ZDA grozi nekaj hujšega, kot je recesija

Datum:

Ustanovitelj hedge sklada Bridgewater Associates, milijarder Ray Dalio, je v nedeljo v intervjuju izrazil resne pomisleke glede stabilnosti svetovnega denarnega sistema. Po njegovih besedah bi lahko pretresi na področju obveznic imeli hujši učinek na denarni sistem kot finančna kriza leta 2008.

Opozoril je, da bi lahko trenutni gospodarski in finančni izzivi privedli do “hujšega od recesije”, če trgovinska vojna ne bo ustrezno obravnavana.

Dalio je v nastopu na NBC-jevi oddaji “Meet the Press with Kristen Welker” izpostavil, da tarifa politika predsednika Donalda Trumpa in naraščajoči dolg ZDA prispevata k oblikovanju novega enostranskega svetovnega reda. “Mislim, da smo trenutno na točki odločanja in zelo blizu recesije. Skrbi me kaj hujšega od recesije, če tega ne bomo obravnavali dobro,” je dejal Dalio. Izpostavil je, da so trenutni izzivi za gospodarski in svetovni red podobni tistim iz 30. let prejšnjega stoletja.

Ray Dalio (Foto: AFP)

Razpad monetarnega reda
Dalio je trdil, da je tisto, kar se trenutno dogaja, “veliko globlje” od običajnih recesij. Prihaja do “razpada monetarnega reda“, vključno z dolarjem, kot tudi do razpada domačega in svetovnega reda. “Takšni časi so zelo podobni tridesetim letom prejšnjega stoletja,” je dodal. Po Dalievem mnenju se zgodovina ponavlja, kar nakazuje na nevarnosti, ki jih lahko prinesejo tarife, naraščajoči dolg in moč, ki izziva obstoječe strukture. Te spremembe, pravi Dalio, so zelo izrazite in moteče.

Proračunski primanjkljaj in fiskalne politike
V nadaljevanju je Dalio opozoril, da je ameriška zvezna vlada na kritični točki s svojim proračunskim primanjkljajem, ki naj bi narasel na sedem odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), če reforme davčne in porabe politike ne bodo izvedene. “Če bi ga lahko zmanjšali na približno 3 % BDP in pravilno upravljali trgovinske primanjkljaje, bi to lahko zelo dobro obvladovali,” je dejal in spodbudil člane kongresa k sodelovanju v tej smeri.

Svetovni finančni trgi se še naprej odzivajo na učinek, ki ga ima razvijajoča se tarifna politika Trumpove administracije na svetovno trgovino (Foto: epa)

Dalio je predlagal, da bi oblikovalci politik mogli razviti strategije za stabilizacijo dolga in razviti dvostrankarsko vprašanje, kot se je to zgodilo v devetdesetih letih, ko je zvezna vlada nazadnje dosegla proračunski presežek.

Najslabši možni scenarij
Ob koncu intervjuja je Welker vprašala Dalia, kaj vidi kot najslabši možni scenarij za gospodarski sistem. “Če sem zelo natančen, je to zmanjšanje vrednosti denarja, notranji konflikti, ki izzivajo običajno demokracijo, ter mednarodni konflikti, ki bi lahko bili resnično moteči za svetovno gospodarstvo, in celo vojni konflikti,” je zaključil Dalio, ki meni, da je potrebno sprejeti učinkovite ukrepe, da preprečijo morebiten zlom svetovnega denarnega sistema, ki bi imel lahko posledice za vse.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

V Franciji 15-letni skrajni levičar zaklal sošolko

V šolskem napadu v zahodni Franciji je bila z...

Zakon, ki bo pohabil turistično ekonomijo, prestal prvo branje

Janez Janša je napovedal, da se bo zdravljenje začelo...

Bosanski mediji: Slovenija postala oaza dvomljivega kapitala Milorada Dodika in njegovih tajkunov

Poslanec Doma narodov Bosne in Hercegovine Zlatko Miletić je...

Bližajo se volitve: Na Otočcu so se srečali Kučan, Colarič in Budja

Tako kot so zvončki, trobentice in vijolice znak pomladi,...