Združenje novinarjev in publicistov: “To se do zdaj ni dogajalo in se v demokratičnih družbah tudi ne sme”

Datum:

“Prihod uniformirane policije v prostore avtonomnega medija in iskanje posameznega novinarja nikakor ni običajna praksa. To se do zdaj ni dogajalo in se v demokratičnih družbah tudi ne sme,” so kritični v Združenju novinarjev in publicistov, potem ko je dolgoletni novinar na RTVS Jože Možina, ki ne spada med tiste, ki jih je je*eno več, sporočil, da sta ga kot urednika Intervjuja na RTVS iskala dva uniformirana policista.

“Danes ste me kot urednika Intervjuja na RTV iskala dva uniformirana policista. A se temu reče ustrahovanje, politični pritiski na novinarja, pot v diktaturo, napad na svobodo govora.. ali obstaja še kak drugi izraz. Je to torej nov standard SVOBODE na RTV Slovenija”, je četrtkovo dejanje na RTVS preko Twitterja komentiral dr. Jože Možina. Za naš portal Nova24TV je Možina povedal, da je v tej zadevi mogoče jasno videti, da gre za politično zgodbo in da se nedvomno ne bo pustil ustrahovati.

“Včeraj sta uniformirana policista na glavnem vhodu recepcije javnega medija RTV Slovenija iskala urednika oddaje Intervju dr. Jožeta Možino in pridobila njegove kontakte, ki so sicer javno dostopni. Z novinarjem pa niti takrat in niti pozneje nihče s strani policije ni iskal stika”, so v svoji izjavi uvodoma izpostavili v Združenju novinarjev in publicistov, katerega predsednik je dr. Matevž Tomšič, in dodali, da novinar Možina tako sploh ne ve, kaj sploh bi bil lahko razlog za prihod policije v prostore medija.

Demonstracija moči represivnega organa
V nadaljevanju so v združenju opomnili, da je policija v zvezi z dogajanjem pojasnjevala Slovenskim novicam, češ, da gre za običajne postopke. “Še več, celo obrnila je zgodbo, v smislu, da je Možinova objava o tem, kaj se dogaja, “pritisk” na policijo”, so kritični. Po njihovih besedah gre v tem primeru za “neverjetno situacijo, ki kaže na demonstracijo moči represivnega organa sedanje oblasti do uglednega večkrat nagrajenega novinarja in zgodovinarja, ki je zaradi svojih oddaj in raziskav že dolgo trn v peti sedaj vladajočim centrom moči”.

Vir: (Demokracija)

V demokratičnih družbah se to ne sme dogajati
Kot poudarjajo, prihod uniformirane policije v prostore avtonomnega medija in iskanje posameznega novinarja nikakor ni običajna praksa. “To se do zdaj ni dogajalo in se v demokratičnih družbah tudi ne sme”, so jasni. “Predstavljajmo si, kakšna bi bila reakcija, če bi se kaj podobnega zgodilo v mandatu prejšnje vlade”, so dodali v nadaljevanju in pozvali naročnike teh dejanj, da z njimi nemudoma prenehajo, pripadnike policije pa, da se uprejo poskusom zlorabe njihovega dela.

Zelo povedna in zaskrbljujoča je po njihovih besedah tudi drža sedanjega vodstva RTV, ki se na ekscesno ravnanje policije do njenega novinarja ni odzvala in se očitno s takšnim ravnanjem policije strinja.

Nina Žoher

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...