uradno ni brezvladna južnoameriška diktatura ali arabska teokracija, kjer bi lahko le vodilni preiskovali sami sebe. Imamo policijo, tožilstvo, protikorupcijsko komisijo, sodišča, računsko sodišče …, cel kup institucij, ki so poklicane, da preiskujejo prav takšno korupcijo, kot se nakazuje pri nakupu stavbe na Litijski. Vsaj v teoriji – v praksi smo že velikokrat videli, da so vsi ti organi povsem impotentni glede preiskave nepravilnosti levih politikov.

Se želita Golob in Švarc Pipanova z oblastniške pozicije oprati krivde?
Kljub temu imamo vsaj na načelni ravni organe, ki korupcijo in kriminal preiskujejo. Njihove naloge so v zakonodaji jasno definirane. Nikjer ni dodatne določbe, da jim morajo pomagati politiki, kaj šele politiki, ki so sami vpleteni v domnevne nepravilnosti. Tudi če bi ministrstvo res preiskovalo samo sebe, ima za to neodvisne notranjerevizijske službe, katerih naloga je ravno ta, da avtonomno (brez pritiska funkcionarjev oziroma politike) raziščejo, kaj se je zgodilo.

Videti je torej, kot da se želita pravosodna ministrica in predsednik vlade spretno oprati vsake krivde, da bi prst s položaja oblasti kazala na vse druge razen nase, čeprav sta oba najbolj objektivno odgovorna za nastali položaj – morda poleg ministra za finance, ki je odobril sprostitev sredstev (to, da je bila kupnina plačana v dveh dneh od sprejema sklepa v vladi, je več kot nenavadno, saj MF včasih tedne, celo mesece preverja smelost alokacije sredstev).

Nekdanji generalni direktor policije dr. Anton Olaj. Foto:Borut Zivulović/Bobo

Olaj: izjave Pipanove razumem predvsem kot prizadevanja, da poskusi ohraniti svoje dobro ime

Za mnenje o neformalni funkcionarski “preiskavi” in pogojnem odstopu ministrice smo povprašali nekdanjega generalnega direktorja policije dr. Antona Olaja, ki je povedal:

Funkcija ministrice je politična, zato pravno gledano lahko ostane na položaju, dokler sama ne odstopi ali je razrešena v DZ na predlog predsednika vlade. Če bo gospa odstopila, ima pravico v DZ obrazložiti svoj odstop, kar se bo verjetno tudi zgodilo pred začetkom napovedane interpelacije in seveda mnogo prej, preden se bo zadeva z Litijsko raziskala. Izjave Pipanove v javnosti so politične in jih razumem predvsem kot prizadevanja, da poskusi ohraniti svoje dobro ime.

Nekakšna lastna preiskava gospe ne bo škodilo legitimni preiskavi policije, mogoče bo celo koristila, ker bo policija lažje prišla do dokumentacije in interne korespondence zlasti drugih udeležencev v dejanju, ki se izkazuje kot kriminalno. Pomembno za policijo je, da se drži zakona o kazenskem postopku in upošteva vse varnostne kavtele, ki jih zakon predpisuje za osumljence.

Verjamem, da policijsko preiskavo usmerja tožilstvo ustno. Kakšne usmeritve daje policiji, ne bomo izvedeli, ker po spremembi uredbe o sodelovanju med tožilstvom in policijo te niso več obvezno pisne. Za spremembo uredbe je kot ministrica kmalu po nastopu nove vlade skoraj gotovo glasovala tudi Pipanova. No, vsaj zasledil nisem, da bi bila proti.

Mitja Iršič

Sorodno

Zadnji prispevki

Pro-hamasovski protestniki napadli novinarja, policija pa je namesto hamasovcev aretirala njega

Pro-hamasovski protestniki so se zgrnili nad novinarja Amija Horowitza,...

Si je Irena Joveva nastavila ogledalo?

Letele so glave direktorjev, urednikov in novinarjev, a so...