Zeleni nateg? Zgradili sončne elektrarne in kljub temu dobili visoke položnice

Datum:

V dobri veri, da bo nakup sončnih elektrarn prinesel položnice z manjšimi zneski za elektriko, so krajani Letuša in Malih Braslovč šli v naložbe, a zdaj jih je doletela kruta resničnost, poroča RTVS. To znova dokazuje, da sončne elektrarne ne bodo rešile težav z električno energijo. Rešitev se skriva v drugem bloku nuklearke in novih hidroelektrarnah.

Obdobja velikih zneskov na položnicah za elektriko še zdaleč ni konec in ne, sončne elektrarne ne rešujejo težave. To dokazuje jeza krajanov Letuša in Malih Braslovč, ki zahtevajo pojasnilo, zakaj so kljub ogromni naložbi v sončne elektrarne danes dobili položnice z velikimi zneski.

Vemo, da sta glavni težavi, s katerima se Slovenija spopada na energetskem področju, cena energije in slabitev zanesljivosti oskrbe. Zanesljivost pa omogočajo jedrske, termo- in hidroelektrarne. S sončnicami in vetrnicami si bomo težko pomagali. Tako so si želeli v dobri veri in po nasvetih zagovornikov sončnih elektrarn, med katerimi je najti tudi premierja, pomagati tudi omenjeni krajani, ki so v sončne elektrarne vložili več tisoč evrov. Kaj pa so dobili danes? Vrtoglave zneske na računih.

Foto: zajem zaslona

Izjemno draga naložba, a hkrati položnice z ogromnimi zneski
Zadeva je pravzaprav kar sporna, saj gre za nezanesljiva vira energije. Prve pokrivajo 10 odstotkov leta, druge pa 20, medtem ko skupno ne pokrijejo niti 30 odstotkov leta. Pri sončnicah je velika težava ponoči in pozimi, ko je sončno obsevanje manjše ali zanemarljivo. Prav tako je zgrešeno prepričanje, da je rešitev priključitev sončnih elektrarn na energetsko omrežje, saj bi v takšnem primeru vsi ostali brez elektrike. Omrežje namreč potrebuje konstantno napetost, česar pa sončnice in vetrnice ne omogočajo. Gre tudi za nesorazmerno drage investicije. Eden od krajanov je po poročanju avtorice prispevka lani februarja vložil okrog 15 tisoč evrov, vmes so se zgodile poplave, hišo so morali sušiti, zdaj pa ga je doletel šok – račun na položnici za sto evrov.

“Sončna energija sama po sebi ne more zagotoviti zanesljive oskrbe Slovenije z električno energijo. Potrebovali bi še močne pasovne proizvajalce, kar lahko zagotovi jedrska energija,” je v preteklosti zatrdil nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak. Glede na šok, ki so ga doživeli omenjeni krajani, lahko vse bolj sklepamo, da je dolgoročni cilj sončnih panelov predsednika vlade Roberta Goloba nacionalizacija celotne energetske mreže in pretakanje dobičkov v – kar zadeva celotno omrežje – nevzdržne sončne panele, ki so bili že v preteklosti osebni premierjev posel.

Sorodno

Zadnji prispevki

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Tragedija v Staršah, umrl je 14-letnik

V Staršah žalujejo. 14-letni voznik motornega kolesa je izgubil...