ZDA vlagajo v premog, EU pa v zeleno revolucijo

Datum:

Ameriški predsednik Donald Trump je nedavno podpisal izvršni ukaz, ki spodbuja oživitev premogovne industrije v ZDA. V času, ko se EU usmerja k obnovljivim virom energije in zmanjšanju emisij, ameriška administracija načrtuje povečanje vlaganj v iskanje in izkoriščanje premoga.

V zadnjih letih smo priča izrazitemu kontrastu v energetskih politikah med Združenimi državami Amerike in Evropsko unijo, kar se najbolj očitno kaže v pristopu do premoga kot vira energije.

Trumpov ukaz nalaga vladnim agencijam, naj odpravijo ovire za izkoriščanje premoga, ukine politike prejšnje vlade, ki so spodbujale prehod na obnovljive vire, in celo naroča ministrstvu za pravosodje, da prepreči ukrepe zveznih držav proti premogu. Čeprav premog danes pokriva le 12 odstotkov ameriških energetskih potreb, Trump optimistično napoveduje dvig proizvodnje električne energije.

Foto: Pexels

Nasprotno, evropska politika teži k “trajnostnem” razvoju

Pri tem Boštjan Perne opozarja: “ZDA bo vlagala v premog, Kitajska in Indija sta že sedaj pretežno na elektriki iz premoga. Mi se gremo pa zeleno revolucijo in bi prepovedali kurjenje drv in zemeljskega plina. Ker bomo rešili svet, kljub temu da EU proizvede manj kot 7 % emisij. Noro.”

Spomnimo, da sta Svet EU in Evropski parlament še včeraj sprejela politični dogovor o uredbi, ki se osredotoča na preprečevanje uhajanja plastičnih peletov v okolje. Ključni cilj te uredbe je zmanjšati onesnaževanje, povezano z mikroplastiko, ki jo plastični peleti predstavljajo, poroča STA. EU si prizadeva do leta 2030 zmanjšati uhajanje mikroplastike za 30 odstotkov. Ob tem se Slovenija in druge članice EU usmerjajo v zeleni prehod, ki vključuje omejevanje uporabe fosilnih goriv, kot sta les in zemeljski plin, kar bi lahko imelo resne posledice za gospodarske dejavnosti, a je zasnovano z mislijo na dolgoročno ekološko trajnost.

Po podatkih Statiste EU prispeva manj kot sedem odstotkov globalnih emisij, zato nekateri menijo, da so ukrepi, kot je prepoved kurjenja fosilnih goriv, pretirani, še posebej v kontekstu, kjer Kitajska in Indija, veliki porabnici premoga, ostajata osredotočeni na tovrstne energetske vire.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kaj morate vedeti o veliki noči

Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik, ker ta dan...

Balkanska mafijska kontaminacija Slovenije se nadaljuje

Dobra tri desetletja po demokratizaciji in osamosvojitvi se v...