Zelenski in Trump bosta v petek podpisala dogovor o redkih zemljah

Datum:

Predsednik ZDA Trump, je v sredo napovedal, da bosta v petek z ukrajinskim predsednikom Zelenskim v Washingtonu podpisala dogovor o redkih zemljah. Ta zaenkrat ne vključuje varnostnih jamstev, ki jih Ukrajina nujno potrebuje. ZDA bi kljub ukrajinskim trditvam o velikih zalogah surovin lahko prejele manj, kot pričakujejo. 

Ameriški predsednik Donald Trump si prizadeva skleniti dogovor, na podlagi katerega bi Ukrajina v zameno za pomoč ZDA zagotovila redke zemlje in druge ključne surovine. Prepričan je, da bo to koristilo obema stranema. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je že lani predlagal podobno pobudo. Obenem je zavrnil prvotni ameriški predlog, ker ni vključeval ustreznih varnostnih jamstev. Kljub temu se je zavzel za nadaljevanje pogajanj, poroča STA.

Zelenski: brez varnostnih jamstev ne bo premirja
Ukrajinski viri so v torek dogovor potrdili, Zelenski pa je opozoril, da brez varnostnih zagotovil ne bo premirja. Trump meni, da bi ta jamstva morala dati Evropa, in dodal, da bi Ukrajina v Nato težko vstopila zaradi ruskih pomislekov o članstvu. Podrobnosti dogovora o redkih zemljah še niso znane. ZDA naj bi sicer opustile zahtevo po 500 milijardah dolarjev prihodkov od ukrajinskih naravnih virov.

Ukrajina ima surovine, ki so ključne za vojaški in tehnološki razvoj, tudi izdelavo baterij (Foto: EPA)

Dogovor predvideva skupno izkoriščanje rudnega bogastva preko sklada obeh držav, kamor bi šlo 50 odstotkov ukrajinskih prihodkov od naravnih virov. Ukrajina naj bi sicer imela približno pet odstotkov svetovnih zalog ključnih surovin, ki so pomembne za obrambno in tehnološko industrijo in bi zmanjšale odvisnost od Kitajske. Podatki o rudnem bogastvu so sicer zastareli (iz Sovjetske zveze), zaradi česar ni jasno, koliko surovin bi ZDA dejansko lahko prejele.

Redke zemlje so ključne za razvoj tehnologij
Izkoriščanje virov bi bilo zelo drago in zamudno, saj bi bilo potrebno obnoviti infrastrukturo in razminirati območja. Ruska okupacija določenih regij pa bi lahko dodatno ovirala izkoriščanje teh surovin. Redke zemlje so strateške surovine, ki so ključne za razvoj tehnologij, kot so računalniki, baterije in energetska tehnologija. Ključne surovine, ki si jih ZDA želijo, so grafit, litij, titan, berilij in uran itd.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Golobova fiskalna iluzija: Delež dolga v BDP res pada, a absolutni dolg narašča

Premier Robert Golob je v državnem zboru v povedal,...

Trump in Putin na pogovorih: Možnosti za konec vojne v Ukrajini

Ameriški predsednik Donald Trump se bo v torek pogovarjal...

Podjetje, ki se je znašlo sredi afere Spirit, sprožilo upravni spor

Podjetje VonPharma SI, ki se je na začetku leta...