Pravosodni odbor predstavniškega doma ZDA je zgrožen nad poskusom Evropske unije, ki želi cenzurirati in omejiti svobodo govora v EU. V pismu, ki so ga predstavniki odbora naslovili na evropskega komisarja Thierryja Bretona, so slednjega obsodili poskusa ustrahovanja Elona Muska z medijskim zakonom in zapisali, da se ne bo končalo pri tem. Evropske poskuse poseganja v svobodo govora bodo podrobneje raziskali, Bretonovo pismo pa razumejo kot veliko grožnjo svobodi govora.
V Evropi je svoboda govora v prostem padu. Nemčija, Francija, Združeno kraljestvo in druge države so omogočile svobodo govora, tako da so kot kaznivo dejanje opredelile govor, ki velja za hujskaškega ali ponižujočega do posameznikov ali skupin. Rezultat je nekoliko vplival na neonacistično gibanje v državah, kot je Nemčija, ki dosega rekordne številke. Evropa bi zdaj rada utišala tudi preostalo družbo, Združene države Amerike pa tega ne bodo trpele.
V četrtek je predsednik odbora Jim Jordan poslal pismo evropskemu komisarju Thierryju Bretonu, v katerem ga je obtožil, da poskuša “uporabiti zakon o svobodi govora proti Elonu Musku”. To je sledilo Bretonovemu odprtemu pismu na omrežju X, v katerem je Muska posvaril v zvezi s širitvijo “sovražne vsebine” pred oddajo z nekdanjim predsednikom Donaldom Trumpom.
“V navezavi na vaše nedavne grožnje s povračilnimi ukrepi proti korporaciji X, ameriškemu podjetju, zaradi omogočanja političnega diskurza v ZDA zahtevamo, da prenehate s kakršnimi koli poskusi ustrahovanja posameznikov ali subjektov, ki se ukvarjajo s političnim govorom v Združenih državah Amerike,” je zapisal Jordan. “Svoboda prihaja!” je zapisal predstavnik pravosodnega odbora predstavniškega doma o omrežju X.
And we sent this to you.
Freedom is coming! https://t.co/DjwBnszQ0p pic.twitter.com/q5kJw8EbfT
— House Judiciary GOP 🇺🇸🇺🇸🇺🇸 (@JudiciaryGOP) August 16, 2024
Evropska komisija se na njegov komentar ni odzvala, Musk je na to odgovoril s sarkazmom, Trumpova kampanja pa je EU obtožila vmešavanja v ameriško politiko. Jordan je zunanjepolitične ameriške predstavnike pozval, naj razišče tudi komunikacijo administracije z EU o tem vprašanju. Prav tako je kritiziral administracijo Kamale Harris in Joeja Bidna zaradi molka o zadevi. Gre za nov poskus vlad, ki skušajo že leta nadzorovati govor na internetu, da bi vplivale na to, kaj lahko ljudje govorijo ali berejo.
Breton si je drznil groziti Musku, vendar ne gre brez posledic
Evropski komisar za notranje trge in storitve Thierry Breton je Musku poslal grozilno sporočilo: “Spremljamo morebitna tveganja v EU, povezana z razširjanjem vsebine, ki lahko spodbuja nasilje, sovraštvo in rasizem v povezavi z velikimi političnimi ali družbenimi dogodki po vsem svetu, vključno z razpravami in intervjuji v kontekstu volitev.” Medtem ko je mimogrede prikimal svobodi govora, je Muska opozoril, da so “uvedeni vsi sorazmerni in učinkoviti blažilni ukrepi, povezani s širjenjem škodljive vsebine v povezavi z ustreznimi dogodki”. Breton je torej Musku zagrozil, vendar mu je slednji odgovoril s sarkastičnim odzivom.
Evropski zakon o digitalnih storitvah resno ogroža svobodo govora
Danes je ena od največjih groženj svobodi govora prav zakon o evropskih digitalnih storitvah. Ta prepoveduje govor, ki je opredeljen kot “dezinformacija” ali “podžiganje”. Izvršna podpredsednica Evropske komisije Margrethe Vestager je proslavila sprejetje z izjavo, da to “ni več slogan, da je treba tisto, kar je nezakonito zunaj spleta, obravnavati kot nezakonito tudi na spletu”. Ob tem je poudarila: “Zdaj je to prava stvar. Demokracija je nazaj.”
Rezultati anket kažejo, da le 18 odstotkov Nemcev čuti svobodo ob izražanju svojega mnenja v javnosti. Devetinpetdeset odstotkov Nemcev sploh ne čuti, da lahko svobodno izraža mnenje med prijatelji, samo 17 odstotkov pa jih čuti, da se lahko svobodno izraža na internetu. Utišali so napačne ljudi, v Evropi pa je ogromna cenzurna birokracija in želja po utišanju nasprotnih glasov postala popolnoma nenasitna, kot poroča ameriški medij The Hill.
Elon Musk je levičarje razjezil že z nakupom Twitterja (danes X)
Potem ko je Elon Musk kupil Twitter in ukinil večino cenzurnega programa podjetja, so številni na levici ponoreli. Ta bes se je samo še povečal, ko je Musk objavil “datoteke na Twitterju”, s čimer je potrdil dolgo zanikano usklajevanje in vladno podporo pri zatiranju govora.

V odgovor so se Hillary Clinton in druge demokratske osebnosti obrnile na Evropo in jo pozvale, naj uporabi svoj zakon o digitalnih storitvah za vsiljevanje cenzure Američanom. Evropska unija se je nemudoma odzvala z grožnjami Musku, da ne bo zaplenila le njegovega podjetja, temveč tudi njega samega. Moral bi bodisi nadaljevati množično cenzuro bodisi se soočiti s propadom.
“Harris-Biden administracija” podpira cenzuro
Gibanje proti svobodi govora je končno našlo človeka, ki ga ni bilo mogoče ustrahovati, ga prisiliti ali mu groziti, da bi se podredil. Muskovo kljubovanje je le še povečalo nenehne napade proti njemu v medijih, akademskemu svetu in vladi. Evropska unija zdaj vsiljuje cenzuro tudi ameriškim državljanom, da bi izpolnila lastna prizadevanja o omejitvi svobode govora, kar podpirata celo Joe Biden in Kamala Harris.

Bidnova administracija je po poročanju medija The Hill verjetno najbolj proti svobodi govora, saj je podprla ogromen sistem cenzure. Demokrati so namreč odločno podprli cenzuro, in sicer vključno s spodbujanjem družbenih medijev, naj se širijo na področjih, ki vključujejo tematike, ki segajo od nadzora podnebja do spolne identitete. Združene države Amerike zdaj ne bodo tiho, saj zagovarjajo svobodo govora po vsem svetu, kar je izpostavljeno tudi v ustavi. Iz ameriških medijev veje spoznanje, da so Američani zgroženi nad dejanjem Evropske unije in ga obravnavajo kot veliko grožnjo in napad na svoj obstoj.
A. H.