Zeleni zahtevajo preiskavo zastrupljene vode v Logatcu

Datum:

Nedavno kemično onesnaženje pitne vode v Logatcu, kjer so bile odkrite nevarne snovi, kot so anionski detergenti, benzotriazol, kisline in amini, je še en opozorilni znak, da je sistemsko varovanje naših vodnih virov pomanjkljivo. Zeleni Slovenije so že podali izjavo, v kateri zahtevajo takojšnjo preiskavo, ukrepanje in večjo zaščito pitne vode, saj to ni osamljen primer.

Spomnimo, da so se podobne ekološke katastrofe zgodile v Žalcu in Kanalu ob Soči, kjer je bilo zaradi onesnaženja prizadetih na stotine ljudi. Toda ob vseh teh opozorilih še vedno poteka projekt, ki bi lahko imel katastrofalne posledice za pitno vodo v Ljubljani – kanalizacijski kanal C0.

“V preteklosti smo že bili priča podobnim incidentom, kot je bila zastrupitev pitne vode v Žalcu, kjer je zdravstveno pomoč poiskalo skoraj 500 ljudi, ter onesnaženje vode v Kanalu ob Soči s stirenom. Ti dogodki poudarjajo nujnost celovitega pristopa k zaščiti naših vodnih virov,” so v izjavi zapisali Zeleni Slovenije.

Pozivajo pristojne institucije k takojšnji in temeljiti preiskavi, uvedbi strogih preventivnih ukrepov za zaščito vodnih virov po vsej državi, vključno z rednim monitoringom in vzpostavitvijo učinkovitih sistemov za zgodnje odkrivanje onesnaženja. Pozivajo tudi k okrepljenemu sodelovanju med lokalnimi skupnostmi, komunalnimi podjetji in državnimi organi za zagotavljanje varne in čiste pitne vode za vse prebivalce. Še posebej pa  pozivajo k izobraževanju in ozaveščanju javnosti o pomenu varovanja vodnih virov ter odgovornem ravnanju z okoljem.

Kljub številnim opozorilom strokovnjakov, okoljevarstvenikov in civilnih iniciativ o pomenu čiste pitne vode pa ljubljanski župan Zoran Janković vztraja pri gradnji kanalizacije nad ključnim zajetjem pitne vode za prestolnico. Čeprav se javnost in pristojne institucije vedno znova soočajo z okoljskimi nesrečami, se zdi, da so interesi kapitala in političnih omrežij pomembnejši od zdravja državljanov.

Foto: Nova24TV

Spomnimo, da bo kanal C0 bo speljan nad vodovarstvenim območjem, kjer ni mogoče zagotoviti 100-odstotne varnosti pred morebitnimi puščanji ali nezgodami. Pristojni organi bi morali iz preteklih primerov, kot je onesnaženje v Logatcu, potegniti jasne zaključke – preventivna zaščita vodnih virov je nujna, saj sanacija škode pogosto ni mogoča ali pa terja dolga leta in ogromno finančnih sredstev.

“Varna in čista pitna voda je temeljna pravica vsakega posameznika. Zeleni Slovenije bomo še naprej aktivno spremljali situacijo in si prizadevali za trajnostne rešitve, ki bodo zagotavljale zdravje in dobrobit naših državljanov ter ohranjanje naravnih virov za prihodnje generacije,” zaključujejo Zeleni Slovenije.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

“Operativci” SD se pripravljajo na bogate razpise

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je po naših informacijah,...

Bo Golob danes še bolj lagal javnosti in poslancem?

Poslanci državnega zbora bodo danes obravnavali interpelacijo o delu...

Ali tudi RTV bojkotira referendumsko kampanjo in s tem tudi krši veljavno zakonodajo?

"A RTV Slovenija bojkotira Zakon o volilni in referendumski...

Japonska bo Ukrajini zagotovila geoprostorske obveščevalne podatke

Japonska je sklenila pomemben sporazum, s katerim bo prvič...