Zna vlada sploh kaj drugega razen “prepovedovanja”?

Datum:

Premier Robert Golob je kot enega dejavnikov za dvigovanje življenjskih stroškov v Sloveniji označil tudi dogajanje na nepremičninskem področju, zato bi zamejil kratkoročno oddajanje nepremičnin v turistični namen.

“Regulacija je nujna,” je dejal premier v državnem zboru, a kaj ko se s tem po mnenju nekaterih odnaša dodatni zaslužek državljanom. Intelektualec Žiga Turk se ob novi prepovedi aktualne vlade sprašuje, ali vlada zna kaj drugega, kot le “prepovedovati”. Turk težave s stanovanji vidi druge.

“Pa znajo sploh kaj drugega, kot prepovedovati? Vsaka poteza vlade je prepoved nečesa. Ustrežljivi mediji temu potem pravijo zamejitev,” je zapisal Žiga Turk na X. Njegov zapis je bil komentar na novico, da je Robert Golob napovedal zamejitev kratkoročnega oddajanja nepremičnin za turizem.

Svoje mnenje je za enega od osrednjih medijev podal tudi ekonomist Matej Lahovnik, ki to novico sicer ocenjuje kot dobro novico za mlade študente, zaposlene, “kajti trenutno je zaradi visokih donosov, ki jih dosegajo, tisti, ki oddajajo nepremičnine prek Airbnbja, kjer so cene 300, 400 evrov na dan, praktično zelo težko najeti v dolgoročni najem nepremičnino v Ljubljani in tudi drugih turističnih krajih, zato so tudi nekatere druge države v svetu in seveda tudi druga turistična mesta uvedla določene bodisi davčne omejitve ali pa tako, da zahtevajo soglasje določenega števila stanovalcev ali omejitev števila dni – kratkoročni najem“.

Še vedno je to premalo
Lahovnik kljub vsemu trdi, da je ta ukrep še vedno “bistveno premalo”. Meni, da je ključno povečati ponudbo nepremičnin, še posebej v Ljubljani. Predvideva, da bo v naslednjem letu približno 3000 tisoč novih stanovanj na trgu in da se obetajo nekateri novi projekti. Poudaril je, da morajo država in lokalne skupnosti spodbuditi te projekte, da bodo administrativni stroški čim nižji in na ta način tudi cene nepremičnin nižje.

Turk po drugi strani težave s stanovanji vidi drugje. Na X je pri tem v svojem zapisu izpostavil predvsem nizko dodano vrednost, visoke davne in slabe plače. Pri tem je poudaril, da je problem predvsem v Ljubljani in ne v celi Sloveniji, in sicer zaradi slabih prometnih povezav do Ljubljane, namreč “koalicija je obljubila, da ne bo v zvezi s tem naredila nič”.

Kot četrto pomembno stvar je izpostavil ne varna najemna razmerja razen Airbnb, ki je še najbolj varna, prav tako pa meni, da niso varni niti hipotekarni krediti.

Vsi, ki potujejo tako ali drugače, se zavedajo, kako koristna je platforma Airbnb, ki popotnikom ponuja cenovno ugoden in priročen način iskanja primernega prenočišča. Velja tako za Slovence, ki potujejo po svetu, kot za druge turiste, ki prihajajo k nam. Z novim zakonom o gostinstvu, o katerem smo poročali pred mesecem, pa se bo Slovenja lahko poslovila od od kratkoročnega oddajanja nepremičnin posameznikov turistom prek Airbnbja, Bookinga in nasploh. Veljale bi sicer izjeme, ki pa so tako rekoč neizvedljive.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...